مسافران گیلان و دغدغه‌ای که برچیده شد

همه تلاشهای مسئولان استان گیلان از جمله استاندار برای بهره برداری از طرح آزادراه منجیل- رودبار تا قبل از نوروز ۱۴۰۳ بود و بالاخره نیز با همه مشکلات و تنگناهای موجود از جمله کمبود منابع مالی وارد مدار شد.

نوروز امسال فرصتی شد برای گردشگران تا زمان دلخواه خود را با تعطیلات منطبق کرده و سفری متفاوت و بدون ترافیک های سنگین ورودی گیلان در محدوده رودبار و معطلی طولانی چندین ساعته که گاه ۱۸ و ۲۰ ساعت بطول می انجامید را تجربه کنند.

گیلان ‌سالانه میزبان دهها میلیون گردشگر است و فقط در نوروز امسال بالغ بر ۹ میلیون گردشگر و مسافر به این خطه زیبا سفر کردند.

جمعیتی که به دلیل عدم تناسب وضعیت جاده در محدوده شهر رودبار تا امامزاده هاشم همواره بویژه در ایام پیک سفر، ساعت‌های طولانی در ترافیک می‌ماندند وسفر برایشان عذاب و جهنمی می شد و درمیان این خستگی مفرط و اعصاب متشنج مسافران و بی‌قراری کودکان باید بروز مشکلات برای بیمارانی که در مسیرهای قفل شده گرفتار می‌آمدند را هم اضافه کرد.

ضمن آنکه مردم خود رودبار هم عموما در تمام طول سال با این معضل و مشکلات ناشی از آن دست و پنجه نرم می‌کردند و دریافت خدمات اضطراری جمله درمانی و رفت و آمد در مسیر برایشان معضلی جدی بود.

اما امسال با اهتمام دولت سیزدهم و تکمیل هشت کیلومتر نهایی آزادراه منجیل- رودبار که جزو سخت ترین و فنی ترین مسیرهای آزادراهی کشور بود، این مشکلات به تاریخ سپرده شد و مسافران با آرامش خاطر سفری بدون ترافیک و دغدغه را در ورودی گیلان از مسیر جنوب به شمال تجربه کردند.

در همین رابطه استاندار گیلان طی جلسه ای در اواخر نوروز تاکید کرد: مردم با تکمیل باقی مانده آزاد راه رشت- قزوین طعم شیرین سفرهای نوروزی را چشیدند.

اسدالله عباسی با اشاره به افتتاح ۸.۵ کیلومتر آزاد راه قزوین - رشت در اسفندماه سال گذشته با اشاره به مشکلات مسافران و مردم تا قبل افتتاح این مسیرعنوان کرد: کاهش ترافیک، سوخت و زمان سفر از مزایای افتتاح این پروژه است که مردم طعم شیرین آن را در سفرهای نوروزی چشیده‌اند.

وی با بیان اینکه اصلاح هندسی بخش شمال به جنوب این آزاد راه باید انجام شود، اضافه کرد: همچنین باید در چند نقطه از آزادراه قزوین - رشت که در گذشته درست شده باید استانداردسازی شود.

در واقع این بخش ۸.۵ کیلومتری مسیر گره ترافیکی اصلی کل این آزادراه بود که اینک با بهره برداری از آن هیچ مشکل ترافیکی در محدوده شهرهای منجیل- رودبار طی تعطیلات نوروزی و عید فطر بروز نکرد.

در همین رابطه فرماندار شهرستان رودبار هم گفت: به علت تکمیل احداث باقیمانده مسیر آزادراه قزوین- رشت در محدوده شهرهای منجیل- رودبار امسال هیچ مشکل ترافیکی در رفت و برگشت مسافران در تعطیلات امسال نداشتیم.

طهمورث عموپور با اشاره به بهره برداری از مسیر ۸.۲ کیلومتر باقی‌مانده آزاد راه رشت - قزوین در محدوده منجیل- رودبار در آستانه نوروز امسال افزود : با پیگیری های ویژه استاندار این بخش آزادراه بهره برداری شد و برخلاف سال های گذشته شاهد عید نوروزی با ترافیک روان بودیم و مردم حلاوت تکمیل این پروژه را چشیدند.

وی یادآور شد: طی سال های گذشته طول ترافیک در محدوده منجیل - رودبار در زمان پیک ورود مسافر به گیلان به حدود ۳۰ کیلومتر حتی تا لوشان هم می رسید و در بعضی از روزها ۱۵ تا ۲۰ ساعت هم مسافران در ترافیک معطل می شد که این علاوه بر مشکلات مردم شهرهای رودبار و منجیل بود.

وی افزود : اما امسال به علت تکمیل این مسیر در محدوده شهرهای منجیل- رودبار هیچ مشکل ترافیکی در رفت و برگشت مسافران نداشتیم.

عموپور اضافه کرد: با وجود اینکه لاین برگشت آزادراه رشت- قزوین احداث نشده است اما در زمان ترافیک سنگین خودرو ها به جاده ساحلی هدایت می‌شوند.

فرماندار شهرستان رودبار همچنین در مورد طرح برخی مباحث در زمینه ریزش پل در این مسیر گفت: برای پیشگیری از بروز مشکل در تردد خودروها که دو هفته قبل ایجاد شده بود شرکت پیمانکار و راهداری استان در پل ورودی آزادراه تاکنون چندین مرحله اقدام به ریختن آسفالت سرد کرده اما چون تردد زیاد است، آسفالت آنطور که باید جوابگو نبوده است.

وی تاکید کرد که ریزش پل که به دروغ در برخی از رسانه های شهرستانی و استانی مطرح شده بود به هیچ وجه صحت نداشته و وقفه بوجود آمده به دلیل اجرای درز انبساط است که به محض وارد شدن قطعات در اردیبهشت ماه نصب می شود اما ترمیم اصولی ظرف ۱.۵ روز با بستن چند ساعته قسمتی از آزادراه انجام شد.

وی عنوان کرد: تمام سازه‌ها و پل‌ها از لحاظ فنی و مهندسی دارای درز انبساط هستند و حتی برخی از پل‌های روگذر شهر رشت و همین پل خروجی شهر رودبار هم در طول سال به دلیل چک و بررسی درز انبساط و وضعیت سازه به طور موقت بسته می‌شوند. فرماندار شهرستان رودبار خاطر نشان کرد: شکستگی آسفالت در حال حاضر به صورت موقت و تا رسیدن قطعه اصلی از خارج کشور در اردیبهشت ماه ترمیم خواهد شد. ‌

با وجود طرح این مباحث، باید گفت؛ تکمیل آزادراه رشت نقطه عطفی در تعطیلات نوروزی برای مردم و پلیس بود.

این عبارت را رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی گیلان می گوید؛ سرهنگ امیر طالبی می افزاید: تکمیل این مسیر یکی از مطالبات دیرینه مردمی بود که در زمان اوج سفر به استان مجبور بودند ساعت ها ترافیک سنگین را تحمل کنند.

وی با بیان اینکه کوهستانی بودن شهرستان رودبار در تشدید ترافیک در این منطقه هم نقش دارد، افزود: با تکمیل باقی مانده آزادراه رشت- قزوین در تعطیلات امسال بار ترافیکی در این قطعه از مسیر را نداشتیم.

سرهنگ طالبی با اشاره به ورود بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار خودرو به استان طی نوروزامسال اظهار کرد: پیش از این در هر تعطیلات تیم های کمکی پلیس برای روانسازی ترافیک به رودبار اعزام می شدند اما امسال در مسیر رفت ترافیک روان بود.

وی تصریح کرد: احداث مسیر برگشت شمال به جنوب آزادراه به دلایل مختلف در دستور کار نبوده و در زمان حاضر فقط هشت کیلومتر احداث شده از سمت تهران به رشت (جنوب به شمال) طراحی شده است.

سرهنگ طالبی با بیان اینکه تکمیل هشت کیلومتر باقی مانده آزادراه رشت-قزوین نقطه عطفی برای مردم و پلیس بود، افزود: در هشت کیلومترمسیر برگشت که آزادراه احداث نشده، چون زمان برگشت مردم یکروزه نبود و متفاوت بود، بار ترافیکی سنگینی نداشتیم.

وی با اشاره به اینکه سه عامل خطاهای انسانی، خودرو و راه در تصادفات نقش دارند، ادامه داد: آزادراه‌ها استاندارد ترین مسیرهای جاده ای هستند که نسبت به بزرگراهها و جاده ها احداث شده اند و قبل از تکمیل آزادراه قزوین – رشت به دلیل ماندن ساعات طولانی در ترافیک، خستگی و خواب آلودگی و یا افزایش سرعت غیر مطمئنه در چنین مواقعی بیشتر و احتمال تصادفات زیاد بود.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی گیلان گفت : بعد از عبور خودروها از کمربندی رودبار، مسیرهای غرب و شرق قبل از رشت از هم جدا می شوند بنابراین بار ترافیکی در این مسیرها نیز تقسیم می شود و هجمه بار ترافیک به سمت رشت کاهش می یابد.

سرهنگ طالبی کاهش مصرف سوخت و زمان را از دیگر عوامل مزایای تکمیل آزاد راه رشت - قزوین عنوان کرد.

به گزارش ایرنا، ۸.۲ کیلومتر از آزادراه منجیل-رودبار با اعتبار ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان ۲۱ اسفندماه سال گذشته با حضور وزیر راه و شهرسازی بهره برداری شد.

برچسب ها: گردشگران ، آزادراه
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.