مرور برخی از پیامک‌های ارسالی مخاطبان به رسانه ملی

در گزارشی که پیش‌رو دارید پیامک‌هایی که مخاطبان در بازه زمانی هفته گذشته با سامانه ۱۶۲ تماس گرفته و درخواست‌های خود را مطرح کردند، مشاهده می‌کنید.

سامانه ۱۶۲ پل ارتباطی خوبی بین مخاطبان و رسانه‌ملی است تا هرکسی با هر سن‌وسالی و سلیقه‌ای بتواند نظراتش را درباره برنامه‌ها و سریال‌های نمایشی به گوش دست‌اندرکاران‌شان برساند. همین‌طور مخاطبان می‌توانند در هر نقطه‌ای از کشور که زندگی می‌کنند، چه در شهر‌های کوچک و بزرگ و چه در روستا‌های دورافتاده درخواست‌های خود را از رسانه‌ای که متعلق به خودشان است بیان کنند و این اطمینان را داشته باشند که خواسته‌های‌شان مورد توجه مدیران قرار می‌گیرد.

 در گزارشی که پیش‌رو دارید پیامک‌های مردمی را می‌توانید ببینید که مخاطبان در بازه زمانی هفته گذشته با این سامانه تماس گرفته و نظرات و درخواست‌های خود را مطرح کردند. در این بازه زمانی که هنوز ماه رمضان به پایان نرسیده بود، طبیعتا برنامه‌های نوروز و ماه رمضان را مد نظر قرار دادند و دراین‌باره اظهارنظر کردند. مثلا تعداد زیادی از مخاطبان، از پخش برنامه‌هایی چون: «محفل» و «زندگی پس از زندگی» تشکر کردند. عده‌ای هم فیلم‌های سینمایی خاصی را مد نظر قرار داده و درخواست پخش آنها را داشتند. از این رو در این گزارش به بررسی کلیدواژه‌های پرتکرار پرداخته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

آن سوی مرگ

اشتیاق دانستن دنیای دیگری که همواره نوید آن را می‌دهند و مقصد همه ما انسان‌هاست باعث شده تا برنامه «زندگی پس از زندگی» یکی از پربیننده‌ترین برنامه‌های ماه رمضان محسوب شود. در پیامک‌هایی که مردم در این بازه زمانی به ۱۶۲ فرستاده‌اند، کلیدواژه «زندگی پس از زندگی» بسیار تکرار شده است و مخاطبانش از پخش این برنامه تشکر کرده‌اند. شاید همین موضوع باعث شده تا این برنامه در این سال‌ها تداوم داشته باشد و همچنان مورد توجه قرار گیرد. زندگی پس از زندگی برنامه‌ای متفاوت درباره مرگ و عالم ماورای شبکه چهار است. این برنامه روایت افرادی است که در تجربه‌ای نزدیک به مرگ از کالبد جسم خارج شده و عالم برزخ را درک کرده و بازگشتند. در این برنامه با سفر به نقاط مختلف ایران و جهان، مخاطبان برنامه، مهمان روایت‌های شگفت‌انگیز تجربه‌گران مرگ تقریبی از عالمی دیگر می‌شوند. این برنامه با استفاده از صحبت‌های تجربه‌گران به‌دنبال انتقال تجربیات مربوط به مرگ است و مخاطب را با حقایق بسیاری درباره شرایط و زندگی پس از مرگ روبه‌رو می‌کند. این برنامه در ماه رمضان از شبکه چهار پخش شد.

دورهمی ملی قرآنی

یکی دیگر از کلیدواژه‌هایی که مدام در پیامک‌های مخاطبان به ۱۶۲ تکرار شده است، برنامه «محفل» است که مخاطبان بسیاری از تولید و پخش این برنامه تشکر کرده‌اند و خواستار ادامه تولید آن در آینده هستند. این برنامه از همان ابتدای فصل اول به‌دلیل رویکرد جدید و متفاوتی که داشت توانست نظر مخاطبان بسیاری را به خود جلب کند. از این رو تولید آن به فصل دوم رسید که بازهم توجه و رضایت مخاطبان بسیاری را در پی داشت. مخاطبان این برنامه از حضور کارشناسان و مهمانان تشکر کردند و خداقوت گفتند. محفل، برنامه‌ای قرآنی است که در ماه رمضان روی آنتن شبکه سه رفت.

یک سحرگاهی متفاوت

شاید برای‌تان جالب باشد بدانید برنامه دیگری که مورد توجه مخاطبان رسانه‌ملی قرار گرفته و بابت پخش آن تشکر کرده‌اند، برنامه «سدره» است که سحرگاه و افطار ماه رمضان از شبکه تهران پخش شد. این برنامه به‌صورت مستقیم از کربلای معلی روی آنتن رفت و با حضور کارشناسان نام‌آشنای معارفی همچون حجج‌اسلام علی سرلک، علی سعیدیان، سیدعباس موسوی‌مطلق، محمدرضا سنگری و مهدی امین‌فروغی و مناجات‌خوانی مداحان اهل‌بیت (ع) مانند حاج‌مرتضی طاهری، حاج‌سعید قانع و حاج‌مجید شعبانی، معرفی اماکن مقدس کشور عراق از شهر‌های نجف، کربلا، کاظمین و سامرا پخش شد و بسیار هم مورد توجه قرار گرفت. نمایش سفره‌های افطار کربلا، بخش شهدای مدافع‌حرم (نقاشی پرتره)، بخش‌های مردمی و پیامکی و کلام بزرگان از دیگر بخش‌های این برنامه است که توجه مخاطبان بسیاری را به خود جلب کرد.

پوشش حقایق غزه

برنامه «به افق فلسطین» شبکه افق ازجمله برنامه‌های پرمخاطبی است که در پیامک‌های مردمی مورد توجه قرار گرفته و عده بسیاری به‌خاطر پوشش اتفاقات غزه از دست‌اندرکارانش تشکر کردند. حضور مهمان‌ها شاخص در این برنامه و تحلیل‌هایی که در برنامه می‌شود، نظر مخاطبان بسیاری را به خود جلب کرده است. گرچه شبکه‌های دیگر سیما هم برنامه‌هایی با چنین رویکردی دارند، اما به افق فلسطین را بیشتر دیده‌اند و مورد توجه‌شان قرار گرفته و درباره‌اش نظرات مثبتی داشتند.

رضایت فیلم‌باز‌ها از تلویزیون

اما یکی از باکس‌های مورد توجه مخاطبان این رسانه، پخش فیلم‌های سینمایی است که در نوروز فیلم‌هایی، چون «هناس» و «مصلحت» روی آنتن رفت که توجه مخاطبان بسیاری را به خود جلب کرد. تا جایی که در پیامک‌هایی که به ۱۶۲ فرستاده‌اند، بار‌ها از پخش این فیلم‌ها تشکر کرده‌اند. اصولا سیاستی که در دوره تحولی جدید در دستورکار مدیران صداوسیما قرار گرفته و توجه به نیاز مخاطب باعث شده تا رضایت مخاطبان بسیاری را در پی داشته باشد. ازجمله پخش فیلم‌های سینمایی که در گیشه موفقیت‌هایی را به‌دست‌آورده‌اند.

شرلوک هولمز دیدنی

استقبال از پخش سریال‌های خاطره‌انگیز و به‌خصوص معمایی ــ پلیسی ازجمله نکاتی است که مورد توجه مخاطبان تلویزیون به‌خصوص شبکه تماشا قرار گرفته است. شبکه تماشا هر شب ساعت ۲۱ مجموعه خاطره‌انگیز «شرلوک هولمز» را پخش می‌کند که مخاطبان بسیاری بابت پخش این سریال تشکر کردند و البته خواستار پخش مجموعه «پوآرو» هم بودند. یکی از ویژگی‌های این مجموعه که باعث اقبال آن توسط مخاطبان شده است، دوبله بی‌نظیر شخصیت شرلوک هولمز با صدای زنده‌یاد بهرام زند است که در ادامه و قسمت‌هایی که این شب‌ها پخش می‌شود، زنده‌یاد جلال مقامی‌گویندگی آن را برعهده دارد.

شبکه‌هایی برای فیلم‌باز‌ها و اهالی نمایش

«نمایش» شبکه‌ای برای فیلم‌بازهاست که اقدام به پخش فیلم‌های خاطره انگیز و دیدنی سال‌های گذشته می‌کند. در مقطعی هم هر هفته به یکی از پیشکسوتان بازیگری می‌پرداخت و فیلم‌های ماندگار آنها را روی آنتن می‌فرستاد. از این رو تعدادی از پیامک‌ها به پخش فیلم‌هایی از هنرمندانی، چون فرامرز قریبیان و جمشید هاشم‌پور اختصاص داشت و درخواست داشتند فیلم‌های قدیمی این بازیگران پخش شود. درنهایت این‌که رادیو نمایش هم جزو علاقه‌مندی‌های برخی علاقه‌مندان بود که در پیامک‌های‌شان به آن اشاره و بابت پخش نمایش‌های جذاب و شنیدنی تشکر کرده بودند. همچنین مخاطبی اظهار کرد منتظر تولید فصل جدیدی از سریال «گاندو» است و امیدوار است به‌زودی این سریال ساخته شود.

کلید‌واژه‌های پر‌تکرار

برنامه «سدره» جزو کلیدواژه‌های پرتکرار پیامک‌های مردمی است که تکرار شده است.

از آنجا که برنامه «محفل» از شبکه سه و شبکه قرآن پخش می‌شد، در پیامک‌ها به آن اشاره شده است.

«زندگی پس از زندگی» جزو برنامه‌های پربیننده تلویزیون در ماه رمضان است که در پیامک‌های مردمی تکرار شده است.

ازجمله برنامه‌های مورد علاقه مخاطبان، برنامه «به افق فلسطین» است که در پیامک‌ها وجود داشته است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.