امام جمعه زاهدان:

انتقام خون شهدا و مجازات سنگین گروهک‌های مزدور از انتظارات مردم است

آیت‌الله محامی گفت: انتقام خون این شهدا و مجازات گروهک‌های مزدور و متجاوز از دیگر انتظارات مردم است و باید مجازات سختی بشوند و پاسخ محکمی به آن‌ها ‌ها داده شود تا دیگر جرئت تکرار چنین ماجراجویی‌های را نداشته باشند.

  آیت‌الله مصطفی محامی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته زاهدان  با قرائت و شرح فرازی از دعای۲۷ امام سجاد(ع) در صحيفه سجادیه و بیان نکاتی پیرامون تقویت مرزداران، حمایت از مرزداران و حفط مرزهای کشور اسلامی پرداخت.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان در خطبه دوم نمازجمعه این هفته زاهدان گفت: یکی از راه‌‌های تقوا و حفظ جامعه اسلامی بسیج عمومی و حضور مردمی در صحنه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و حتی نظامی و دفاعی است.

آیت‌الله محامی اظهار کرد: انتقام خون این شهدا و مجازات گروهک‌های مزدور و متجاوز از دیگر انتظارات مردم است و باید مجازات سختی بشوند و پاسخ محکمی به آن‌ها ‌ها داده شود تا دیگر جرئت تکرار چنین ماجراجویی‌های را نداشته باشند.

وی بر لزوم استفاده از ظرفیت مردم و بومی سازی دفاع و مشارکت مردم در دفاع تاکید کرد و افزود: ما چنین چیزی را در دوران دفاع مقدس تجربه کردیم و معتقدیم حضور مردم در هر عرصه‌ای راهگشاست و مسئولان و فرماندهان محترم باید زمینه حضور و مشارکت مردم در عرصه دفاع را فراهم کنند.


نماینده مقام معظم رهبری در سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: انتظار جدی مردم برخورد قاطع با هر کسی است که به هر نحوی اعمال تروریستی را تایید، حمایت و پشتیبانی کرده و طبعأ چنین عملیات‌های تروریستی گسترده بدون حمایت و همراهی داخلی امکان‌پذیر نیست و طبعأ در داخل برخی همکاری کرده‌اند و یا حداقل با خبر شدند و به نیروهای امنیتی خبر ندادند و انتظار مردم این است که بدون هیچ مسامحه با هر کس که در این جهت همکاری داشته با قاطعیت برخورد شود و به اشد مجازات برسد.

مسئولان زمینه‌های مشارکت مردم در حوزه تولید و اقتصاد را رصد کرده و به اطلاع مردم برسانند

نماینده مقام معظم رهبری در سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: برای کسب توفیقات در همه این عرصه‌ها دولتمردان در استان و کشور باید تلاش کنند و زمینه‌های مشارکت مردم را رصد کرده و به مردم اطلاع‌رسانی کنند از این جهت که خیلی کارها توسط دولت انجام می‌شود اما جایی که مردم در سطوح مختلف می‌توانند مشارکت کنند باید بررسی و اطلاع‌رسانی شود تا مردم چه به صورت خُرد و چه به صورت کلان مشارکت کنند.

وی ادامه داد: بسیاری از مردم نیازمند راهنمایی و آموزش هستند و دولتمردان باید وظیفه راهنمایی و آموزش مردم برای مشارکت‌ فردی و گروهی در فعالیت‌های اقتصادی و رشد تولید را بر عهده بگیرند و به مردم مشاوره بدهند و مردم را برای مشارکت آماده کنند.

مسئولان جهت مشارکت مردم در حوزه تولید و اقتصاد تسهیل‌گری کنند

آیت‌الله محامی تصریح کرد: نکته مهم دیگر تسهیل گری در مشارکت مردم است و یکی از رمزهای موفقیت برخی کشورها آسان بودن فعالیت‌های اقتصادی و تولید است از این جهت که در کشور ما گاهی مقررات دست و پا گیر وجود دارد و کار را برای مردم سخت می‌کند در حالی که باید حضور و مشارکت مردم در تولید تسهیل گردد.

امام جمعه زاهدان بر لزوم پشتیبانی از مردم در فعالیت‌های اقتصادی تاکید کرد و گفت: مشکلی که همواره بیان می‌شود و مورد بحث قرار می‌گیرد بحث تسهیلات بانک‌ها و مصوباتی است که اعلام می‌شود اما این مصوبات اجرایی نشده و به آن عمل نمی‌شود در حالی که پشتیبانی از تولیدگران مهم است و فعالان اقتصادی همواره مطرح می‌کنند با رقم‌هایی بسیار کم می‌توانند تولید و اشتغال آفرینی کنند و به پشتیبانی نیاز دارند.

تاکید بر تقویت و توسعه پارک‌های علم و فناوری در استان

آیت‌الله محامی بر لزوم گسترش، تقویت و توسعه پارک‌های علم و فناوری در استان تاکید کرد و گفت: پارک‌های علم‌وفناوری متعدد داریم و بر حسب بازدیدها و گزارش‌هایی که داریم خوشبختانه رشد بیشتر خم پیدا کرده و دولتمردان باید برای توسعه بیشتر این مجموعه‌ها تلاش کنند.

امام جمعه زاهدان افزود: باید کارآفرینان موفق را مورد حمایت قرار داد و از آن‌ها پشتیبانی صورت گیرد و به دیگران نیز معرفی شوند تا الگویی برای سایرین باشند و تجربیات آن‌ها برای دیگران بازگو شود و آنها نیز دست دیگران را بگیرند و راهنمایی کنند.

لزوم پیوند فعالیت‌های دانشگاه‌ها با نیاز جامعه

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان خواستار پیوند زدن دانشگاه‌ها با نیاز جامعه شد و گفت: دانشگاهیان ما باید در این عرصه حضور جدی داشته باشند و جامعه ما از محصول کار آن‌ها در جهت رشد تولید و اقتصاد به درستی استفاده کنند.

ناامنی‌های رخ داده در سیستان و بلوچستان و شهادت جمعی از مدافعان امنیت تأثر برانگیز بوده و جامعه ما را عزادار کرده

آیت‌الله محامی با اشاره به حوادث تروریستی اخیر در استان سیستان و بلوچستان گفت: ناامنی‌هایی در استان رخ داد و متاسفانه برخی عزیزان نظامی، انتظامی و امنیتی ما به شهادت رسیدند که بسیار تأثر برانگیز است و جامعه ما را عزادار کرده و مقام معظم رهبری نیز اشاره کردند که جنایات اسرائیل در عزه، شهادت سرداران در سوریه و شهادت مدافعان امنیت در بلوچستان مردم را عزادار کرده است و مردم عزادار هستند اما ما همچنان پای دفاع از انقلاب و اسلام ایستاده‌ایم و هرگز به دشمن اجازه نمی‌دهیم به کشور ما طمع داشته و به ما آسیب بزند. 


مسئولان نظامی، انتظامی و امنیتی هوشیاری خود را بیشتر و رصد اطلاعاتی خود را برای مقابله با دشمن افزایش دهند

نماینده مقام معظم رهبری در سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد:مردم مقاومت خواهند کرد اما دارای انتظاراتی هم هستند و از مسئولان نظامی، انتظامی و امنیتی انتظار دارند هوشیاری خود را بیشتر کنند رصد اطلاعاتی خود را برای مقابله با دشمن افزایش دهند تا دیگر شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم و با رصد و اشراف عملیاتی و بالا بردن توان دفاعی از تکرار این حوادث جلوگیری کنند.
امام جمعه زاهدان افزود: نکته دوم این است که باید امکانات لازم برای انسداد و کنترل مرزها تهیه شود و مسئولان استانی و به خصوص مسئولان کشوری باید در تامین بودجه و امکانات همکاری کنند و برای انسداد و کنترل مرزها، مدیریت اتباع و نیز برای جلوگیری از انواع قاچاق که در استان‌ها صورت می‌گیرد و تبدیل به پوششی برای حضور گروهک‌ می‌شود تدبیر کنند.

 

مشارکت مردم راه حل کلیدی جهت رشد در عرصه‌های مختلف کشور است


نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان گفت: مشارکت مردم راه حل کلیدی جهت رشد در عرصه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی سیاسی، اجتماعی، نظامی و دفاعی است

امام جمعه زاهدان با اشاره به حوادث تروریستی رخ داده در استان عنوان کرد: شهادت نیروهای نظامی و این گل‌های پر پر شده را خدمت شما و خانواده های محترم آن‌ها تبریک و تسلیت عرض می‌کنم.

وی گفت: چهارشنبه ۲۹ فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی است و این روز را به همه ارتشیان تبریک عرض می‌کنیم و از تلاش های آن‌ها برای حفظ استقلال و امنیت کشور قدردانی می‌کنیم.

آیت‌الله محامی با اشاره به نامگذاری سال۱۴۰۳ تحت عنوان جهش تولید با مشارکت مردم اظهار داشت: طبعأ این تعیین شعار باید برای قوای سه گانه خصوصا قوه مجریه حکم نافذ باشد و همه در راستای تحقق شعاری که مقام معظم رهبری تعیین کردند برنامه ریزی و تلاش کنند و انشالا که چنین خواهد بود.

امام جمعه زاهدان به بیان نکاتی در راستای تحقق شعار سال در استان سیستان و بلوچستان پرداخت و گفت: سیستان و بلوچستان با توجه به موقعیت جغرافیایی و هم مرزی با دو کشور در خشکی و دریایی که در جنوب استان وجود دارد و نیز امکانات و استعدادهایی که خداوند در این استان قرار داده از جمله معدن، زمین‌های کشاورزی و دامداری تا انسان‌ها و استعدادهای بشری زمینه رشد فراوان دارد و این بر همگان روشن است.

نادیده گرفتن خدمات فراوان انقلاب اسلامی در سیستان و بلوچستان به دور از انصاف است

آیت‌الله محامی افزود: در دوران طاغوت این منطقه مورد توجه قرار نداشت و به همین دلیل با محرومیت‌های فراوان تاریخی همراه بود اما در طول سالیان بعد از انقلاب توجه به این منطقه شروع شد و همان گونه که مقام معظم رهبری فرمودند اولین ماموریتی که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی امام خمینی(ره) به عهده ایشان قرار دادند سفر به سیستان و بلوچستان جهت رسیدگی به مشکلات این استان بوده و در طول تاریخ انقلاب نیز فعالیت‌های فراوانی در استان صورت گرفته به گونه‌ای که وضعیت کنونی استان با زمان آغاز و قبل از انقلاب قابل‌ مقایسه نیست و کتمان این حقیقت بی انصافی است و نادیده گرفتن خدمات فراوان انقلاب برای این منطقه به دور از انصاف است و البته این خدمت رسانی کم و زیاد داشته و در دولت‌های مختلف دچار افت و خیز داشته اما هیچگاه متوقف نشده و طبعا استان‌های دیگر هم متوقف نشده و برای رشد خود تلاش داشته اند و با توجه به اینکه استان‌های دیگر تلاش داشته اند و محرومیت‌های تاریخی که ما داشته ایم هنوز در بسیاری از شاخص‌های توسعه ذیل جدول هستیم و باید کار و تلاش مضاعف داشته باشیم تا بتوانیم فاصله را با سایر استان‌ها کم کنیم و رشد بیشتر داشته باشیم‌.

وی اذعان داشت: با توجه به امکانات و استعدادهایی که خداوند در سیستان و بلوچستان قرار داده زمینه رشد در عرصه‌های مختلف در استان کاملا فراهم و آماده است و ما باید از این امکانات به درستی استفاده کنیم و در ابعاد مختلف رشد پیدا کنیم و تنها یک محور کار عرصه اقتصاد است برای مثال در حوزه عمران، زیرساخت‌ها، صنعت، معدن، کشاورزی و .. فعالیت‌های زیادی در حال انجام است اما باز هم زمینه فعالیت و کار بیشتر وجود دارد و برای استفاده درست از فرصت‌ها باید همه نیروها و امکانات را به کار گیریم تا استعداد بالقوه را به فعلیت برسانیم و راه حل کلیدی در همه این عرصه‌ها مشارکت مردم است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار