مبارزه با ملخ مراکشی در بستر تالاب پریشان

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کازرون از مبارزه با ملخ مراکشی در بستر تالاب پریشان خبر داد و گفت: تا کنون در بالغ بر ۱۵ هزار هکتار از اراضی مبارزه صورت گرفته است.

حمید رشیدی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کازرون با اشاره به آمادگی این مدیریت برای مقابله با ملخ‌های مراکشی اظهر کرد: نخستین دستجات از این ملخ‌ها روز ۲۳ اسفندماه به صورت دسته جات پوره در بستر تالاب پریشان مشاهده و عملیات مبارزه و کانون کوبی با این آفت خطرناک سریعا آغاز شد و همچنان نیز ادامه دارد.

او افزود: با توجه به اینکه ملخ مراکشی یکی از ملخ‌های خسارت زا در جهان است در درجه اول آفت غلات محسوب می‌شود.

رشیدی اضافه کرد: در نقاطی که پنبه یا گیاهان صیفی و صنعتی وجود داشته باشد، از حمله این حشره مصون باقی نخواهند ماند و  می‌تواند به محصولات زراعی و مرتعی خسارت وارد کند و با گرم‌تر شدن هوا مراحل رشد آن سریع‌تر کامل شده و تخم ریزی می‌کند و در صورتی که مبارزه با ابن آفت انجام نشود می‌تواند آسیب جدی به مزارع گندم و سایر محصولات وارد کند و به عنوان تهدید کننده امنیت غذایی محسوب می‌شود.

این مقام مسئول گفت: در پارسال به دلیل مناسب بودن بافت خاک سطح تالاب پریشان و شرایط مناسب دمایی و رطوبتی با تراکم بالای دسته جات ملخ مراکشی مواجه بودیم که در سطح ۲۸ هزار هکتار عملیات مبارزه صورت گرفت.

او بیان کرد: همچنین با توجه به مناسب بودن  بستر تالاب پریشان برای تخم‌ریزی و رشد ملخ مراکشی، تأخیر در سم‌پاشی و کانون‌کوبی موجب بالدار شدن ملخ‌ها و حمله آنها به مزارع و ایجاد خسارت می‌شود.

رشیدی گفت: از اسفند پارسال تا کنون به صورت روزانه و مرتب گروه‌های پایش سطح دریاچه را ردیابی و کانون‌های آلوده و تکثیر ملخ را شناسایی و سریعا به گروه‌های عملیاتی اعلام کرده اند و بلافاصله مبارزه با این آفت انجام شده و این روند شناسایی و مبارزه تا رفع خطر ادامه خواهد داشت.

این مقام مسئول تصریح کرد: به طور متوسط روزانه حدود ۷۰۰ تا هزار هکتار توسط ۳ گروه خودرویی مجهز به سیستم ULv پایش با برنامه ریزی منظم و نظارت مدیریت حفظ نباتات استان و کارشناسان فنی بخش حفظ نباتات این معاونت مبازره انجام شده و تا کنون بالغ بر ۱۵ هزار هکتار مبارزه صورت گرفته است.

او ادامه داد: با هماهنگی‌های صورت گرفته یک گروه مبارزه از طریق سازمان حفظ نباتات کشور به شهرستان اعزام شده و در امر کنترل و مبارزه با جهاد کشاورزی شهرستان همکاری می‌کنند.

رشیدی بیان کرد: برای کنترل طغیان آفت ملخ مراکشی احتیاج مبرم به همکاری مردم و سایر دستگاه‌های اجرایی و دولتی است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار