رایزنی بلینکن با وزرای خارجه مصر و اردن درباره ایران

وزیر امور خارجه آمریکا با وزیران خارجه مصر و اردن درباره ایران گفتگو کرده است.

وزارت خارجه آمریکا در دو بیانیه دو جداگانه بامداد شنبه (به وقت تهران) از رایزنی آنتونی بلینکن، وزیر خارجه این کشور با «ایمن الصفدی»، وزیر خارجه اردن و «سامح شکری»، وزیر خارجه مصر درباره تحولات منطقه و ایران خبر داد. 

در حالی که حمله اسرائیل به یک مقر دیپلماتیک ایران در سوریه اصلی‌ترین عامل شدت گرفتن التهابات منطقه‌ای در روز‌های گذشته بوده بلینکن در این گفتگو‌ها تلاش کرده ایران را عامل احتمالی تشدید تنش معرفی کند. 

 طبق توضیح وزارت خارجه آمریکا بلینکن در دیداری که با الصفدی در پایتخت اردن داشت ضرورت «جلوگیری از تشدید تنش‌ها در منطقه توسط ایران» را مورد تأکید قرار داده است. 

رایزنی بلینکن با سامح شکری به صورت تلفنی بوده است. «متیو میلر»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته ارشدترین دیپلمات آمریکا در این گفتگو «تأکید کرده که تشدید تنش توسط ایران به نفع هیچ‌کس در منطقه نیست.» 

طرح این ادعا درباره ایران از سوی وزیر خارجه آمریکا در حالی صورت گرفته که واشنگتن هنوز حمله اسرائیل به ساختمان کنسولی ایران در دمشق را که نقض قوانین بین‌المللی بوده را محکوم نکرده است. 

مضاف بر این، دولت «جو بایدن» در جلسه شورای امنیت که چند روز بعد از حمله اسرائیل به ساختمان کنسولی ایران انجام شد از تصویب بیانیه‌ای که آن رژیم را بابت حمله دمشق محکوم می‌کرد جلوگیری کرد.

اسرائیل روز دوشنبه ۱۳ فروردین‌ماه به بخش کنسولی ایران در دمشق حمله کرد. این حمله با جنگنده‌های اف‌۳۵ و شلیک ۶ موشک انجام گرفت.

منبع: فارس

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۹
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۴۳ ۲۹ فروردين ۱۴۰۳
ملت‌های مصر و اردن اسرائیل را به دیده دشمن می بینند اما متاسفانه دولتهای این دوکشور اسلامی وابسته و گماشته غربند وحمایت وهمصداییشان با آمریکا ورژیم کودک کش صهیونیستی برای بقا در حکومتشان طبیعی است.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۴۰ ۲۵ فروردين ۱۴۰۳
همه اتفاقات اخیر و مواضع غربیها در خصوص حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در سوریه حکایت از یک توطئه گسترده علیه ایران می کند ما باید خیلی هوشیارانه عمل کنیم و ادعاهای فریبکارانه غربی‌ها نباید موجب این شود که ما ناشیانه عمل کرده و گزک دست اینها دهیم که البته از سران هوشیار ایران اسلامی همین انتظار هست.
Germany
ناشناس
۱۰:۱۸ ۲۵ فروردين ۱۴۰۳
امريكا اسرائيل هنرمندانه اگاهانه و با ذكاوت تمام با استفاده حداكثري از تاكتيك قوي و برنده ايران هراسي موفق شده اند مسئله فلسطين را به حماس و با چسباندن حماس حزب الله به ايران قضيه فلسطين و اينهمه كشتار جنايت را كنار زده و ايران را تهديد بزرگ و اصلي منطقه علم كنند. نتانياهو هم شادمانه و با هوشياري خاص هميشگي اش بعد از حمله كنسولگري موفق شد به ارزوي هميشگي اش در كشاندن ايران به رويارويي و خفه كردن مسئله فلسطين و جلوه ايران بعنوان تهديد خطرناك و اصلي و نجات خود برسد. محمود عباس وكشور هاي عربي هم كه دل خوشي از ايران نداشته و ندارند شادمانه منتظر اين رويارويي هستند. رسانه هاي غربي هم هنرمندانه ايران را غول و ابر قدرت نظامي خطرناك جلوه داده و بدين وسيله به تشويق و كشاندن ايران به درگيريو اهميت سركوب ايران كمك ميكنند.
Iran (Islamic Republic of)
محمد
۱۰:۱۲ ۲۵ فروردين ۱۴۰۳
سلام بر کل ایران..بابا جان این همه سر مردم ایران بلا آوردن بس دیگه توسط نیروی مردمی یه دونه عوارضی جانانه بزارید تنگه هرمز هر کشتی از کشورهای حامی تحریم ایران عوارض بگیرید در حد لالیگا خودشون خود به خود تحریم‌ها رو بر میدارند این عرب های بی خاصیت حامی غرب هم ادب میشن.
United States of America
محمودزاده
۱۰:۱۲ ۲۵ فروردين ۱۴۰۳
انکه پادشاه اردن است یک ادم کلاشی است از مادری انگلیسی که خود را جز خاورمیانه به حساب نمی اوزد و دلش همیشه پیش مامانش در لندن است مصر هم که عمری خود را از تحولات خاورمیانه کنار کشیده حال امریکاییها یا واقعا نمی فهمند در خاوزمیانه چه می گذرد و یا خودشان را به نفهمی زدن
United States of America
محمودزاده
۱۰:۱۲ ۲۵ فروردين ۱۴۰۳
انکه پادشاه اردن است یک ادم کلاشی است از مادری انگلیسی که خود را جز خاورمیانه به حساب نمی اوزد و دلش همیشه پیش مامانش در لندن است مصر هم که عمری خود را از تحولات خاورمیانه کنار کشیده حال امریکاییها یا واقعا نمی فهمند در خاورمیانه چه می گذرد و یا خودشان را به نفهمی زدن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۵۸ ۲۵ فروردين ۱۴۰۳
کشورهای عربی وارد بازی سوخته آمریکا شوند خود به خود خود را وارد جنگ خانمان سوز خواهند کرد
United States of America
محمودزاده
۰۸:۵۵ ۲۵ فروردين ۱۴۰۳
یک ذره به اسراییل بگوید با پسر عموهای عربش مهربان باشد همه چیز بخوبی تمام می شود بی عرضگی خودتان را کردن ایران نیاندازید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۵۱ ۲۵ فروردين ۱۴۰۳
و این در حالی است که آمریکا جنایتکار تسلیحات اسرائیل جنایتکار را در جنگ غزه تامین می کند پس آمریکا شریک جرم تجاوزات، جنایات وحشیانه، وحشی گری و غیرانسانی صهیونیست ها جنایتکار در جنگ غزه بوده است.
آخرین اخبار