ساخت تصفیه‌خانه پساب قم در گام‌های نهایی

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری قم گفت: تمرکز مدیریت شهری در سال‌های گذشته کاهش وابستگی به آب شرب است که امیدواریم با راه‌اندازی تصفیه‌خانه ثانویه پساب، این روند ادامه‌دار باشد.

 پیام جوادیان،مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری قم با بیان اینکه بحث این روز‌های بسیاری از مدیران کشور موضوع آب است، اظهار کرد: بیش از ۵ سال است در حال کار کردن بر این مسئله بوده و پیش‌بینی‌های لازم برای تأمین آب را انجام داده‌ایم.

وی با تأکید بر اینکه پروژه عظیم و کلان تصفیه ثانویه پساب و انتقال پساب را پیش‌رو داریم، توضیح داد: تا روز‌های پایانی سال ۱۴۰۲ بحث خط انتقال را از تصفیه‌خانه جامع شهر قم تا بوستان رضوان داشتیم که آنجا تأسیسات تکمیلی تصفیه ثانویه ما وجود دارد.

مدیرعامل سازمان سیما و منظر و فضای سبز شهری شهرداری قم اضافه کرد: در ماه‌های ابتدایی سال ۱۴۰۳ دنبال آنیم تا بتوانیم ۲۵۰ لیتر در ثانیه و در شبانه‌روز پساب تصفیه‌شده که هم از نظر زیست‌محیطی و هم شرعی وضعیت مناسبی دارد در کمربند سبز و عرصه‌های جنگلی استفاده تا طبق یک افق ۴ یا ۵ ساله بتوانیم فضای سبز شهر قم را بیمه کنیم.

وی خاطرنشان کرد: یک زمانی در شهر قم ۱۰۰ درصد آب مصرفی فضای سبز آب شرب بود، اما در حاضر و طبق برنامه‌هایی که انجام دادیم، این عدد تا ۸۰ درصد کاهش داشته است و این آب شرب برای آبیاری فضای سبز با جایگذاری منابع جدید هرسال کمتر می‌شود.

جوادیان با بیان اینکه تمام عرصه‌های جنگلی و عرصه‌های کمربند سبز قم با آب خام و آب چاه یا آب پساب است، ادامه داد: هرچند برخی از بوستان‌های قم که در مرکز شهر هستند به‌دلیل اینکه هنوز شرایط انتقال آب غیر شرب فراهم نشده است با آب شرب آبیاری می‌شوند که عمدتاً در تابستان است، اما در زمستان میزان آبیاری بسیار کم می‌شود و معمولاً هم مصرف پایین می‌آید؛ در این شرایط اگر وزارت نیرو چاه در اختیار بگذارد این رقم در مرکز شهر هم صفر می‌شود، اما این سخن که عمده آبیاری شهر قم از آب شرب صورت می‌گیرد، کاملاً غلط است.

برچسب ها: پساب ، تصفیه خانه
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار