آبگیری ۹۳ درصدی تالاب شادگان

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به وضعیت آبگیری تالاب شادگان، از ایجاد سازه‌هایی در مسیر تالاب به سمت دریا برای نگهداری آب بیشتر در تالاب خبر داد.  

داود میرشکار مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به بازدید اخیر از تالاب شادگان اظهار کرد: تالاب شادگان یکی از ارزشمندترین تالاب‌های کشور است که خدمات اکوسیستمی قابل توجهی به کره زمین به ویژه خوزستان ارائه می‌دهد. وسعت این تالاب ۴۲۲ هزار هکتار و شامل اکوسیستم آب شیرین، شور و لب‌شور استو تنوع زیستی زیاد و ماهیان و پرندگان ارزشمندی دارد.

وی افزود: در سال آبی گذشته وضعیت این تالاب بسیار مناسب بود و حدود ۱.۹ میلیون مترمکعب آبگیری داشت و بعد از بارندگی اخیر هم وضعیت مناسب‌تری پیدا کرده است و در حال حاضر حدود ۹۳ درصد از مساحت این تالاب آب دارد.  

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: یکی از ویژگی‌های خوب تالاب شادگان این است که آب‌ها و زهاب‌هایی که وارد آن می‌شود در انتها به اکوسیستم لب‌شور، شور و دریا می‌رسد بنابراین تنوع زیستی قابل قبولی در این تالاب داریم و در امنیت غذایی در دریا‌ها و تولید مثل آبزیان اقتصادی نقش بسزایی دارد.  

میرشکار عنوان کرد: با توجه به تبخیر زیاد آب در خوزستان، برای نگهداری آب بیشتر در تالاب، سازه‌هایی در مسیر تالاب به سمت دریا ایجاد کرده‌ایم تا میزان تبخیر آب در تالاب کمتر و در نتیجه آب بیشتری در تالاب نگهداری شود.  

وی بیان کرد: شش تالاب در استان خوزستان وجود دارد و در حال حاضر تالاب هورالعظیم ۶۳ درصد، تالاب شادگان ۹۳ درصد، تالاب بامدژ ۸۴ درصد، تالاب میانگران ۸۵ درصد، تالاب شیمبار ۹۳ درصد و تالاب بندون ۶۹ درصد آبگیری شده‌اند.  

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: یکی از موضوعات بسیار مهم در حفاظت از اکوسیستم تالاب، مشارکت مردم در امر حفاظت از تالاب است و این امر با اقتصادی شدن حفاظت، انجام‌شدنی است. در این راستا با دستور رئیس جمهور سند گردشگری تالاب شادگان تدوین شده و دستورات لازم برای اجرایی شدن آن نه تنها برای این تالاب بلکه برای سایر تالاب‌ها صادر شده است.

وی افزود: در حال حاضر نشست‌های تخصصی و کارشناسی در خصوص اجرایی شدن سند گردشگری تالاب شادگان برگزار شده و برنامه‌ریزی برای ایجاد زیرساخت‌ها و گردشگری بومی و محلی آن در حال انجام است. اعتبار بخشی از کار تامین شده و سند برای اصلاح به سازمان برنامه و بودجه ارجاع داده شده است و پس از اصلاح اعتبار تخصیص می‌یابد و اقدامات تکمیلی انجام می‌شود.  

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.