امام جمعه قم:

دشمنان آرزوی بی‌بندوباری جامعه اسلامی را به گور خواهند برد

آیت‌الله سید محمد سعیدی در خطبه‌های این هفته نمازجمعه قم گفت: امروز بحث حجاب خط مقدم جبهه فرهنگی محسوب می‌شود؛ دشمن با کمک مزدوران داخلی و رسانه‌ای خود به دنبال براندازی فرهنگ انقلاب است و طبیعی است که اگر منفعلانه برخورد کنیم در اندیشه براندازی انقلاب اسلامی هستند.

به نقل از آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها، آیت‌الله سید محمد سعیدی در خطبه‌های این هفته نمازجمعه قم در ادامه جریان‌شناسی عصر پیامبر (ص) بر اساس آیات سوره توبه به آیه ۹۱ این سوره اشاره کرد و گفت: خداوند در این آیه افراد ضعیف، مریض و فقیر را از رفتن به جهاد معاف کرده است.

 وی با بیان اینکه مراد خداوند از معافیت از جهاد، جهاد ابتدایی است نه جهاد دفاعی، گفت: ساقط شدن وجوب جهاد از افراد ضعیف، مریض و فقیر به طور مطلق نیست بلکه در صورتی است که این عذر‌ها انسان را از حرکت باز دارد؛ از طرف دیگر تکلیف دیگری را درباره معذورین مقرر کرده است که صاحبان عذر در پشت جبهه باید تمام قدرت و توان خود را به سوی خدا، پیامبر، دین و جامعه اسلامی به کار برند.

 امام جمعه قم ادامه داد:افرادی که از رفتن به جبهه معاف شدند نباید پی کار خود بروند بلکه باید در پشت جبهه به اشکال مختلف از جبهه اسلام پشتیبانی کنند و روح مقاومت، صبر و تحمل سختی‌ها را در حوزه نفوذ خود افزایش دهند؛ معذورین از جهاد باید با افرادی که در پشت جبهه با سم پاشی، انتشار اخبار دروغ و شایعه پراکنی مردم را می‌ترسانند و از کمبودها و ضعف‌ها سخن می‌گویند و نقش ستون پنجم دشمن را در جامعه ایفا می‌کنند مبارزه کنند و از تأثیر سمپاشی مزدوران دشمن جلوگیری کنند.

وی با بیان اینکه برای معذورین از جهاد هیچگونه مؤاخذه و سرزنشی نیست، افزود: فقها از این قسمت از آیه ۹۱ سوره توبه که خداوند می‌فرماید «ما علی المحسنین من سبیل» یک قاعده فقهی استفاده کردند که سرچشمه قاعده احسان شده به این معنی که هر گاه کسی به انگیزه خدمت و نیکوکاری به دیگران موجب ورود خسارت به دیگران شود اقدامش مسئولیت آور نیست.

در اسلام بن‌بستی وجود ندارد

 آیت الله سعیدی با اشاره به قسمت پایانی آیه ۹۱ سوره توبه دو چیز را مایه غفران و رحمت خداوند بر بندگان دانست و گفت: یکی این که در اسلام فرمان حرجی و فوق طاقت بشر نیست و بن‌بست ندارد و مطلب دوم این که تشریع قاعده احسان جلوه ای از غفران و رحمت الهی بر بندگان است.

وی در خطبه دوم با اشاره به سپری شدن ماه رمضان این ماه را ماه رواج تقوا دانست و گفت: در این ماه جرم و گناه کاهش چشمگیری داشت و باید این سرمایه و زاد و توشه را حظ کنیم؛ در مسائل سیاسی تقوا لازم است؛ در انتقاد کردن، در مسائل اقتصادی، در ارتباط با خانواده و جامعه و در همه عرصه‌های زندگی تقوا لازم است و مؤمنین باید تقوای مناسب هر عرصه را مدنظر داشته باشند.

امام جمعه قم افزود: با اتمام ماه رمضان مؤمنین از رزمایش و تمرین عبودیت مدرک قبولی دریافت کردند و با روحیه‌ای کرامت یافته و شاداب در میدان جهاد اکبر و مبارزه با هوای نفس تلاش می‌کنند؛ بنابراین باید ماه شوال را ماه تداوم جهاد و مبارزه با هوای نفس و استمرار انس بندگان با خداوند دانست.

وی با بیان اینکه چهارشنبه ۲۹ فروردین یادآور دو مناسبت و اتفاق مهم است گفت: یکی روز ارتش و جمهوری اسلامی ایران و نیروی زمینی است که این روز را به همه ارتشیان تبریک عرض می‌کنم و ارتش در راه امنیت جمهوری اسلامی تلاش زیادی کرده و شهدایی همچون صیاد شیرازی را تقدیم نظام کرده است.

 امام‌جمعه قم با انتقاد از سهل‌انگاری برخی مسئولان در عرصه اجرا و عمل نسبت به مسأله حجاب گفت: امروز بحث حجاب خط مقدم جبهه فرهنگی محسوب می‌شود؛ دشمن با کمک مزدوران داخلی و رسانه‌ای خود به دنبال براندازی فرهنگ انقلاب است و طبیعی است که اگر منفعلانه برخورد کنیم در اندیشه براندازی انقلاب اسلامی هستند؛ بنابراین همه ما برای مقابله با دشمن مسئولیت داریم و اگر رویه‌ای هماهنگ داشته باشیم مطمئن باشید که دشمنان آرزوی بی‌بندوباری جامعه اسلامی را به گور خواهند برد.
 

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۰۴ ۲۴ فروردين ۱۴۰۳
ماقمی ها ازبی بندوباری زنان ومردان بیزاریم
آخرین اخبار