پیش‌نیاز‌های هشت‎گانه یک ازدواج موفق

یکی از پیش‌نیاز‌های ازدواج برای هر فردی، رسیدن به بلوغ اقتصادی است به این معنی که تا حدی به استقلال مالی رسیده باشد.

 ازدواج یکی از مهم‌ترین تصمیمات هر فردی در زندگی است. اگر یک ازدواج اصولی باشد، می‌تواند فرد را به سمت آرامش و خوشبختی در کنار همسر خود هدایت کند، اما در غیراین صورت، مشکلات وی را دوچندان و آرامش وی را سلب می‌کند.

 یکی از عوامل لازم برای یک ازدواج موفق شناخت فرد از خود یا به عبارتی رسیدن به خودشناسی و آمادگی وی برای ازدواج موفق است. در ادامه نکاتی درباره انواع بلوغ که پیش‌نیاز‌های هشت‎گانه یک ازدواج موفق به حساب می‌آیند، مطرح خواهد شد.

۱. بلوغ جنسی
بلوغ جنسی در دختران و پسران با ترشح هورمون‌های خاص به وجود می‌آید. با توجه به این‎که انگیزه جنسی یکی از دلایل ازدواج است، فرد باید نسبت به این غریزه و آگاهی به کارکرد و چگونگی کنترل آن اطلاعات داشته باشد چراکه یکی از رایج‌ترین دلایل طلاق‌های امروزی، اختلالات زناشویی است.

۲. بلوغ اقتصادی
یکی از پیش‌نیاز‌های ازدواج برای هر فردی، رسیدن به بلوغ اقتصادی است؛ به این معنی که تا حدی به استقلال مالی رسیده باشد و توانایی برنامه‌ریزی مالی برای زندگی‌مشترک و پس‌انداز برای پیشرفت مالی را داشته باشد. به عبارت دیگر، فرد برای زندگی‌مشترک به دیگران وابستگی مالی نداشته باشد و بتواند حتی با قناعت و برنامه زندگی رو به رشدی را رقم بزند.

۳. بلوغ فرهنگی
کسی که به بلوغ فرهنگی رسیده باشد، به شناخت و درک اخلاقیات، قوانین و اعتقادات و باور‌هایی دست پیدا کرده است که این خصوصیات در رفتار و کردار وی نمود پیدا می‌کند. او می‌داند چگونه با ادب و احترام با همسر خود برخورد کند. دیدگاه، افکار و رفتار او مثبت بوده و در وی قابل مشاهده است. برای مثال فردی که مدام در حال بدگویی و انتقال انرژی منفی به خود و دیگران است، به بلوغ فرهنگی لازم نرسیده است.

۴. بلوغ اجتماعی
احساس مسئولیت‌پذیری و شرکت در کار‌های گروهی، برخورد و رفتار مناسب و پخته در روابط اجتماعی و... همگی جزو بلوغ اجتماعی محسوب می‌شوند که برای شروع زندگی‌مشترک دختر و پسر هر دو باید به این بلوغ رسیده باشند.

۵. بلوغ روانی
بلوغ روانی یکی دیگر از پیش‌نیاز‌های ازدواج است که مربوط به رشد اخلاقی و معنوی فرد است که در چنین حالتی فرد توانایی اداره کردن یک زندگی را دارد و برخی خصوصیات در فرد وجود خواهد داشت: ۱- احترام به دیدگاه دیگران و خود را برتر از دیگران ندیدن؛ ۲- فردی که به بلوغ روانی رسیده باشد قدرت آن را دارد که بتواند رها کند و بگذرد. همچنین فردی که به بلوغ روانی نرسیده باشد رفتار‌هایی خواهد داشت مانند: ۱- همیشه تمایل دارد عشق و خدمات و توجه دیگران را دریافت کند و از طرفی عزت نفس بالایی ندارد. ۲- تحمل شکست را ندارد و با هر شکستی امید خود را ازدست می‌دهد. ۳- از تغییر کردن و تجربه موارد جدید می‌ترسد و مقاومت می‌کند. ۴- ثبات کافی در برنامه‌های کاری و عاطفی یا شغلی ندارد.

۶. بلوغ اخلاقی
بلوغ اخلاقی در فرد نوع رفتار طرفین با یکدیگر را بهتر خواهد کرد. فردی که به بلوغ اخلاقی رسیده باشد، در ارتباط با دیگران توانایی بخشیدن اشتباهات دیگران را دارد و در گفتار و رفتار خود صداقت دارد. همچنین رفتار و کردار خود را مدیریت می‌کند. همدلی و مهربانی در روابط خود را خواهد داشت و به طور کلی رفتارهایش در چهارچوب و تحت کنترل است.

۷. بلوغ فکری
پسر یا دختر دم‌بختی که به بلوغ فکری رسیده، نقاط ضعف و قوت خود را می‌شناسد و به شناخت مناسبی از شخصیت خود رسیده است. این فرد برنامه معلومی در زندگی خود دارد و برای رسیدن به آن کوشش می‌کند. وی در برابر تصمیم‌های خود احساس مسئولیت و تعهد دارد و بدون وابستگی به حرف دیگران تصمیم می‌گیرد. قدرت سازش پذیری با محیط و شرایط از دیگر خصوصیات افرادی است که به این بلوغ رسیده‌اند.

۸. بلوغ عاطفی
این نوع از بلوغ وقتی اتفاق می‌افتد که فرد بتواند یک رابطه دوستانه همراه با صمیمیت را در روند ارتباط با طرف‌مقابل برقرار کند. این نیاز به داشتن توانایی برای برقراری ارتباط مفید و همدلی دارد که این اتفاق با یادگیری و رشد در یک بستر صحیح تربیتی به دست می‌آید.

منبع: روزناممه خراسان

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۵۸ ۲۸ فروردين ۱۴۰۳
سکه