مبارزه علیه آفات زراعی و باغی بروجرد در سطح بیش از ۳۵ هزار هکتار

مدیرجهاد کشاورزی بروجرد از مبارزه علیه آفات زراعی و باغی (شیمیایی و غیرشیمیایی) در سطح بیش از ۳۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان خبر داد.

جواد گودرزی در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: این اقدام سال گذشته با کنترل کلیه آفات زراعی و باغی به غیر از آفت سن غلات انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین مبارزه علیه علف‌های هرز زراعی و باغی در سطح ۴۸ هزارو ۴۵۰ هکتار شامل علف‌های هرز مزارع کلزا، چغندرقند، سبزی و صیفی و جالیز، باغات انجام شده است.

مدیر جهاد کشاورزی بروجرد اضافه کرد: همچنین کار مبارزه علیه سن غلات در ۲ مرحله شامل ۸۲۸۰ هکتار کنترل در مرحله سن مادر و ۱۳ هزار و ۱۵۰ هکتار کنترل در مرحله سن پوره انجام شده است.

گودرزی تصریح کرد: مبارزه رایگان علیه جوندگان مضر در سطح ۱۳ هزار هکتار از طریق استفاده از طعمه مسموم شده با سم فسفردوزنگ و مبارزه رایگان بیولوژیک ۴۰۰ هکتار مزارع گوجه فرنگی از طریق رهاسازی عوامل بیولوژیک زنبور‌های تریکوگراما در قالب تریکوکارت‌های ۰.۰۲ گرمی صورت گرفته است.

وی ادامه داد: اجرای این طرح تخم‌های زنبور پارازیت کننده لارو‌های آفت مینوز و هلیوتیس گوجه فرنگی به ازای هرهکتار ۵۰ تریکوکارت و زنبور‌های براکون در یک مرحله همزمان با مرحله سوم نصب تریکوکارت‌های زنبور تریکوگراما به ازای هر هکتار ۵ لیوان مجموعاً حاوی ۱۰۰۰ عدد زنبور براکون با بیش از ۹۰ درصد ما ده زنبور‌های آماده تخم گذاری) استفاده شده است.

مدیر جهاد کشاورزی بروجرد با اشاره به قرنطینه داخلی و خارجی، افزود: ۶ هزارو ۷۰۰ هکتار ردیابی از باغات و مزارع هدف آفات و بیماری‌های قرنطینه داخلی و خارجی طبق لیست آفات و بیماری‌های مورد نظر مدیریت حفظ نباتات سازمان به‌صورت سهمیه بندی برای هر شهرستان از دو طریق استفاده از تله‌های فرمونی و در صورتی‌که آفت مورد نظر فرمون مخصوص جهت ردیابی نداشته باشد از طریق ردیابی مشاهده‌ای علائم خسارت آفت انجام شده است.

گودرزی اظهار کرد: قرنطینه داخلی شامل مگس میوه مدیترانه باغات، سوسک کلرادو سیب زمینی، نماتد سیست سیب زمینی و قرنطینه خارجی شامل کرم برگخوار ذرت، پشه گندم، مگس میوه شرقی باغات و کرم نارنجی باغات گردو و بادام است.

وی بیان کرد: آفت کرم برگخوار پاییزه که قرنطینه‌ای محسوب میشد از تاریخ مهر ۱۴۰۲ در استان‌های جنوبی کشور گزارش شده است.

مدیر جهاد کشاورزی بروجرد ادامه داد: همچنین سال گذشته کلاس‌های آموزشی و صدور اطلاعیه‌های پیش آگاهی شامل ۴۴۰ کلاس و کارگاه آموزشی در مراکز خدمات و مزارع اطلاعیه‌های ترویجی و پیش آگاهی جهت کنترل آفات و بیماری‌ها و علف‌های هرز مزارع و باغات برگزار شده است.

برچسب ها: باغات ، آفات
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.