شناسایی بیش از ۲۴۰ تبعه غیر مجاز در لرستان

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان از ممنوعیت اشتغال اتباع غیر مجاز خبر داد .

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان از ممنوعیت اشتغال اتباع خارجی فاقد پروانه کار در استان خبر داد و گفت: سال گذشته ۲۴۷ تبعه خارجی غیرمجاز شاغل در واحدهای اقتصادی استان شناسایی و اخراج شدند.

سیدفرهاد ناصری‌نیا در جمع خبرنگاران با بیان این‌که برابر ماده ۱۲۰ قانون کار، اتباع نمی‌توانند در ایران مشغول به کار شوند، مگر آن که دارای روادید ورود با حق کار مشخص بوده و مطابق قوانین و آیین‌نامه‌های مربوطه، پروانه کار دریافت کرده باشند، اظهار کرد: به موجب ماده ۱۸۱ قانون کار نیز بکارگیری اتباع  فاقد مجوز کار در واحدهای کارگاهی ممنوع بوده و صراحتا اعلام شده کارفرمایانی که اتباع خارجی غیرمجاز و فاقد پروانه کار یا اتباعی که پروانه کار آنها منقضی شده است را در کاری غیر از آنچه در پروانه کارشان ذکر شده است بپذیرند یا در مواردی که رابطه استخدامی تبعه با کارفرما قطع می‌شود، مراتب را به وزارت کار اعلام نکنند برابر قانون به مجازات حبس از ۹۱ تا ۱۸۰ روز محکوم می‌شوند.

وی به شرایط بیکاری در استان و وجود نیروی جوان توانمند و فارغ التحصیلان دانشگاهی در استان اشاره کرد و افزود: در برخی موارد کارفرمایان با توجه به عدم بیمه کردن و کم بودن حقوق و دستمزد اتباع غیرمجاز که بیشتر از کشور افغانستان هستند اقدام به کارگیری اتباع می‌کنند و متاسفانه با آسیب‌هایی نیز روبرو هستند که منجر به اشتغال فرصت‌های شغلی در استان می‌شوند.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان تصریح کرد: در این راستا بازرسان و کارشناسان مربوطه با تمام توان به صورت روزانه جهت شناسایی اتباع غیر مجاز شاغل در واحدهای اقتصادی ، اقدام به بازرسی می کنند و در سال ۱۴۰۲ بیش از ۱۳۰۰ مورد بازرسی انجام شده و ۲۴۷ تبعه غیرمجاز شناسایی شدند.

ناصری‌نیا ادامه داد: هم چنین در راستای نظارت بر بکارگیری اتباع خارجی غیرمجاز و جلوگیری از اشتغال آن‌ها در واحدهای اقتصادی، بازرسان این اداره کل با همکاری نیروی انتظامی در هشت ماهه امسال بیش ۱۲۹ گشت مشترک انجام دادند و در خصوص اخراج اتباع غیر مجاز از کشور اقدام کردند.

وی به ممنوعیت بکارگیری اتباع غیر مجاز در واحدهای اقتصادی استان اشاره و تصریح کرد: کارفرمایان متخلف در این زمینه به مراجع قضایی، معرفی می شوند و در این زمینه سال گذشته ۴ کارفرما که اتباع غیرمجاز را در واحدهای خود بکارگیری کرده بودند شناسایی کرده و ضمن ابلاغ برگ جریمه، به مراجع قضایی معرفی شدند.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان ادامه داد: سال گذشته با توجه به شناسایی اتباع غیرمجاز و جریمه کارفرمایان متخلف حدود ۶ میلیارد تومان برگه جریمه به واحدهای اقتصادی که اتباع غیرمجاز را بکار گرفته بودند، ابلاغ شده است.

ناصری نیا گفت: با توجه به وجود فرصت‌های شغلی و اشغال آن توسط افراد غیرمجاز، شناسایی و اخراج این افراد از محیط‌های کاری در دستور کار این اداره‌کل قرار دارد و در این راستا با شناسایی و اخراج این تعداد از اتباع خارجی منجر به جایگزینی ۱۲۲ نفر از هموطنان متقاضی اشتغال در واحدهای اقتصادی شد.

وی با بیان اینکه در برخی از مشاغل تخصصی استان نیروی متخصص ممکن است وجود نداشته باشند، یادآور شد: این اداره ‌کل با همکاری دفاتر مشاوره های شغلی و کاریابی‌های غیر دولتی و سایر نهادهای اجرایی استان به ویژه مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای آمادگی لازم برای آموزش و مهارت افزایی مشاغل تخصصی را دارند و کارفرمایان بخش خصوصی، مؤسسات دولتی و پیمانکاران فعال در بخش‌های مختلف می‌توانند با مراجعه به ادارات کار و یا مراکز کاریابی ، نیروی کار خود را درخواست یا در صورت ضرورت و موارد خاص از نیروی کار خارجی قانونی و دارنده کارت کار معتبر استفاده کنند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.