پُر شدن کامل تالاب هشیلان به دنبال بارش‌های اخیر

رئیس اداره محیط زیست شهرستان کرمانشاه از پُر شدن کامل تالاب هشیلان به دنبال بارش‌های اخیر خبر داد و گفت : با این وجود باز هم احتمال خشک شدن این تالاب در فصل تابستان وجود دارد.

محمدحسین فلاحتی رئیس اداره محیط زیست شهرستان کرمانشاه با اشاره به بارندگی‌های خوب چند وقت اخیر، گفت : خوشبختانه این بارش‌ها منجر به پُر شدن کامل تالاب هشیلان شده و اکنون اطراف جزایر تالاب به طور کامل آب دارد.

وی دبی کنونی سراب سبزعلی به عنوان منبع اصلی تامین آب تالاب هشیلان را حدود ۲۰۰ لیتر در ثانیه اعلام کرد که نسبت به ماه‌های گذشته مناسب است و یادآور شد: البته سنوات گذشته در چنین ایامی دبی این سراب حدود ۴۰۰ لیتر در ثانیه بود.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان کرمانشاه با بیان اینکه از حدود ۴۰ روز قبل بخشی از آب رودخانه رازآور نیز به تالاب هشیلان هدایت و باعث بهبود شرایط این تالاب شد، عنوان کرد: مقرر شد تامین آب هشیلان از رازآور تا پایان فروردین باشد، اما در تلاشیم که این روند ادامه پیدا کند، زیرا هرچقدر تامین آب بیشتری صورت بگیرد، خشک شدن تالاب در فصل گرما به تعویق خواهد افتاد.

فلاحتی معتقد است با وجود شرایط بسیار خوبی که در حال حاضر تالاب هشیلان دارد باز هم امکان خشک شدن آن در فصل گرما هست، زیرا با اوج گرفتن فعالیت‌های کشاورزی و آبیاری مزارع اطراف، اضافه برداشت از منابع آب زیرزمینی حاشیه تالاب رخ می‌دهد و بر وضعیت هشیلان اثر خواهد گذاشت.

وی درباره وضعیت سایر سراب‌های کرمانشاه نیز خاطرنشان کرد: سراب نیلوفر نیز در حال حاضر وضعیت خوبی دارد و دبی آن مناسب است.

رئیس اداره محیط زیست کرمانشاه تنها سرابی که هم اکنون چندان احیاء نشده را سراب «یاوری» دانست و عنوان کرد: در تلاشیم آب رودخانه رازآور را به این سراب نیز هدایت کنیم.

فلاحتی با بیان اینکه با اقداماتی که صورت گرفته آب تا نزدیکی سراب یاوری رسیده، گفت: برای انتقال کامل آب به سراب نیازمند دو تا سه دستگاه موتور پمپ هستیم که در تلاشیم از طریق رایزنی با سایر دستگاه‌ها موتور پمپ‌های لازم را تهیه کنیم .

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار