تالاب‌های اقماری پارک ملی دریاچه ارومیه ۱۰۰ درصد آبگیری شد

پارسال با وجود کمبود بارش‌ها، با محوریت ستاد احیای دریاچه‌ارومیه، هر ۶ تالاب اقماری پارک ملی این دریاچه به صورت ۱۰۰ درصد آبگیری شده است.

سعید شهند مدیرکل حفاظت محیط‌زیست آذربایجان‌غربی از بهبود وضعیت تالاب‌های استان با وجود آبگیری‌های انجام شده طی پارسال خبر داد و گفت: در استان، ۴۰ تالاب مصوب در آئین‌نامه قانون حفاظت و احیای تالاب‌ها وجود دارد که در هیچ استانی این تعداد تالاب ثبت نشده است.

وی اضافه کرد: از این تعداد تالاب در استان، تالاب‌های اقماری و شمال استان از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار هستند.

شهند با بیان اینکه طی پارسال تالاب بین‌المللی قوپی باباعلی بعد از ۲۰ سال آبگیری شد، افزود: همچنین تالاب طالقان نقده نیز پس از چندین سال آبگیری شد که اتفاق خوبی در حوزه تالا‌ب‌های استان رقم خورد.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست آذربایجان‌غربی با بیان اینکه مقرر بود در بهمن پارسال، ۲ تالاب استان در کنوانسیون رامسر ثبت شود که بدلیل بروز مشکل در کنوانسیون، عملیات ثبت تالاب اتفاق نیفتاد، ادامه داد: در اولین فرصت، تالاب‌های شیبلو و بورالان در شمال استان در کنوانسیون رامسر ثبت خواهد شد که تعداد تالاب‌های بین‌المللی استان از ۶ تالاب به ۸ مورد خواهد رسید.

شهند همچنین بیان کرد: پس از ثبت ۲ تالاب جدید، با همکاری منطقه آزاد ماکو با هدف رونق گردشگری سایت پرنده‌نگری در این تالاب‌ها راه‌اندازی خواهد شد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.