حیوانات وحشی در تهران؛ روباه و شغال و گرگ در پایتخت چه می‌کنند؟

اگر شغالی به انسان حمله کند، صد در صد دچار بیماری هاری است. در نتیجه، فرد مصدوم باید هر چه سریعتر راهی بیمارستان شده و واکسن هاری را تزریق کند.

انتشار تصاویری از رویت چند گرگ در محله تهرانپارس تهران باعث وحشت بسیاری از ساکنین شرق تهران شده است.

اگرچه بسیاری معتقدند حیوانات رویت شده در فیلم منتشر شده نه گرگ بلکه شغال هستند، اما تفاوتی در اصل قضیه نمی‌کند. آنچه مشخص است این است که حیوانات وحشی در حال نفوذ به محیط شهری هستند.

مدتی است که گزارش‌های مختلفی از حیوان گزیدگی افراد ساکن شهر‌های بزرگ به گوش می‌رسد. در تهران به جز سگ‌های ولگرد که در حال زیاد شدن هستند، شغال، گرگ و روباه‌ها نیز در حال زیاد شدن هستند.

برخی کارشناسان معتقدند زیاد شدن تعداد این حیوانات و افزایش گزیدگی‌ها معلول افزایش تعداد سگ‌های ولگرد، گسترش محیط شهری، افزایش شکار و کاهش غذای حیوانات در مناطق کوهستانی و ... است.

در این گزارش قصد داریم مروری بر سه حیوان سگ سان خطرناکی که در تهران و اطرافش در حال زیاد شدن هستند، داشته باشیم. این سه حیوان شامل گرگ (یا گرگاس)، روباه و شغال هستند.

گرگ یا گرگاس

افزایش تعداد گرگ‌ها در تهران معلول افزایش تعداد سگ‌های ولگرد است. سگ‌های ولگرد تهران به علت عدم توجه شهرداری و شدت گرفتن غذارسانی بی رویه به آنها در حال زیاد شدن است.

در مناطق کوهستانی شمالی و شرقی مانند لواسانات و شمیرانات، این سگ‌ها زیاد می‌شوند. با نزدیک شدن به فصل سرما، گرگ‌ها از مناطق کوهستانی به روستا‌های اطراف نزدیک می‌شوند و با این سگ‌های ولگرد جفت گیری می‌کنند. نتیجه این جفت گیری موجودی است به نام «گرگاس». گرگاس حیوانی است که از جفت گیری سگ و گرگ به وجود می‌آید. این حیوان به علت شباهت ژنتیکی اش به سگ، به راحتی به انسان نزدیک می‌شود، اما مثل گرگ وحشی است و به راحتی به دام و انسان حمله می‌کند.

لازم به ذکر است که گرگاس در هر فصلی ممکن است به دام حمله کند. این در حالی است که گرگ در فصل سرد زمستان و در شرایط کمبود طعمه در طبیعت در اطراف مناطق مسکونی و دامداری‌ها پرسه زده و حمله می‌کند. گرگاس جسورتر از گرگ است از این رو بر خلاف گرگ، انسان گریز نیست و البته از سگ باهوش‌تر است و با توجه به اینکه مثل سگ به دنبال یافتن غذا در نزدیکی روستا‌ها و مناطق مسکونی پرسه می‌زند خطری برای انسان و دام محسوب می‌شود. همچنین، گرگاس اشتراک زیادی با سگ دارد از این رو حضورش در اطراف گله، کمتر با واکنش سگ‌های گله روبه رو شده و می‌شود.

شغال

شغال‌ها حیواناتی هستند که بزرگ‌تر از روباه بوده و وحشی‌تر از آنها هستند. در مناطق روستایی، شغال‌ها شب هنگام به باغ‌ها حمله کرده و مرغ و خروس و اردک‌های روستاییان را شکار می‌کنند. حدود صد سال قبل شغال‌های زیادی در تهران حضور داشتند.

تعداد شغال‌ها در برخی مناطق مانند جنت آباد به حدی بود که به آن، «شغال آباد» می‌گفتند. با این حال، با تغییر ساختار شهری تهران و تغییر سبک زندگی روستایی به شهری و عدم حضور پرندگان و احشام در شهر، تعداد شغال‌ها نیز کم شد و بسیاری از آنان به مناطق کوهستانی اطراف شهر پناه بردند.

با این حال، برخی گزارش‌ها حاکی از این است که تعداد شغال‌ها در مناطق شهری مجددا در حال افزایش است. علت این مساله افزایش پسماند‌ها در شهر‌ها و در نتیجه، بیشتر شدن غذای شغال‌ها است. همزمان، افزایش تعداد شکار‌ها و کاهش شدید تعداد سنجاب و خرگوش در مناطق روستایی و کوهستانی باعث شده شغال‌ها آرام آرام به محل زیست انسان‌ها نزدیک شوند.

پرسش بسیاری از شهروندان این است که آیا شغال‌ها برای انسان خطرناکند یا نه؟ طبق نظر تقریبا تمام کارشناسان، شغال‌ها ترسو هستند و به انسان حمله نمی‌کنند. بنابراین، اگر شغالی به انسان حمله کند، صد در صد دچار بیماری هاری است. در نتیجه، فرد مصدوم باید هر چه سریعتر راهی درمانگاه یا بیمارستان شده و واکسن هاری را تزریق کند.

عدم توجه به این مساله تا کنون باعث مرگ چند نفر شده است. چندی پیش بود که فردی بابلی مورد هجوم یک شغال قرار گرفت، اما به زخم خود توجه نکرد و بر اثر عفونت ناشی از ویروس هاری درگذشت.

روباه

تا چندی پیش فقط مناطقی از تهران مانند ولنجک و پارک لاله و ... پر از روباه بود. با این حال، افزایش تعداد پسماند‌ها و غذا دادن بی رویه به روباه‌ها باعث افزایش تعداد این حیوانات و پخش شدنشان در کل تهران شده است. در حال حاضر، در مناطقی مانند اطراف اتوبان امام علی (ع) و بهشت زهرا (س) روباه‌های فراوانی وجود دارد. این روباه‌ها که پیش از این بسیار ترسو بودند، آرام آرام با انسان دوست شده و به او نزدیک شده اند.

روباه به خودی خود خطرناک نیست. وحشی بودن این حیوان به مراتب کمتر از گرگاس و شغال و سگ است. با این حال، اگر روباهی هاری داشته باشد می‌تواند به سرعت انسان را مبتلا کند. افزایش حضور روباه‌ها در مناطق شهری باعث زیاد شدن درگیری و آمیختگی شان با سگ‌ها و گربه‌ها شده و همین مساله می‌تواند درصد هاری آنها را افزایش دهد.

همچنین، روباه‌ها می‌توانند به سرعت مبتلا به بیماری سارکوپتس یا گری شوند و با همان سرعت هم این بیماری را به انسان‌ها منتقل کنند. به همین دلیل، وظیفه شهرداری‌ها این است که جلوی افزایش تماس مردم با این حیوانات را بگیرند.

منبع: خبر فوری

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۰
-
ناشناس
۱۳:۲۹ ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۳
موضوع این است که کشتن سگهای ولگرد در نطر اکثریت انسانها بیرحمی و قساوت بوده و افراد کمتری حاضر به این کار هستند و آنها هم در معرض لعن و نفرین اکثریت واقع میشوند و تنها 1 [یک] راه کار برای کنترل این حیوانات وجود دار د و آنهم اخته کردن سگهای ولگرد البته نه با مواد سمی که پخش شدنشان خود معضلی در محیط میشود بلکه باروش بیهوشی موقت و اخته کردن فیزیکی در چند دقیقه که در این صورت نه حیوان زجر میکشد ونه مواد شیمیایی در محیط پخش میشود و معضل جمعیت گوشتخواران اشاعه دهنده عوامل بیماری زا و برهم زده شدن تعادل زیستی در محیط حل میشود
Iran (Islamic Republic of)
عمار .
۱۲:۳۵ ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
اومدن سر به قوم خویشهاشون بزنن آخه توی پایتخت ایران پر شده از گرگ کفتار روباه شغال سگ های ولگرد .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۲۱ ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
۱۰ میلیون گرگ دارن بغل هم زندگی میکنن حالا چارتا شغال وگرگ بدبخت پیدا شده چه علم شنگه ای بپا کردید
Iran (Islamic Republic of)
مسعود
۰۷:۴۸ ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
حیوانات وحشی در صورتیکه وارد شهرها شده و دیده شوند لازم است با سازمان حفاظت محیط زیست تماس تا این حیوانات را زنده گیری کرده و در محل اصلی زندگی و یا محل مناسب برای زندگی رها سازی نمایند، لیکن سازمان حفاظت نحیط زیست در بسیاری از شهرها فاقد وسایل و تجهیزات مناسب برای زنده گیری میباشد مانند تفنگ های بی هوشی و تورهای مناسب، ولی معمولا محیط بانهای با تجربه با همین وسایل اندک نیز در کار خود موفق هستند،
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۳۴ ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
در جوانی جان گرگ ت را بگیر وای اگر این گرگ گردد با تو پیر
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۰۱ ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
شغال خیلی ترسویه ولی گرگ اصلا ترسو نیست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۵:۰۸ ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
همش تقصیر این ادم های به ظاهر با محبت و طبیعت دوست هست،برای چی تو خیابان به سگ غذا میدین،اگر خیلی دوستش داری ببر خونت ازش نگهداری کن،وقتی به سگ غذای مفت زیاد می دی اونم میره تولید مثل می کنه و ده تا سگ گشنه دیگه تحویلت میده،