نیاز به ماشین‌آلات راهسازی برای بازگشایی راه‌های نیکشهر

بارش سنگین باران و طغیان رودخانه سبب مسدود شدن راههای روستایی شده است هم اینک ماشین آلات راهسازی برای بازگشایی راه های نیکشهر پس از گذشت چند روز وجود ندارد و نیاز است مسوولان استانی و کشوری به کمک مردم روستایی بشتابند.

مجیب حسنی فرماندار نیکشهر اظهار کرد: در پی تداوم فعالیت سامانه بارشی در سطح استان سیستان و بلوچستان و به ویژه شهرستان نیکشهر و جاری شدن سیلاب، منازل مردم در اکثر روستای آبگرفتگی و شاهد تخریب خانه های خشتی و گلی بودیم.

وی تصریح کرد: بارندگی‌ها منجر به طغیان رودخانه‌های فصلی آبگاه و کوچینک، تنگ سرحه، ملوران، شگیم، کشیک و داروکان، جس آهوران، گرگان، متسنگ، هنزم و زیردان شده و راه‌های ارتباطی روستاهای بخش مرکزی، بنت، دهستان‌های چاهان، توتان و مهمدان، هیچان، مخت و مهبان، بخش آهوران و به ویژه دهستان کهیری را قطع کرد.

وی بر آسفالت و استانداردسازی بیش از ۲ هزار کیلومتر راه خاکی، ساخت ابنیه فنی و آبنما و نصب تابلوی راهنمایی و رانندگی و ایمن سازی جاده ترانزیتی برای جلوگیری از ریزش کوه در محدوده تنگ سرحه و حدقل ۱۰ نقطه دیگر در محدوده نیکشهر تاکید کرد و گفت: همچنان پس از گذشت چند روز از وقوع سیلاب راه دسترسی بیش از ۱۰۰ روستا در نیکشهر کاملا مسدود و مردم برای تامین مایحتاج زندگی و یا انتقال بیماران با مشکل جدی مواجه هستند.

فرماندار نیکشهر بر اعزام بالگرد و ماشین آلات سنگین راهداری برای بازگشایی راهها و جبران خسارت سیل، ساخت پل و ابنیه فنی در تمام محورهای روستایی تاکید کرد و گفت: سیلاب در چندین نقطه از شهرستان به خطوط مخابراتی و خطوط انتقال برق آسیب وارد کرد که در حال حاضر بخش‌های بنت و حدود ۲۰ روستای دهستان چاهان در خاموشی کامل و فاقد شبکه مخابراتی هستند.

حسنی گفت: به دلیل حجم بالای خسارت‌ها در حوزه راه، برق و مخابرات ، امدادرسانی به روستاها با مشکل مواجه شده است و در کانون‌های بحرانی امدادرسانی با بالگرد انجام می‌شود.

وی گفت: راه نیکشهر بنت نیازمند ساخت پل استاندارد در محدوده بلپیر بر روی رودخانه تنگ سرحه است و پل رودخانه گنگ در محدوده روستای هیتان هم نیازمند ساخت پل جدید است و حداقل بیش از ۵۰۰ دستگاه پل بزرک و کوچک در محدوده محورهای روستایی و فرعی و مورد نیاز است تا در زمان بارندگی ها با مشکلات جدید و مسدود شدن راهها مواجه نباشیم.

وی ادامه داد: در منطقه عشایری هنزم و زیردان دو نفر گرفتار سیلاب شدند که پیکر بی‌جان آنها پیدا شده است.

وی از تهدید سیلاب برای بیش از ۳۰ روستا در بخش های مرکزی، آهوران و بنت خبر داد و گفت: سیل بند حفاظتی ۱۰ روستا از جمله ملوران در نیکشهر تخریب شده ‌و با تشدید بارش‌ها و یا سامانه جدید وضعیت این مناطق بحرانی خواهد شد.

شهرستان نیکشهر دارای ۳۳۵ روستا با جمعیت ۱۳۶ هزار نفر در قالب ۳۱ هزار خانوار، ۲۱۰ روستا دارای شورای اسلامی، ۱۷۴ روستا دارای دهیاری است و با وسعت ۱۲ هزار و ۸۵۰ کیلومترمربع در ۵۱۰ کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیسستان و بلوچستان واقع شده است.

برچسب ها: سیلاب ، ماشین آلات
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.