تعدیل نیرو در کارخانه فروآلیاژ ازنا ناشی از افزایش تعرفه برق است

۱۶۰ کارگر کارخانه فروآلیاژ ازنا به دلیل آنچه افزایش تعرفه های برق و بالا رفتن هزینه های تولید عنوان شده است اخراج شده اند.

صنایع فروآلیاژ شهرستان ازنا یکی از بزرگترین تولیدکنندگان فروسیلیسیم و یکی از فعال‌ترین کارخانجات استان لرستان محسوب می شود که طی چند روز اخیر حدود ۱۶۰ نفر از نیروهای شرکتی را اخراج کرده است.

کارخانه فروسیلیس ازنا، با داشتن تعداد بسیار زیاد کارمند و کارگر، بزرگترین تولیدکننده فروسیلیسیم در خاورمیانه است، این شرکت سالانه حدود ۶۰ هزار تن فروسیلیسیم و ۲۰ هزار تن پودر میکروسیلیکا تولید می کند.

گفته می شود برخی از این افراد دارای سابقه کاری پنج تا ۱۵ سال در فروآلیاژ هستند و در حال حاضر به دلیل اخراج از کارخانه، در آستانه مشکلات جدی اقتصادی و خانوادگی قرار دارند.

مسوولان این شرکت افزایش تعرفه برق را اصلی ترین دلیل تعدیل نیرو اعلام کرده و عنوان می کنند با این وضع نمی توان کار کرد ُ چراکه قیمت تمام شده بیش از قیمت فروش است، از طرفی به دلیل قطع برق کارخانه از ۲۷ فروردین تاکنون هیچگونه تولیدی صورت نگرفته است.

این سخنان در حالی است که مهران امیری مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق لرستان گفت: فروآلیاژ ازنا با توجه به دیماند خریداری، مشترک برق منطقه ای باختر است و ارتباط کاری با شرکت توزیع لرستان ندارد.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت لرستان نیز در این خصوص به ایرنا گفت: فروآلیاژ ازنا از بهترین کارخانه های فروسیلیس کشور است و مشکلات اخیر آن در اختیار مدیرعامل و یا استان نیست.

بهمن جعفری می گوید: این واحد از کوره های برقی استفاده می کند و بالغ بر ۳۰ درصد قیمت تمام شده محصول آن مربوط به مصرف برق است.

وی اظهار داشت: طی چند ماه گذشته تعرفه های برق این صنعت ۲ برابر شده و هم اکنون حدود ۳۰ کارخانه فروآلیاژ در کشور خواستار تجدید نظر در این خصوص هستندُ چراکه معتقدند تعرفه برق آنها نباید بر مبنای صنایع فولادی، بلکه بر اساس صنایع معدنی محاسبه شود.

جعفری ادامه داد: در همین راستا نامه ای با پیگیری و امضای فرهاد زیویار استاندار لرستان برای پیگیری و رفع مشکل فروآلیاژ ازنا به عنوان مصوبه ستاد تسهیل تولید تصویب و در ستاد تسهیل ملی مطرح شد و قرار است جلسه ای با حضور نماینده صمت، وزارت نیرو و کارخانه های معترض برگزار شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان نیز در خصوص اخراج کارگران به ایرنا گفت: امکان برقراری بیمه بیکاری برای بخشی از این افراد وجود دارد اما این امر به منزله اخراج است در حالیکه ما به دنبال احیای فرصت های شغلی و بازگشت کارگران هستیم.

سیدفرهاد ناصری نیا افزود: اولویت نخست برای این مساله حل مشکلات مالی و البته تعیین تکلیف شرکت مادر طرف قرارداد کارگران می باشد.

منبع: ایرنا

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.