در گزارش باشگاه خبرنگاران جوان بخوانید؛

امسال وصول تمام چک‌های الکترونیک غیرحضوری می‌شود

به گفته مسئولان بانک مرکزی، چک‌های الکترونیک فعلا در بانک صادرکننده قابل پذیرش است، اما به تدریج با پیاده‌سازی کامل فرآیند‌ها امسال در سایر بانک‌ها نیز چک‌های الکترونیک نقدپذیر خواهد شد.

۲۱ آبان ۱۴۰۱ از اولین چک الکترونیکی رونمایی شد؛ چک الکترونیکی یکی دیگر از گام‌های بانک مرکزی و شبکه بانکی کشور در راستای ارائه خدمات غیرحضوری است که حالا بنابر اعلام بانک مرکزی این خدمت در ۱۲ بانک ملت، ملی، رسالت، رفاه، پارسیان، صادرات، تجارت، کشاورزی، توسعه تعاون، توسعه صادرات، پاسارگاد و گردشگری ارائه می‌شود و پنج بانک آینده، مهر، سپه، مسکن و خاورمیانه هم بزودی خدمت این نوع چک را به مشتریان خود ارائه می‌دهند.

چک الکترونیکی که بنابر آمار بانک مرکزی تا ۱۸ فروردین ماه امسال ۲۳۰ هزار فقره چک الکترونیکی توسط مشتریان بانک‌ها صادر شده که ۲۰۰ هزار فقره آن در شبکه بانکی کارسازی شده است.

اما چک الکترونیکی در تمام شعب بانک‌ها به شکل غیرحضوری قابل پذیرش و نقد شدن است؟ در یک بررسی میدانی متوجه شدیم برخی از شعب این امکان را ندارند و اگر کسی بخواهد چک الکترونیکی خود را در بانک دیگری وصول کند، باید به شعبه بانک مراجعه کند؛ موضوعی که معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی مهران محرمیان در خصوص آن اظهار کرد: در حال حاضر هر بانکی که دسته چک الکترونیکی به مشتری خود می‌دهد و آن مشتری، برگه چک الکترونیکی را صادر می‌کند و به ذی نفع می‌دهد، اگر ذی نفع یا گیرنده چک از طریق ابراز‌های الکترونیکی همان بانک اقدام کند، می‌تواند وصول چک را به صورت کاملا غیر حضوری انجام دهد.

او تاکید کرد: اکنون ۱۲ بانک مجهز به سیستم صدور چک الکترونیکی هستند و به تدریج همه بانک‌ها به این سیستم مجهز می‌شوند و همچنین تمام بانک‌ها در حال حاضر مجهز به سیستم پذیرش چک الکترونیک هستند. بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته چک کاغذی تا سه سال آینده در شبکه بانکی حذف و چک الکترونیکی جایگزین می‌شود.

همچین این مقام مسئول اظهار کرد: چک‌های الکترونیک فعلا در بانک صادر کننده قابل پذیرش است، اما به تدریج با پیاده سازی کامل فرآیند‌ها امسال در سایر بانک‌ها نیز چک‌های الکترونیک نقد پذیر خواهد شد.

حذف امکان دخل و تصرف با  ارائه خدمت چک الکترونیکی 

چک الکترونیکی که پیش از این هم کارشناس امور بانکی حجت الله فرزانی در  گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان در رابطه با مزیت آن مطرح کرده بود: این نوع چک جذابیت‌های خودش را دارد. تسریع در صدور چک، حذف دخل، تصرف و جعل توسط دارنده چک و کاهش مراجعه حضوری از مزیت‌های آن محسوب می‌شود. اقدام به صدور چک‌های الکترونیکی و استفاده از فناوری اطلاعات در مبادلات سبب کاهش هزینه‌های مبادلاتی می‌شود. همچنین تسریع و شفافیت در معاملات را می‌تواند به همراه داشته باشد که این مورد می‌تواند به اقتصاد کشور کمک کنند.

در ادامه هم سیاوش غیبی پور دیگر کارشناس اقتصادی به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: افزایش شفافیت در حوزه معاملاتی که با چک‌های الکترونیکی شکل می‌گیرد علاوه بر مزیت‌هایی که برای خود افراد دارد در بحث‌های مالیاتی و موارد اقتصادی هم به کمک دولت خواهد آمد. همچنین می‌تواند به رونق معاملات و حتی کاهش بار ترافیکی و صرفه جویی در زمان و هزینه‌ها نیز کمک شایانی کند.

او افزود: علاوه بر این موارد مطرح شده حتی چک الکترونیکی می‌تواند سبب رونق معاملاتی هم شود رونق معاملاتی که می‌تواند به بهبود حرکت چرخه اقتصادی و تولید کمک بزرگی کند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
پاک بین
۲۱:۲۳ ۲۷ فروردين ۱۴۰۳
من یک چک الکترونیک بانک ملت رو صادر کردم و بصورت حضوری در شعبه بانک صادرات نقد کردم و برعکس
وصول بصورت حضوری در تمام شعب بانکها قابل انجام است
پذیرش یا عدم پذیرش و انتقال از طریق غیرحضوری و ابزارهای الکترونیک تمام بانکها قابل انجام است
آخرین اخبار