رئیس مرکز خشکسالی:

کشاورزان راهکارهای مقابله با خشکسالی را در دستور کار قرار دهند

رئیس مرکز خشکسالی گفت: با توجه به چهارمین سال خشکسالی، کشاورزان مدیریت بهینه استفاده از منابع آبی و راهکارهای مقابله با خشکسالی را باید در دستور کار کشاورزان قرار دهند.

احد وظیفه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: طی امروز و فردا با ورود سامانه بارشی در استان های هرمزگان، کرمان، سیستان و بلوچستان، بخش های جنوبی فارس، بخش های جنوب شرقی و بوشهر بارش های خوبی پیش بینی می شود که تا حدودی کم بارشی های جنوب را جبران می کند.

به گفته او، بنابر آمارها متوسط بارش های کشور ۴۵ درصد کمتر از نرمال و از لحاظ دمایی نرمال و بیش از نرمال است.

وظیفه ادامه داد: براساس نقشه های هواشناسی، به غیر از بخش های غربی مابقی بخش ها با کمبود بارش مواجه هستند. همچنین در استان های تهران، سمنان، قزوین و خراسان رضوی وضعیت آبی نامطلوب است.

رئیس مرکز خشکسالی با بیان اینکه برای مدیریت منابع آب و تامین آب شرب دچار چالش هستیم، افزود: گرچه در پاییز و نیمه اول زمستان دچار کم بارشی بودیم، اما در اسفند و فروردین  بارش های مناسبی داشتیم.

او با بیان اینکه وارد چهارمین سال خشکسالی شدیم، گفت: با توجه به شرایط خشکسالی و کم بارشی برای چهارمین سال متوالی، مدیریت منابع آبی باید مورد توجه تمامس بخش های صنعت، کشاورزی و شرب قرار بگیرد.

وظیفه گفت: با توجه به کاهش بارندگی در برخی مناطق به کشاورزان توصیه می شود که راهکارهای مقابله با خشکسالی را در دستور کار خود قرار دهند به طوریکه در مواقع بارندگی از برداشت آب های زیرزمینی و چاه ها اجتناب کنند و همواره مدیریت انرژی و آب را صرفه جویی کنند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار