صالحی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

بعد از شهادت شهید سلیمانی آمریکا و اسرائیل گوشه رینگ قرار گرفتند/ تابوی حمله به اسرائیل شکسته شد

کارشناس مسائل سیاست خارجی درباره عملیات وعده صادق نکاتی را بیان کرد.

حمید صالحی عضو هیات علمی دانشگاه و کارشناس مسائل سیاست خارجی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به عملیات وعده صادق، بیان کرد: اقدام ایران که در راستای حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری ما در سوریه انجام شد در نوع خود منحصر به فرد بود؛ زیرا ما برای دومین بار است که دو منطقه دارای سلاح هسته‌ای را مورد حمله قرار می‌دهیم آمریکا و رژیم صهیونیستی. در تاریخ نظام بین الملل این امر سابقه نداشته که کشوری بتواند به مناطق دارای سلاح هسته‌ای تعدی کند.

 طبق بند ۵۱ منشور سازمان ملل کشور‌ها در صورت تجاوز به سفارت خانه‌های خود حق پاسخ دارند

وی با اشاره به حق دفاع مشروط کشورمان ادامه داد: همچنین در قانون نظام بین الملل طبق بند ۵۱ منشور سازمان ملل متحد  کشور‌ها در صورت تجاوز کشوری به خاک و سفارت خانه‌های خود حق پاسخ دارند. از همین رو نیز ما به نظام بین الملل شکایت کردیم و اعلام کردیم که این رژیم کنسولگری ما را در کشور دیگری مورد تهاجم قرار داده است؛ بنابراین ما حق دفاع از خود را محفوظ دانستیم. هماهنگی‌های لازم با کشور‌های مختلف از جمله آمریکا که به نوعی پدرخوانده اسرائیل نیز است انجام شد.  

وی ادامه داد: سه گزینه پیش روی ایران قرار داشت؛ ابتدا اینکه سفارت خانه‌های اسرائیل را در یکی از کشور‌ها مورد حمله قرار دهد؛ دومین گزینه این بود که توسط متحدان خود  در منطقه این رژیم را تحت ضربه قرار دهیم و گزینه سوم هم این بود که مانند حمله به عین الاسد که برای اولین بار با آمریکا رویارویی مستقیم داشتیم یا به عبارتی مقابله به مثل کردیم این بار نیز این اقدام را انجام دهیم که این گزینه را انتخاب کردیم که در نوع خود حائز اهمیت است.  

صالحی افزود: نکته مهم این است که کشور‌های مختلف نظیر آلمان، انگلیس، اردن و آمریکا سیستم پدافندی خود را در اختیار اسرائیل قرار داده بودند، اما علیرغم همه این بسیجی که برای کمک به اسرائیل انجام شد ما توانستیمم این عملیات را در خاک رژیم صهیونیستی انجام دهیم؛ بنابراین اینکه ما یک منطقه دارای سلاح هسته‌ای را به صورت مستقیم آن هم با وجود حامیان متعددد مورد حمله قرار دایم مورد اهمیت است.

بعد از شهادت حاج قاسم سلیمانی آمریکا و اسرائیل در گوشه رینگ قرار  گرفتند

این عضو هیات علمی دانشگاه تاکید کرد: طبق برآورد‌ها و طبق اذعان خودشان کشور‌های حامی این رژیم  ۱ میلیارد دلار فقط موشک‌های پدافندی را در اختیار اسرائیل قرار دادند، اما ایرانی‌ها توانستند به وسیله پهباد و موشک‌های خودشان این گنبد آهنین را پشت سر بگذارند و این خسارات را به اسرائیل وارد کنند اگرچه که سیاست حمهوری اسلامی ایران این بود که مردم این رژیم را مورد حمله قرار ندهد، اما قبح حمله به این رژیم شکسته شد. بعد از شهادت حاج قاسم سلیمانی آمریکا و اسرائیل در گوشه رینگ قرار  گرفتند و جمهوری اسلامی ایران شجاعانه این اقدامات را انجام میدهد.

کارشناس مسائل سیاست خارجی با اشاره به احتمال واکنش رژیم غاصب قدس بیان کرد: امروز اسرائیل با ۲۰ سال قبل تفاوت دارد، اسرائیل دیگر همان رژیم  بعد از جنگ ۶ روزه نیست  این اسرائیل امروز ۱۹۰ روز است که درگیر جنگ با نوار غزه است. اسرائیلی‌ها، آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها هرچه در توان داشتند  در اوکراین هزینه کردند و انبار‌های تسلیحات خود را در اختیار اوکراین قرار دادند تا در برابر روسیه بایستند.

آه مظلومانی که در جنایت اسرائیلی‌ها شهید شدند عاقبت دامن گیر این رژیم شده است

وی ادامه داد: اسرائیل اصلا احتمال  جنگ ۱۹۰ روزه با غزه را نیمداد و تا حالا هیچ درگیری نظامی اسرائیل انقدر طول  نکشیده است. بعید است که اسرائیل پاسخ دهد. کوهن رئیس سابق اسرائیل هم  گفت که به صلاح نیست که با ایران در بیفتیم، زیرا پاسخ خواهد داد. آمریکا هم اعلام کرده که حمایت نمیکند  و روسیه هم پشت ایران ایستاده است بنابراین به نظر نمیرسد اسرائیل اقدام دیگری انجام دهد. کمااینکه  ایرانی‌ها روحیه گرفته اند و میتوانند جواب سخت تری دهند؛ تابوی حمله به اسرائیل شکسته شده است و بعید است که اسرائیل حماقت کند.

صالحی در پایان تصریح کرد: معتقدم که این اقدام وحدت و غرور ملی را در جامعه ما ایجاد کرد. امروز در بین دانشجویان من افرادی بودند که میگفتند برای دفاع از کشورمان به جنگ با اسرئیل خواهیم رفت. کمااینکه خدا در این ماجرا نقش پررنگی داشت و ما و سپاه پاسداران و سیله فرمان الهی بودیم و آه مظلومانی که در جنایت اسرائیلی‌ها شهید شدند عاقبت دامن گیر این رژیم شده است و خداوند حامی خون مظلوم است و نباید از دعا و توسل به خداوند غافل شویم.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۳۷ ۲۷ فروردين ۱۴۰۳
این حمله موشکی پهپادی سپاه نقطه عطفی جدیدی بود برای سراشیبی سقوط اسراییل
آخرین اخبار