رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس:

واگذاری پرسپولیس و استقلال به بانک‌ها، خلاف قانون و منویات رهبری است

نگاهداری درباره واگذاری پرسپولیس و استقلال به بانک‌‌ها گفت: واگذاری باشگاه‌های ورزشی به بانک‌ها مغایر نهی رهبری و قانون رفع موانع تولید است.

بابک نگاهداری رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با اشاره به انتشار آگهی واگذاری سهام دو باشگاه پرسپولیس و استقلال از سوی سازمان خصوصی سازی، از مکاتبه این مرکز با مسئولان کشور در این زمینه خبر داد و از صدور مجوز خرید برای شورای پول و اعتبار برای شرکت در این واگذاری، ابراز نگرانی کرد.

وی با اشاره به هشدار‌های مکرر مقام معظم رهبری درباره بنگاه داری بانک‌ها گفت: در این نامه اعلام شده است که حضور بانک‌ها در این مناقصه، مغایر منویات مقام معظم رهبری و در تضاد با مواد ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر است.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس بیان کرد: در این مکاتبه تاکید شده است که وظیفه اصلی بانک تأمین مالی تولید در اقتصاد کشور است و درگیر شدن منابع آن در شرکت‌های غیرمرتبط با موضوع فعالیت بانکداری به ضرر این وظیفه و در نهایت اقتصاد کشور است. این اقدام باعث خواهد شد که منابع در اختیار بانک برای اعطای تسهیلات به فعالیت‌های مولد کاهش یابد و لذا با شعار سال ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری نیز تناسبی ندارد.

وی افزود: مبتنی بر همین منطق در مواد ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب سال ۱۳۹۴، بانک‌ها مکلف به واگذاری سهام خود در بنگاه‌هایی که فعالیت غیربانکی دارند، شده‌اند و در صورت استنکاف با جریمه‌های مالیاتی مواجه خواهند شد.

نگاهداری بیان کرد: بر این اساس به‌طریق اولی بانک‌های کشور نمی‌توانند اقدام به خرید بنگاه‌هایی که فعالیت غیربانکی دارند، از جمله شرکت‌های فرهنگی یا ورزشی کنند که این موضوع در ماده ۲ دستورالعمل سرمایه‌گذاری در اوراق‌بهادار مصوب شورای پول و اعتبار نیز تصریح شده‌است.

وی افزود: در این مکاتبه به طرح اخباری در رسانه‌ها و فضای مجازی در خصوص صدور مجوز خرید سهام این بنگاه‌ها از سوی شورای پول و اعتبار اشاره شده و عنوان کرده‌ایم که باتوجه به مفاد مواد ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور این امر در صلاحیت شورای پول و اعتبار نیست. به‌عبارت دیگر شورای پول و اعتبار در ذیل و چارچوب قوانین می‌تواند مقرره صادر کند و لذا نمی‌تواند مقرره‌ای صادر کند که خلاف قانون باشد.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس عنوان کرد: باتوجه به مباحث فوق به نظر می‌رسد فروش این باشگاه‌ها به بانک‌ها هم خلاف منویات مقام معظم رهبری است و هم با قوانین حاکم در تعارض است. از سوی دیگر مجموعه‌های اقتصادی فعال در کشور نیز وجود دارند که امکان خرید و اداره این بنگاه‌ها را دارند و امکان اجرای قواعد حرف‌های کنفدراسیون آسیا وجود خواهد داشت.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۰۳ ۲۸ فروردين ۱۴۰۳
هميشه در هر قضيه اي يكسري آدم نچسب پيدا ميشه كه چون چيزي عايدش نميشه شروع به حرف زدن ميكنه
Iran (Islamic Republic of)
ارتش سرخ آسیا
۱۹:۱۴ ۲۸ فروردين ۱۴۰۳
دوباره یکی پیدا شده سنگ بندازه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۲۴ ۲۸ فروردين ۱۴۰۳
این دوتا تبم رو نابود کنید تا خیالتان راحت شود،بعضی از مسولین انگار فقط برای نابودی اومدن، مثل اینکه فقط دنبال ویرانی هستند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۱۶ ۲۸ فروردين ۱۴۰۳
حالا می آیدند به بانکها واگذار می کنند به بانکها دوسه سال دیگه کلی بحث و نظر در باره جدا سازی این باشگاه ها از بانکها راه می اندازند ، خلاصه مجلس از الان داره برای دو ، سه سال آینده خود برنامه کاری و سرگرمی درست می کند به ندانم کاری و یا شاید خیانت به بیت المال.
Iran (Islamic Republic of)
هیچکس
۱۵:۵۲ ۲۸ فروردين ۱۴۰۳
چقدررر دیگه شما مسخره هستید.
Iran (Islamic Republic of)
sina
۱۵:۲۵ ۲۸ فروردين ۱۴۰۳
خرید خونه و زمین چطور؟ اونا آزاده؟
آخرین اخبار