مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت اعلام کرد؛

خدمات رایگان سلامت روان در مراکز سراج/ چگونگی مراجعه به این مراکز

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت درباره نحوه فعالیت مراکز سراج توضیح داد.

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت درباره نحوه فعالیت مراکز سراج و ارایه خدمات سلامت روان در این مراکز توضیح داد.

دکتر حامد مصلحی در نشستی خبری با اشاره به فعالیت مراکز سراج در ارایه خدمات سلامت روان گفت: در حال حاضر ۸۳ مرکز سراج در کشور فعالند که در نظر داریم به ۱۰۰ مرکز افزایش یابد.

وی افزود: در این مراکز خدمات گران قیمت سلامت روانی و اجتماعی به صورت کاملا رایگان ارایه می‌شود. در حال حاضر بیش از ۳هزار روانشناس در شبکه بهداشت کشور فعالند و به ازای هر ۲۰ هزار نفر یک روانشناس حضور دارد.

مصلحی در پاسخ به سوال ایسنا درباره چگونگی مراجعه به مراکز سراج و دریافت خدمات سلامت روان گفت: به این منظور، مراجعه اول افراد به شبکه بهداشت و مراکز جامع شهری و روستایی است و مراجعینی که تشخیص داده شوند به خدمت بیشتری نیاز دارند، به مراکز سراج ارجاع داده می‌شوند. همچنین ارجاع بیمارستانی به مراکز سراج هم داریم.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره غربالگری سلامت روان و همچنین ۸ شاخصی که در این زمینه لحاظ می‌شود، گفت: در غربالگری سلامت روان دو مبحث اختلال اضطراب و اختلالات خلقی (افسردگی) مورد غربالگری قرار می‌گیرند.

وی در پاسخ به سوالی درباره آخرین پیمایش سلامت روان ادامه داد: در سال ۱۴۰۲ آخرین پیمایش سلامت روان جامعه انجام شده که نتایج آن در حال نهایی شدن است و پس از آماده شدن نتایج اطلاع رسانی لازم صورت می‌گیرد.

مصلحی در ادامه صحبت‌هایش در پاسخ به سوالی درباره سازمان نظام روانشناسی، بر لزوم رفع ضعف قانون سازمان نظام روانشناسی تاکید کرد.

وی همچنین به تشکیل واحدی در مجموعه بهداشت وزارت بهداشت درباره «بهداشت و سلامت روان محیط و رسانه» اشاره کرد و گفت: بازنمایی وضعیت‌ها و تفسیر درست از واقعیت‌ها توسط رسانه بسیار مهم است. بر اساس توصیه‌های انجمن‌های بین‌المللی لازم است که سطح استرس و استرس پذیری افراد از تنش‌ها و از جمله تنش‌های اقتصادی را در جامعه کم کنیم. بر همین اساس نیز در حال تهیه بسته آموزشی تفکیک استرس از واقعیت‌های اقتصادی هستیم.

وی گفت: مجموعه اقدامات ما در این حوزه به دو موضوع قبل از مواجهه با آسیب و همچنین‌بعد از مواجهه با آسیب (نظیر سوگ در زلزله و سیل و ...) مربوط می‌شود. به این ترتیب بسته‌های آموزشی برای پیشگیری از آسیب قبل از مواجهه با آن و همچنین افراد در معرض خطر آسیب در حال تدوین است.

منبع: ایسنا

برچسب ها: خدمات رایگان ، سراج
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار