نمایشگاه هنر‌های تجسمی بنا‌های تاریخی ایران در عمارت مسعودیه برگزار می‌شود

معاون اقتصادی صندوق احیای اماکن تاریخی و فرهنگی از برپایی نمایشگاه هنر‌های تجسمی به مناسبت روز جهانی بنا‌های تاریخی ایران در تهران خبر داد.

علی‌اصغر رمضان‌نژاد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این نمایشگاه با حضور جمعی از مسئولان و هنرمندان وزارت میراث فرهنگی، صندوق توسعه و احیا، هنرمندان و فعالان فرهنگی با همکاری مجموعه هنری دل افکن در روز ۲۹ فروردین افتتاح و روز‌های ۳۰ و ۳۱ فرودین در مجموعه تاریخی مسعودیه پذیرای عموم علاقه‌مندان به هنر و بنا‌های تاریخی است.

وی با اشاره به برنامه‌های صندوق توسعه و احیا در روز جهانی بنا‌های تاریخی ایران تصریح کرد: علاوه بر برگزاری نمایشگاه گروه‌های تجسمی هنرمندان که جای قدردانی از مجموعه هنری دل افکن دارد، برنامه‌های متنوعی در نقاط مختلف کشور پیش‌بینی شده که با محوریت تاکید بر احیای بنا‌های تاریخی ایران برگزار می‌شود.

وی تصریح کرد: در ایام هفته میراث فرهنگی نیز مراسم افتتاحیه کاروانسرای ایوانکی به عنوان یکی از بنا‌های فاخر کشور که ثبت جهانی شده و در مرمت آن از نظر کارشناسان جهانی استفاده شده به بهره برداری می‌رسد.

رمضانی‌نژاد در بخش دیگری از سخنان خود به فعالیت‌های صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری اماکن تاریخی و فرهنگی اشاره کرد و افزود: حدود ۱۸ سال از فعالیت‌های این صندوق می‌گذرد و در طول این مدت به مدد کارشناسانی که داشته و فرصتی که در اختیارش قرار گرفته توانسته تعدادی از بنا‌های تاریخی فرهنگی کشور را به واگذرای برساند.

وی افزود: صندوق احیا در این هجده سالی که فعالیت داشته ۴۹ بنا را به بهره برداری رسانده ولی در بازه زمانی منتهی به پایان سال ۱۴۰۲ که هشت ماهه سال گذشته و از زمانی که دکتر طلایی مسئولیت صندوق را بر عهده گرفته است نزدیک ۱۳۰ بنا را به مزایده گذاشته و ۳۵ بنا را به بهره برداری رسانده که اگر این آمار را با قبل مقایسه کنیم بسیار چشمگیر است و از این تعداد من فکر می‌کنم ۳۵ بنا به بهربرداری رسیده است.

معاون صندوق توسعه و احیا تصریح کرد: در سال جدید برنامه این صندوق، برای مزایده گذاشتن ۲۰۰ بنا است که با توجه به فرصت‌های جذب سرمایه گذاری امیدواریم سرعت بیشتری بگیرد.

وی در مورد صنایع دستی نیز تصریح کرد: در حال حاضر حدود سه سال است که فعالیت‌های صنایع دستی به صندوق احیا واگذار شده که در دوره مدیریتی جدید، در زمینه صنایع دستی فرش و حتی دستباف اقدامات خوبی شکل گرفته به نوعی که ما تعدادی از بناهایمان را به عنوان خانه‌های خلاق صنایع دستی یا فرش دستباف اختصاص دادیم که این جنبه حمایتی از هنرمندان و صنعتگران این عرصه دارد.

رمضان نژاد گفت: هدف اصلی ما شناسنامه دار کردن فرش دستباف در کشور است به طوری که وقتی آن را صادر می‌کنیم با یک اسناد هویتی بتوانیم در اقصی نقاط دنیا اینها را به نام ایران به فروش برسانیم.

هنرمندان بنا‌های تاریخی را با هنر‌های تجسمی به تصویر می‌کشند

مدیر مجموعه هنری دل‌افکن نیز با قدردانی از همراهی و حمایت‌های صندوق توسعه و احیا اظهار داشت: رویکرد اصلی ما در برگزاری این نمایشگاه معرفی بنا‌های تاریخی وکمک به بازسازی این بنا‌ها و کاروانسرا‌ها و ثبت بیشتر این بنا‌ها است.

مریم دل‌افکن با بیان اینکه برپایی این نمایشگاه‌ها پلی برای ارتباط بین گذشته و حال، تاریخ وهنر، فرهنک غنی کشورمان است تصریح کرد: امیدواریم با کمک هنرمندان مجموعه خانه هنردل افکن برگی از افتخاراتمان را ورق بزنیم و به علاقمندان کمک کنیم تا درک عمیق تری از هنر را دریابند.

دل افکن به جزییات برگزاری نمایشگاه گروهی جمعی از هنرمندان این مجموعه هنری با عنوان بنا‌های تاریخی ایران اشاره کرد و افزود: علاقه‌مندان به هنر و بنا‌های تاریخی می‌توانند روز‌های ۳۰ و ۳۱ فروردین‌ماه از ساعت ۱۱ تا ۱۷ با مراجعه به مجموعه تاریخی مسعودیه واقع در میدان بهارستان خیابان ملت مراجعه و از آثار هنر‌های به نمایش گذاشته شده بازدید کنند.

این فعال فرهنگی و اجتماعی با اعلام آمادگی برای همکاری با نهاد‌های مختلف در برگزاری نمایشگاه‌های هنر تصریح کرد: در سالی که گذشت این مجموعه موفق شد کتاب کاروانسرای تاریخی ایران را که شامل عکس‌های فاخر از هنرمندان است را چاپ برساند.

وی افزود: امسال نیز در مناسبت‌های مختلف برپایی نمایشگاه‌های هنری در دست اقدام است و امیدواریم در معرفی آثار هنرمندان تاثیرگذار باشیم.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار