در گفتگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا؛

امیرعبداللهیان: در صورت خطای اسرائیل، پاسخ فوری و پشیمان کننده حداکثری خواهیم داد

وزیر امور خارجه ایران که در نیویورک به سر می‌برد، گفت: اگر اسرائیل خطا کند، پاسخ فوری، قاطع و پشیمان‌کننده حداکثری خواهیم داد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در نیویورک به سر می‌برد، در گفتگو با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان آمریکا گفت: اگر رژیم اسرائیل خطا کند، پاسخ فوری، قاطع و پشیمان‌کننده حداکثری در سرزمین‌های اشغالی خواهیم داد.

«حسین امیر عبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در نیویورک به سر می‌برد، در گفتگو با شبکه تلویزیونی سی ان ان آمریکا تصریح کرد: امیدوار هستیم آمریکا رژیم اسرائیل را متوقف کند و اجازه ماجراجویی جدید به این رژیم ندهد؛ اما در صورت ماجراجویی جدید رژیم اسرائیل، شرایط و پاسخ بعدی ایران متفاوت خواهد بود.

ما به دنبال تنش نیستیم؛ امیدواریم اسرائیل خطای قبلی را تکرار نکند

مجری سی ان ان از وزیر خارجه ایران سوال کرد: اسرائیل متعهد شده که حمله ایران را تلافی کند. آیا فکر می‌کنید می‌تواند همین امشب حمله کند؟

وزیر امور خارجه ایران پاسخ داد: شنبه شب هفته جاری، ما به اقداماتی که در ماه‌های گذشته به‌ویژه دو هفته پیش، رژیم اسرائیل با حمله به ساختمان سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق انجام داد، پاسخی دادیم. پاسخ ما به رژیم اسرائیل به شکل محدود و حداقلی انجام شد. این در حالی بود که می‌توانستیم پاسخ سخت‌تری به رژیم اسرائیل بدهیم.

امیرعبداللهیان افزود: اعلام کردیم که پاسخ ما در چارچوب دفاع مشروع انجام شد و منطبق با حقوق بین‌الملل بود. ما به پاسخ خود ادامه نخواهیم داد، اما درصورتی‌که رژیم اسرائیل مجدداً دست به ماجراجویی بزند و اقدامی علیه منافع ما بکند، پاسخ بعدی ایران فوری، حداکثری و قاطع خواهد بود.

وزیر خارجه ایران اضافه کرد: پس از اقدام به دفاع مشروع، از طریق سفارت سوئیس بعنوان حافظ منافع آمریکا در تهران به کاخ سفید و دولت ایالات متحده آمریکا پیامی ارسال کرده و طی آن تاکید شد که اگر رژیم اسرائیل بخواهد مجددا مرتکب خطایی شود، پاسخ ما سریع، قاطع و پشیمان‌کننده خواهد بود. ما به دنبال این نیستیم که تنش و بحران در منطقه خاورمیانه توسعه پیدا کند؛ امیدواریم رژیم اسرائیل خطای قبلی را تکرار نکند.

حمله ما در قالب دفاع مشروع، حداقلی بود

سی ان ان سوال کرد: هنگامی که می‌گویید پاسخ تان حداکثری خواهد بود، از کلمه خطوط قرمز استفاده کرده‌اید. این خطوط قرمز چیست؟ حداکثر سطح چقدر است؟ شما از بیش از ۳۰۰ پهپاد و موشک‌های کروز در حمله استفاده کردید، سطح بالاتر چقدر است؟

وزیر امور خارجه ایران پاسخ داد: خط قرمزی که رژیم اسرائیل از آن عبور کرد، حمله به ساختمان سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق بود. در این حمله ۷ مستشار نظامی رسمی ایرانی مبارزه با تروریسم با حمله موشکی رژیم اسرائیل به شهادت رسیدند، کنوانسیون‌های شناخته‌شده وین نقض شد. رژیم اسرائیل از خطوط قرمز در مصونیت اماکن دیپلماتیک عبور کرد.

امیرعبداللهیان ادامه داد: بلی حمله‌ای که ما در قالب دفاع مشروع انجام دادیم حداقلی بود، چرا که تنها به دو مرکز نظامی، یعنی پایگاه هوایی نواتیم و یک مرکز استخباراتی و امنیتی که از این دو مرکز علیه سفارت ما حمله موشکی رژیم اسرائیل صورت گرفت، پاسخ دادیم. ما غیرنظامیان را هدف قرار ندادیم، مراکز اقتصادی رژیم اسرائیل را هدف قرار ندادیم، فقط دو مکان که از آنجا هواپیما F ۳۵ پرواز کردند و از بلندی‌های جولان، سفارت ما را مورد حمله موشکی قرار دادند. این هدف حداقلی ما بود. اما این که در حالت تکرار ماجراجویی رژیم اسرائیل، اقدام حداکثری ما چه خواهد بود، می‌توانم بگویم یک اقدام حداکثری پشیمان‌کننده؛ جزئیات اقدام حداکثری را نیرو‌های مسلح کشورم طراحی کرده‌اند. اما امیدوارم رژیم اسرائیل دچار خطا در محاسبه نشود.

موشک‌ها و پهپاد‌های ایرانی خیلی سنجیده و دقیق دو هدف صرفا نظامی اسرائیل را هدف گیری کردند

سی ان ان پرسید: جزئیاتی در مورد اینکه حداکثر سطح چه خواهد بود، دارید؟ شما اشاره کردید که در پاسخ حداقلی ایران، مراکز اقتصادی، مالی و غیرنظامیان مورد هدف قرار داده نشدند. پاسخ حداکثری شما این سه مورد را مورد هدف قرار می‌دهد؟

وزیر خارجه ایران پاسخ داد: پهپاد‌ها و موشک‌های ایرانی، خیلی سنجیده و دقیق، بر روی دو هدف صرفا نظامی مورد نظر ما در درون سرزمین‌های اشغال شده توسط رژیم اسرائیل هدف‌گیری شد. ارزیابی‌ها و اطلاعات ما نشان می‌دهد که توانستیم به اهداف خود برسیم: اولا: اراده خود را نشان دادیم، دوم: پایگاه‌های نظامی که حمله از آنجا علیه سفارت ما صورت گرفته بود را هدف قرار دادیم، و سوم: عملیات ما حداقلی و محدود بود، زیرا به دنبال زدن اهداف متعدد و گسترده در خاک فلسطین اشغالی نبودیم.

۱۰ روز پیش اعلام کرده بودیم که تصمیم ما برای پاسخ به اسرائیل قطعی است

مجری سی ان ان پرسید: جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، حمله شما به اسرائیل را شکستی شرم‌آور توصیف کرده است. نظر شما چیست؟

امیرعبداللهیان پاسخ داد: ببینید، خیلی شفاف و روشن باید بگویم. اولا عملیات ما روی رژیم اسرائیل غافلگیرانه نبود. بیش از ۱۰ روز پیش اعلام کرده بودیم که تصمیم ما برای پاسخ به رژیم اسرائیل قطعی است. چرا که این رژیم با حمله به سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق، به حاکمیت ما تعرض کرد و ثانیا حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه را نقض کرد. ما پیش از عملیات، به آمریکا اعلام کردیم که حمله ایران بر روی رژیم اسرائیل قطعی است. این را از طریق برخی وزرای خارجه که با من تماس داشتند، و پیش از آن از طریق سفارت سوئیس اعلام کردیم.

وزیر خارجه ایران تصریح کرد: البته ما کاملا در منطقه مشاهده می‌کردیم که آمریکا و بیش از ۲۰ کشور و از جمله تعدادی از اعضای ناتو در منطقه در حال استقرار هستند، برای اینکه موشک‌ها و پهپاد‌های ایران را منحرف یا محدود کنند تا به اسرائیل نرسد؛ اما موشک‌ها و پهپاد‌های ما به دو هدف مورد نظر اصابت کرد. حمله ما غافلگیرانه نبود و طرف‌های مقابل ما، اگرچه از ساعت و زمان حمله اطلاع نداشتند، اما می‌دانستند که به زودی این اتفاق خواهد افتاد. ما عملیاتی موفق، پاسخی صریح و پیامی روشن به رژیم صهیونیستی دادیم.

هدف ما هشدار دادن بود؛ نتانیاهو حیات سیاسی خود را در توسعه تنش و درگیر کردن دیگران در جنگ می‌بیند

سی ان ان سوال کرد: یعنی شما قصد داشتید که نتایج پاسخ کشورتان به همان نحوی که مشاهده شده باشد؟ یعنی، ۹۹ درصد پرتابه‌های شما رهگیری شدند و آسیب قابل‌توجهی وارد نشد. آیا این پاسخ مورد نظر بود؟

وزیر امور خارجه ایران پاسخ داد: هدف ما هشدار دادن بود. اقدام نیرو‌های مسلح ما روی دو مرکز نظامی مورد نظر در درون سرزمین‌های اشغالی فلسطین موفق بود. هدف ما این بود که یک اقدام متناسب انجام بدهیم. هدف ما این بود که رژیم اسرائیل این پیام را بگیرد که ما اراده لازم برای پاسخ دادن داریم. تکرار می‌کنم؛ ما هیچ‌گاه به دنبال توسعه تنش و دامنه جنگ در منطقه نبوده و نیستیم. بلکه این نتانیاهو و رژیم اسرائیل است که حیات سیاسی خود را در توسعه تنش و تداوم درگیر ساختن دیگران در جنگ می‌بیند.

پاسخ حداکثری یعنی اگر اسرائیل خطا کند، پاسخ فوری و قاطع و پشیمان کننده خواهیم داد

مجری سی ان ان از وزیر خارجه ایران پرسید: جو بایدن رئیس جمهور آمریکا دیروز سخنرانی کرد. او درباره اسرائیل و اوکراین صحبت کرد و گفت: «ما در کنار دوستانمان هستیم و نمی‌گذاریم ایران یا روسیه موفق شوند.» اگر آمریکا دوباره به اسرائیل کمک کند، از آنجایی که اسرائیل گفته است که حمله می‌کند و شما گفته‌اید پاسخ حداکثری می‌دهید، آیا به اهداف آمریکایی ضربه می‌زنید؟

وزیر خارجه ایران پاسخ داد: وقتی می‌گوییم پاسخ حداکثری، یعنی اگر رژیم اسرائیل خطا کند، پاسخ فوری، قاطع و پشیمان‌کننده حداکثری در سرزمین‌های اشغالی خواهیم داد. ما در همین عملیات اخیر هم از پیش به آمریکا اعلام کردیم که پایگاه‌ها و منافع آمریکا در منطقه را هدف قرار نخواهیم داد، مگر در شرایطی که آمریکا در حمایت از رژیم اسرائیل، خود را در کنار جنگ این رژیم قرار بدهد. در این صورت، هیچ تعارفی نخواهیم داشت و منافع آمریکا نیز نمی‌تواند مصون بماند.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: ما معتقد هستیم به جای پرداختن به این موضوعات، باید ریشه بحران کنونی مورد توجه قرار گیرد. دو ساعت پیش در دیدار با دبیر کل سازمان ملل متحد تاکید کردم که ریشه در جنگ، نسل‌کشی و جنایات جنگی و ترکیبی رژیم اسرائیل علیه غزه و کرانه باختری است. اگر جنگ علیه غزه متوقف شود، آرامش به کل منطقه باز می‌گردد و همه ما از جمله ایران از این آرامش سود خواهیم برد.

آمریکا محاسبه خواهد کرد؛ امیدواریم آمریکا اسرائیل را متوقف کند

مجری سی ان ان در ادامه پرسید: اگر آمریکا مجدداً به اسرائیل برای دفاع در برابر موشک‌های ایران کمک کند، اهداف آمریکایی را در فهرست اهدافی شما قرار می‌گیرد؟

امیرعبداللهیان در پاسخ گفت: تصور می‌کنیم که آمریکا محاسبه خواهد کرد. آمریکا بر اساس پیام‌هایی که در شش ماه گذشته بین ما تبادل شده، معتقد است که از توسعه دامنه جنگ در منطقه استقبال نمی‌کند. آمریکا می‌داند که این موضوع نه به نفع خودش است و نه به نفع منافعی که آمریکا در منطقه دنبال می‌کند. امیدوار هستیم آمریکا رژیم اسرائیل را متوقف کند و اجازه ماجراجویی جدید به این رژیم ندهد. اما در صورت ماجراجویی جدید رژیم اسرائیل، شرایط و پاسخ بعدی ایران متفاوت خواهد بود.

سی ان ان در ادامه سوال کرد: یک فرمانده نظامی ایرانی (فرمانده سپاه حفاظت و امنیت مراکز هسته‌ای) گفته است که اگر اسرائیل به حمله به سایت‌های هسته‌ای ایران ادامه دهد، سیاست‌های هسته‌ای ایران ممکن است تغییر کند. این حرف به چه معناست؟

وزیر امور خارجه ایران در پاسخ گفت: ببینید در موضوع هسته‌ای، موضع رسمی جمهوری اسلامی ایران بار‌ها اعلام شده است. ما در این رابطه فتوای شرعی و دینی رهبری بزرگ ایران، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (رهبر معظم انقلاب اسلامی) را داریم. بار‌ها هم اعلام کرده‌ایم که برنامه جمهوری اسلامی ایران در حوزه هسته‌ای تماما صلح‌آمیز است. ما بر این نگاه و تعهد خود تمرکز ویژه‌ای داریم. اما از طرف دیگر شاهد بوده‌ایم در ماه‌های گذشته، بار‌ها برخی مقامات رژیم اسرائیل اعلام کرده‌اند که برای پیروزی در غزه، باید از بمب هسته‌ای استفاده کرد. به نظرم آمریکا باید بر روی رژیم ماجراجوی اسرائیل تمرکز کند که مبادا یک بحران هسته‌ای در غزه بوجود بیاورد. نتانیاهو نشان داد که به هیچ خط قرمزی پایبند نیست؛ لذا باید او را مهار کرد.

سیاست اعمال استاندارد دوگانه آمریکا و غرب در موضوعات مختلف و سکوت در برابر کشتار ۱۵ هزار زن و کودک در غزه

سی ان ان در ادامه این مصاحبه از وزیر خارجه ایران پرسید: اخیرا فشار‌های مجدد بر زنان بخاطر داشتن حجاب صورت گرفته است. البته مقام معظم رهبری در سخنرانی اخیر خود نیز به این موضوع اشاره کرده‌اند. منابع سی‌ان‌ان می‌گویند حضور پلیس امنیت اخلاقی در شهر‌های مختلف ایران و خیابان‌ها افزایش داشته است. یک خانم که مایل نیست نام او برده شود، گفته است از امنیت خود می‌ترسد. وی به سی‌ان‌ان گفت که هفته پیش با همسرش در حالی که بدون روسری روی صندلی ماشین نشسته بوده، از پلیس پیامکی مبنی بر عدم رعایت قوانین حجاب دریافت کرد. این پیامک شامل شماره گواهینامه و سایر شناسه‌های وسیله نقلیه بود و حاوی این هشدار بود که در صورت نقض مجدد قوانین حجاب، خودروی وی توقیف خواهد شد. دو سال پیش اعتراض گسترده‌ای متعاقب مرگ مهسا امینی که به دلیل عدم رعایت حجاب توسط پلیس امنیت اخلاقی دستگیر شده بود، بوجود آمد. فشار‌های مجدد در حوزه حجاب چرا در حال حاضر پدید آمده است و مجازات زنانی که قوانین حجاب را نقض می‌کنند چیست؟

وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به این سوال سی ان ان گفت: خیلی شفاف بگویم. آمریکا و خیلی از کشور‌های غربی سیاست اعمال استاندارد دوگانه را در موضوعات مختلف دنبال می‌کنند. من چند روز پیش به یکی از وزرای خارجه یک کشور بزرگ اروپایی گفتم: «به یاد دارید در ماجرای فوت غم‌انگیز یک دختر ایرانی، چه هیاهویی در غرب به راه انداخته شد؟ اما امروز در حالی که بیش از ۱۵ هزار زن و چندین هزار کودک در غزه کشته می‌شوند، هیچ اتفاقی در این حوزه نمی‌افتد و اقدام جدی و صدای قوی از برخی دولت‌های اروپایی و دولت آمریکا در حمایت از زنان نمی‌شنویم.»

امیرعبداللهیان تصریح کرد: حجاب یک موضوع کاملا جا افتاده و شناخته‌شده در فرهنگ ایران است. سیاست مبتنی بر رویکرد دوگانه از طریق تحریکات و مداخلات خارجی تلاش داشت تا در پیگیری سیاست تغییر نظام در ایران، از ظرفیت زنان به‌عنوان یک اپوزسیون استفاده نماید.

وزیر امور خارجه ایران گفت: زنان در ایران یک بخش مهم و تاثیرگذار هستند. زنان در ایران در مناصب متنوع اجتماعی، سیاسی و فرهنگی نقش دارند. اساسا موضوع حجاب چیزی نیست که شخصیت زن ایرانی را با چنین موضوعی کسی بخواهد درگیر کند. زنان ما انسان‌های فرهیخته‌ای هستند. سهم بزرگی در جامعه ما دارند و آنها خود می‌دانند نسبت به موضوع رفتار‌های اجتماعی چگونه باید برخورد کنند. به نظرم امروزه موضوع حجاب زن ایرانی، مشکل ما در منطقه نیست. امروزه مشکل، کشتار بیش از ۳۴ هزار زن و کودک و مرد فلسطینی است و همه باید بر این موضوع تمرکز کنیم.

مجری سی ان ان: آقای امیرعبداللهیان، تشکر می‌کنم.

منبع: ایرنا

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۵۵ ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۳
الان خوب اونا پاسخ دادن تو اصفهان
پس ما چرا پاسخ ندیم
باید اتم بسازیم تا دیگه از این غلطا نکنن
Iran (Islamic Republic of)
حسنی
۲۲:۰۱ ۳۱ فروردين ۱۴۰۳
هرچه میکشیم زیرسرالهام این مردک لعنتی رابکشیدآذربایجان اسرائیل اول است قره باغ را تحویل ارمنستان دهید توف برتوالهام
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۰۶ ۳۱ فروردين ۱۴۰۳
نباید تو پاسخ دادن عجله کرد و باید اعلام کنیم فعلا در حال ارزیابی منشا حمله و تلفات و خسارات احتمالی هستیم
Iran (Islamic Republic of)
فرانسه کمک به رژیم صهیونیستی برای مقابله با پاسخ ایران را تایید کرد
۱۹:۰۲ ۳۱ فروردين ۱۴۰۳
فرانسه کمک به رژیم صهیونیستی برای مقابله با پاسخ ایران را تایید کرد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۲۹ ۳۱ فروردين ۱۴۰۳
سازمان ملل مورد اعتماد ما از سال 1945 تاکنون هم نبوده است.
مشکل ملت فلسطین از طریق سازمان ملل حل نخواهد شد و حل نمی شود و از سال 1945 تاکنون هم برای همه مردم دنیا شده است.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۲۴ ۳۱ فروردين ۱۴۰۳
پاسخ را باید دیشب میدادید که ۹ هدف نظامی در اصفهان زیر حملات اسرائیل قرار گرفت .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۵۵ ۳۱ فروردين ۱۴۰۳
باید بهشون بگیم معلوم نیست دفعه بعد این کاراشون رو تحمل کنیم و بهتره بیشتر از این با ما بازی نکنن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۵۷ ۳۱ فروردين ۱۴۰۳
بس کنید جنگ جهانی درست نکنید
Finland
ناشناس
۱۳:۴۱ ۳۱ فروردين ۱۴۰۳
اگه کم خسارت و کم تلفات باشه قابل گذشته
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۳۳ ۳۱ فروردين ۱۴۰۳
خیلی ها از فرصت سو استفاده می کنند و گازوئیل را بصورت گسترده از کشور خارج می کنند دولت جلو گیری کند با سپاس
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۳۲ ۳۱ فروردين ۱۴۰۳
آمریکا حامی اصلی تروریسم، القاعده، داعش و همه گروه های تروریستی در سراسر منطقه و جهان بوده است پس حق صلاحیت وتو کردن قطعنامه عضویت فلسطین در سازمان ملل را ندارد.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۵۴ ۳۱ فروردين ۱۴۰۳
اسراییل دوباره خطا کرد باید از زمین محو بشه
Iran (Islamic Republic of)
حسنی
۲۲:۰۴ ۳۱ فروردين ۱۴۰۳
خطا کارالهام یزیدف بایدنابودکرد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۳۸ ۳۱ فروردين ۱۴۰۳
مرگ بر رژیم کودک کش اسرائیل و حامیانش
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۳۷ ۳۱ فروردين ۱۴۰۳
اگه ما هم عین آمریکائیا وحشی بازی دربیاریم پس فرقمون با اونا چیه ؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۳۲ ۳۱ فروردين ۱۴۰۳
تو فکر کنم یا بچه ای یا کلا از نظر امنیت ملی و سیاست دونستن صفری
Iran (Islamic Republic of)
ما خواستار محاکمه و مجازات جنایتکاران جنگی در جنگ سوریه، لبنان و غزه هستیم.
۱۱:۵۷ ۳۱ فروردين ۱۴۰۳
ما خواستار محاکمه و مجازات جنایتکاران جنگی در جنگ سوریه، لبنان و غزه هستیم.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۵۳ ۳۱ فروردين ۱۴۰۳
آمریکا جنایتکار از جنگ در غزه، لنبان و سوریه سود می‌برد
Iran (Islamic Republic of)
اسرائیل به همراه آمریکا، انگلیس، فرانسه و اردن در غزه مرتکب جنایت جنگی و کشتارجمعی شده است
۱۱:۴۰ ۳۱ فروردين ۱۴۰۳
اسرائیل به همراه آمریکا، انگلیس، فرانسه و اردن در غزه مرتکب جنایت جنگی و کشتارجمعی شده است
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۲۹ ۳۱ فروردين ۱۴۰۳
تنش‌های منطقه ریشه در اقدامات غیرمسئولانه آمریکا جنایتکار دارد.
تنش‌های منطقه ریشه در اقدامات غیرمسئولانه اروپا جنایتکار دارد.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۱۶ ۳۱ فروردين ۱۴۰۳
کشتار و نسل کشی بیش از 38 هزار زن و کودک و مرد در جنگ غزه در این مدت 7 ماه توسط اسرائیل و متحدانش برای جامعه جهانی شرم آور و تاسف بار است
اسرائیل به همراه آمریکا، اروپا و اردن در غزه مرتکب جنایت جنگی و کشتارجمعی شده است.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۱۱ ۳۱ فروردين ۱۴۰۳
حماس بیاد جواب بده که جنگ رو شروع کردن
آخرین اخبار