در گزارش باشگاه خبرنگاران جوان بخوانید؛

۲۹ فروردین تاریخی ماندگار برای ارتش جمهوری اسلامی ایران

تاریخ جمهوری اسلامی ایران روز‌های بزرگ و ماندگاری را در خود جای داده است. ۲۹ فروردین و روز ارتش نیز از همین روز‌های با عظمت انقلاب اسلامی ایران است.

تاریخ ایران پس از انقلاب اسلامی روز‌های مهمی و خاطره انگیزی را در خود جای داده است و در تقویم ایران پس از بهمن ۵۷ نام‌های مهمی ثبت شده است. یکی از این روز‌های تاریخی ۲۹ فروردین است که به نام ارتش جمهوری اسلامی ایران ثبت شده است. ارتشی که پس از انقلاب اسلامی و با اتکا به جوانان و نیرو‌های داخلی و راهبری امام خمینی ره و فرمانده معظم کل قوا حضرت آیت الله خامنه‌ای نمادی از بازدارندگی و افتخار و پیشرفت برای ایران اسلامی بود.
 
اما چرا ۲۹ فروردین به نام ارتش نام گذاری شد؟

با پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ماه ۵۷، بحث انحلال یا بقای نهاد‌ها و دستگاه‌های باقی‌مانده از دوره رژیم شاهنشاهی مطرح شد. یکی از این نهاد‌ها ارتش ایران بود. برخی افراد و گروه‌ها با انگیزه‌های متفاوت مطرح می‌کردند که ارتش باید منحل شود. چریک‌های فدایی خلق و سازمان مجاهدین خلق که در جریان اعتراضات مردمی و درگیری‌ها به پادگان‌ها و مراکز ارتش ورود پیدا کردند و توانستند اسلحه‌ها و تجهیزات بسیاری به دست آورند، از جمله این گروه‌ها بودند.

در واقع از ۱۹ بهمن ۵۷ و دیدار همافران نیروی هوایی ارتش با امام خمینی (ره) ارتشی‌ها با سرعت بیشتری به انقلاب اسلامی پیوستند و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، از همان اولین روز، کار خود را برای دفاع از انقلاب اسلامی ایران شروع کردند. اولین درگیری و نا آرامی در منطقه ترکمن صحرا و در نزدیک مرز‌های شوروی (سابق) توسط گروهک‌های چپ و مزدوران استکبار با هدف خودمختاری منطقه آغاز شد که با اعزام یگانی از کارکنان داوطلب نیروی زمینی ارتش سرکوب شد. ارتش به سراغ کنترل ناآرامی‌های سایر مناطق مثل کردستان و آذربایجان غربی رفت. همزمان جنگ روانی علیه ارتش در داخل و خارج کشور به راه افتاده بود و به دنبال آن بود تا ارتش را یک نیروی ضد مردمی و عامل امپریالیسم معرفی کند که همچنان سرکوب مردم را ادامه می‌داد و بایستی منحل می‌شد و جای خود را با یک ارتش خلقی یا بی طبقه توحیدی عوض می‌کرد.

همین جوسازی‌ها سبب شد تا شهید سپهبد، ولی الله قرنی اولین رییس ستاد مشترک ارتش در نامه‌ای استعفای خود در روز‌های اول فروردین ۱۳۵۸ را به امام خمینی (ره) تقدیم کند. کمتر از یک ماه بعد، سپهبد قرنی توسط گروهک فرقان ترور شد و به شهادت رسید تا علاوه بر آثار جنگ روانی سنگینی که بطور مستقیم و غیر مستقیم توسط دشمنان خارجی، طیف ضدانقلاب، منافقین، حزب توده و عناصر نا آگاه در ارتش جریان داشت، بی انضباطی، سستی و عدم تمکین از فرماندهان نیز به مشکلات ارتش اضافه شود. مشکلات فراوان ارتش سبب شد تا فرماندهان وقت ارتش جمهوری اسلامی ایران با درخواست وقت ملاقات از امام خمینی (ره) برای بیرون رفتن از این وضعیت چاره اندیشی کنند و از امام (ره) بخواهند ایشان فرماندهی خود بر کل نیرو‌های مسلح را مجدداً اعلام نمایند. تا با استفاده از این حکم حکومتی قوام و انضباط بر ارتش برگردد؛ بنابراین امام خمینی (ره) در روز ۲۸ فروردین با صدور پیامی ۲۹ فروردین را روز ارتش اعلام کردند و از ارتشیان درخواست کردند تا در این روز به رژه نظامی بپردازند و از طرف دیگر نیز از مردم خواستند تا به حمایت از ارتش بپردازند.

دربخشی از پیام امام خمینی (ره) آمده بود:

«روز چهارشنبه ۲۹فروردین روز ارتش اعلام می‌شود. ارتش محترم در این روز در شهرستانهاى بزرگ با ساز و برگ به رژه بپردازند و پشتیبانى خود را از جمهورى اسلامى و ملت بزرگ ایران و حضور خود را براى فداکارى در راه استقلال و حفظ مرزهاى کشور اعلام نمایند.

ملت ایران موظفند از ارتش اسلامى استقبال کنند و احترام برادرانه از آنان نمایند. اکنون ارتش در خدمت ملت و اسلام است و ارتش اسلامى است، و ملت شریف لازم است آن را به این سِمت رسماً بشناسند و پشتیبانى خود را از آن اعلام نمایند. اکنون مخالفت با ارتش اسلامى که حافظ استقلال و نگهبان مرزهاى آن است جایز نیست. ما و شما و ارتش، برادرانه باید براى حفظ و امنیت کشورمان کوشش کنیم و به شرارت اشرار و اختلال مفسدان خاتمه دهیم».

امام خمینی (ره) در بخش‌های دیگر پیام خود نیز مشکلات دیگر پیش روی ارتش را نیز مورد توجه قرار دادند تا توطئه‌های داخلی و خارجی علیه ارتش جمهوری اسلامی ایران را نقش بر آب کنند.

بدین ترتیب ارتش جمهوری اسلامی ایران تثبیت شد و اولین رژه در نظام جمهوری اسلامی ایران به مناسبت روز ارتش با بنیانگذار فقید انقلاب اسلامی در ۲۹ فروردین سال ۵۸ برگزار شد و در طول این سال‌ها همه ساله به مناسبت روز ارتش، نیرو‌های نظامی و پاسداران برای نشان دادن توانایی و آمادگی خود، به تجلیل از این روز در سراسر کشور پرداخته و با برگزاری رژه‌های گسترده برای جهانیان به نمایش قدرت می‌پردازند.
 ‌
می‌توان گفت؛ این روز نشان دهنده پاسداری و عزم جهادی نیرو‌های نظامی برای حفظ امنیت و دفاع از کشور می‌باشد که ارتش جمهوری اسلامی ایران (آجا) پیکره اصلی نیرو‌های مسلح ایران را تشکیل می‌دهد و وظیفه اصلی آن نیز «حفاظت از استقلال و تمامیت ارضی کشور» است.

اما رویکرد امام خمینی در روز‌های قبل از پیروزی  انقلاب اسلامی رویکردی متفاوت بود. رویکرد اساسی امام خمینی (س) به ارتش در آستانه انقلاب در مصاحبه با روزنامه فرانسوی لوژورنال در تاریخ هفتم آذرماه ۵۷ چنین  انعکاس یافت: «سربازان و افسرانی که با مردم پیوند دارند و خود آنان از وجود رژیم شاه رنج می‌برند دیر یا زود به مردم می‌پیوندند.» 
 امام همچنین پیش از آن در مصاحبه با روزنامه «السفیر» در دوم آذر ماه ۵۷ اعلام کرد: «طبق اخباری که به ما می‌رسد حوادثی در ارتش اتفاق افتاده و می‌افتد که نشانه بیداری آنهاست و ما مطمئنیم که دیر یا زود به ندای ملت پاسخ برادرانه خواهند داد.»

اولین رژه در نظام جمهوری اسلامی ایران به مناسبت روز ارتش با حضور امام خمینی (ره) در ۲۹ فروردین سال ۵۸ برگزار شد و در این ۴۵ سال در چنین روزی رژه ارتش جمهوری اسلامی با حضور مقامات سیاسی و لشکری برگزار می‌شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۴
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۲۹ ۲۹ فروردين ۱۴۰۳
موفق و پیروز باشند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۰۲ ۲۹ فروردين ۱۴۰۳
درود بر ارتش
Iran (Islamic Republic of)
عمار .
۱۰:۴۷ ۲۹ فروردين ۱۴۰۳
به نام خداوند جان و خرد : بسم رب الشهدا و الصدیقین : درود خداقوت احسنت ایوالله ماشاءالله مرحبا بر جمیع دلاور مردان مرد سپاه پاسداران و ارتش پلیس بسیج نیروهای مسلح امنیتی ایران اسلامی عزیزمان و نخبگان دانشمندان مهندسین نظامی سازندگان موشکها و پهپادهای پیشرفته و طراحان عملیات شکوه مند با عظمت مقتدرانه قدرتمندانه قاطعانه بازدارنده وعده صادق باد که حفظ حراست صیانت کردند آبرو حیثیت غرور قدرت اقتدار ملت ایران اسلامی عزیزمان را .
الله اکبر الله اکبر الله اکبر لبیک یا رسول الله ص .
بسم الله الرحمن الرحیم : ۚ وَمَا رَمَیْتَ إِذْ رَمَیْتَ وَلَٰکِنَّ اللَّهَ رَمَىٰ .
التماس دعا و صلوات . و من الله التوفیق .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۰۴ ۲۹ فروردين ۱۴۰۳
هیچ شبکه ای رژه روز ارتش نشون نداد
شبکه خبر۲ برای ما پخش نمیشه
کم کاری میکنید ها
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۴۵ ۲۹ فروردين ۱۴۰۳
یه روز هم ثبت کنید به نام تحول معیشتی و ارزش پول ملی.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۲۹ ۲۹ فروردين ۱۴۰۳
روز ارتش بر سنگربانان سنگر دفاع از مرزهای ایران عزیز بر همه ارتشیان مبارک

پیروز و سربلند باشید .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۰۷ ۲۹ فروردين ۱۴۰۳
چرا در تهران مراسم رژه روز ارتش نداریم ؟ ما منتظر قدرت نمایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در پایتخت بودیم .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۵۳ ۲۹ فروردين ۱۴۰۳
این باز چه کاری بود از ترس اسرائیل مراسم روز ارتش را بجای مرقد امام تو پادگان لویزان برگزارکردین؟بابا کشور خودتون اینقدرها هم اسرائیل وحشتناک نیست نیروی مسلح که اینجوری بترسه مردم عادی چکارکنن؟ا ینقدردیگه ترس نداشت اسرائیل حمله کنه کجا می خواهید فرار کنین؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۴۵ ۲۹ فروردين ۱۴۰۳
درود فراوان بر ارتش پرقدرت و پرتوان ایران اسلامی
Netherlands (Kingdom of the)
Bm20
۰۸:۴۰ ۲۹ فروردين ۱۴۰۳
سلام
مبارک باشد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۳۷ ۲۹ فروردين ۱۴۰۳
خداوند نگهدار نیروهای نظامی جان بر کف جمهوری اسلامی ایران باشد
واقعا دل هر ستم دیده و مظلومی را در نمایش اقتدار وعده صادق به وجد آورد درد و بلاها از سر خود و خانواده های نظامیانمان به دور باشد و توی سر آقازادهای اختلاسگرمان بخورد
Iran (Islamic Republic of)
پبدنی / فرزندی از زاگرس مرکزی
۰۸:۳۰ ۲۹ فروردين ۱۴۰۳
ارتش شایسته ایران بزرگ را به قویترین و مجهزترین ارتش آسیا و جهان تبدیل کنید این ارتش شایستگی های فراوانی دارد
Iran (Islamic Republic of)
بختیاری
۰۸:۰۴ ۲۹ فروردين ۱۴۰۳
به امید رونمایی از دستاوردها و پهپادها و هواپیماهای جدید
Iran (Islamic Republic of)
Zagrosian
۰۸:۰۳ ۲۹ فروردين ۱۴۰۳
درود فراوان بر ارتش ایران ابرقدرت و بزرگترین ارتش آسیا
آخرین اخبار