به بهانه سالگرد شکست حمله نظامی آمریکا در طبس؛

شن‌هایی که مامور خدا بودند

۴ اردیبهشت سال ۵۹ بود که کماندو‌های آمریکایی آموزش دیده که پیش از این در مصر تمرین کرده بودند با استفاده از چند فروند بالگرد و هواپیما از خلیج فارس پرواز کرده و وارد خاک ایران شدند.

پیروزی انقلاب اسلامی ایران در بهمن ۱۳۵۷ و تشکیل نظام جمهوری اسلامی بر اساس آموزه‌های اصیل دینی با تبدیل شدن به یک قدرت منطقه‌ای با شعار وحدت جهان اسلام و در هم نوردیدن مرز‌های جغرافیایی کشور‌های مسلمان استراتژی‌های امنیتی و منافع منطقه‌ای آمریکا را با شکست روبرو ساخت. آمریکا که تمام تلاش خود را معطوف به حمایت از رژیم پهلوی و جلوگیری از پیروزی انقلاب نموده بود، با پیروزی انقلاب اسلامی، سفارت خود را به عنوان پایگاهی برای طراحی و اجرای توطئه علیه انقلاب  مبدل ساخت تا بتواند در پوشش دیپلماتیک برای شکست یا به انحراف کشاندن نظام  نوپای اسلامی اقداماتی را انجام دهد.

توطئه‌های آمریکا در جهت شکست انقلاب اسلامی و از سوی دیگر ورود شاه به آمریکا با اجازه کارتر (رئیس جمهور وقت آمریکا) فصل جدیدی را در روابط ایران و آمریکا به وجود آورد که همراه با افزایش بی اعتمادی بود، به طوری که در ۱۳ آبان ۵۸ تقریبا دو هفته پس از دیدار بازرگان با برژنیسکی در الجزایر، گروهی از دانشجویان دانشگاه‌های ایران که بعد‌ها به دانش جویان مسلمان پیرو خط امام معروف شدند به سفارت آمریکا در تهران حمله و  ۵۳ نفر آمریکایی را به گروگان گرفتند.

اشغال سفارت آمریکا در تهران، حذف دولت موقت از صحنه اجرایی کشور، تثبیت پایه‌های قدرت و استمرار ماجرای گروگان گیری و شکست طرح‌های آمریکا جهت آزاد سازی جاسوسان خویش موجب بحرانی بزرگ و اختلاف نظر در دستگاه دیپلماسی آمریکا پیرامون چگونگی برخورد با انقلاب اسلامی گردید. گرچه در این میان شورای امنیت ملی  آمریکا به سرپرستی برژنیسکی طرفدار اقدامات قاطع نظامی علیه انقلاب اسلامی شد، سرانجام گروه ویژه ۱۳۲ نفره تحت عنوان «دلتا فورس» برای حمله به ایران و آزادی گروگان‌ها تشکیل شد.

روز ۴ اردیبهشت‌ماه سال ۵۹ بود که کماندو‌های آمریکایی آموزش دیده در آمریکا که پیش از این در مصر تمرین کرده بودند با استفاده از چند فروند بالگرد و هواپیما از خلیج فارس پرواز کرده و وارد خاک ایران شدند. در این عملیات، چهار فروند هواپیماى نظامی C-۱۳۰ و هشت فروند بالگرد SH-۳D برای آزادی ۵۳ گروگان، از ناو هواپیمابر نیمیتس جدا و از مرزهاى هوایى جنوب، وارد فضای پروازی ایران شدند.

برنامه آنها به این شکل بود که از جنوب شرقی کشور با تعدادی بالگرد و هواپیمای سوخت‌رسان و هم چنین هواپیمای C ۱۳۰ وارد ایران شوند و پس از سوخت گیری در صحرای طبس به سمت تهران حرکت کنند و در ابتدای صبح دست به اقدام بزنند.

طبق گفته کارشناسان، آمریکایی‌ها این عملیات را ۶ ماه در صحرای نوادا در آمریکا که شرایطی مشابه صحرای طبس دارد تمرین کرده بودند تا بتوانند آن را با موفقیت در ایران به پایان برسانند

در یک هواپیمای C-۱۳۰ حدود ۱۳۰ نفر کماندو و تجهیزات انفرادی و در یک هواپیمای C-۱۳۰ دیگر سلاح‌ها و تجهیزات مدرن و مختلف مانند کپسول‌های کوچک و بزرگ گاز‌های خواب آور، موتورسیکلت‌های تریل کم صدا و جیپ‌های کوچک حمل می‌شدند و یک فروند KC-۱۳۰ سوخت رسان و یک هواپیما هم رزرو بود. هر بالگرد ظرفیت حمل ۳۵ نفر از کماندو‌ها را داشت.

تصویری از بالگرد آمریکایی سقوط کرده در طبس

نکته مهمی که در این عملیات باید به آن اشاره کرد، همکاری برخی عناصر خودفروخته در ارتش بود که با خاموش کردن رادار موجبات پرواز امن برای آمریکایی‌ها را فراهم می‌کنند تا یانکی‌ها به طور پنهان‌کار وارد کشور شوند. بالگرد‌ها و هواپیما‌ها پس از عبور از فراز ایران به صحرای طبس رسیده و در آنجا فرود می‌آیند. اما به علت ایجاد چند اتفاق بالگرد‌ها و هواپیما‌های آمریکایی دچار سانحه شده و با وقوع طوفان شن سریال ناکامی‌های آنها در عملیات پنجه عقاب رقم می‌خورد.

هدف آشکار امریکایی‌ها از عملیاتِ نجات این بود که با حمله‌ای شبانه، گروگان‌ها را از سفارتخانه ربوده، با تبلیغات گسترده آن را به عنوان اقدامی قهرمانانه در تاریخ ارتش آمریکا و کاخ سفید ثبت کنند و برگ برنده‌ای در انتخابات ریاست جمهوری به دست آورند؛ اما برخی از تحلیلگران برآن اند که هدف اصلی ماجرای طبس اقدام به کودتا و بازگرداندن قدرت به خاندان پهلوی بود. برژینسکی به نقل از کارتر می‌گوید پس از آزادی امریکایی‌ها باید ضربه واقعی به ایرانیان وارد شود. مایلز کاپلند از دست اندرکاران سابق دستگاه اطلاعاتی آمریکا و همکار روزولت در کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ در ایران، تصریح می‌کند هدف از تهاجم طبس، تنها آزادی گروگان‌ها نبود، بلکه هدف سرنگونی رژیم ایران بود. به گفته برخی از عوامل داخلی شرکت کننده در این عملیات، هدف از عملیات طبس تحویل تسلیحات فوق مدرن برای یک جنگ چریکی گسترده و سراسری به گروهی از افسران وفادار به محمدرضا پهلوی بود. شورش برخی از اقوام مرزی علیه نظام اسلامی و تصرف شهرهایی، چون زاهدان نیز در برنامه قرار داشته است.

کارتر در نخستین ساعت‌های روز پس از ناکامی عملیات نظامی، در برنامه‌ای تلویزیونی مسئولیت شکست را بر عهده گرفت. اعلامیه کاخ سفید حاکی از آن بود که اسناد سرّی و مهمی در درون بالگرد‌ها به جای مانده است. به دستور بنی صدر که فرمانده کل قوا بود، بالگرد‌های به جامانده بمباران شدند و بخشی از اسناد سرّی و باقیمانده در آتش سوخت و محمد منتظرقائم فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یزد که مقداری از اسناد و مدارک آمریکا را از داخل بالگرد‌ها به دست آورده بود، با راکت کشته شد. تعدادی از بالگرد‌ها سالم بودند که به فرودگاه قلعه مرغی تهران منتقل شدند. عذر بنی صدر برای انهدام بالگرد‌ها گرفتن فرصت مجدد از امریکایی‌ها برای استفاده از آنها بود. آگاهان سیاسی، اقدام بنی صدر در بمباران بخشی از امکاناتِ باقیمانده آمریکایی در منطقه پشت بادام را که می‌توانست اسناد مهمی را در خود داشته باشد، نشان از همکاری عوامل داخلی آمریکا دانستند و این خود زمینه و چالش جدید داخلی را در پی داشت و به همین جهت اسرار و حقایقی ناگشوده باقی ماند.

۴۴ سال از آن حقارت تاریخی و عملیات آمریکایی‌ها در طبس گذشته، اما همچنان عنوان کردن و بازخوانی این موضوع می‌تواند جنبه‌های مختلفی را از خود نشان دهد. یکی از این جنبه شاید واکنش تاریخی بنیان گذار انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) درباره این موضوع بود.

عملیات طبس

امام خمینی در واکنش به این عملیات فرمودند: نباید بیدار شوند آنهایی که به معنویات توجه ندارند و به این غیب ایمان نیاوردند، (چه کسی) این هلیکوپتر‌های آقای کارتر را که می‏‌خواستند به ایران بیایند، ساقط کرد؟ ما ساقط کردیم؟ شن‌ها ساقط کردند، شن‌ها مامور خدا بودند، باد مامور خداست».

ایشان گفتند: «تجربه کنند باز لیکن ما نباید مغرور شویم، من به ملت ایران عرض می‌کنم مغرور نشوید، تمام قدرت قدرت خداست و باید به او اتکال کنید.»

این مانور احمقانه به امر خدای قادر شکست خورد». از جنبه تاریخی واقعه حمله نظامیان آمریکا و شکست آنان به وسیله شن‌های بیابان خشک طبس، همانند واقعه حمل پیل سواران ابرهه به خانه کعبه و منهدم شدن آن توسط سنگ ریزه‌های فروریخته از منقار مرغان ابابیل می‌باشد.

حالا سال‌ها از آن روز گذشته و  اکنون همه چیز تغییر کرده است. ایران امروز به اقتداری رسیده است که کشور‌های مدعی جهان و آن‌هایی که  سال‌ها با استعمار کردن سایر کشور‌ها تجربه فراوانی به دست آورده اند و اکنون نیز در منطقه ما خیلی از کشور‌ها را اسیر کرده اند حتی به خود اجازه فکر کردن به انجام اقدامی مانند صحرای طبس را نمی‌دهند  چرا که فهمیده‌اند که ایران امروز با آن روز‌ها تفاوت زیادی پیدا کرده و نهال آن موقع نهیف جمهوری اسلامی ایران به درختی تنومند تبدیل شده است.

درخت تنومندی که حالا در اوج قرار دارد و کمتر کسی توان مقابله و جلوگیری از رشد آن را دارد.

 

گزارش: محمد حسین نیک خوی متین

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۳
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۱۸ ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۳
طبیعت،چه ارتباطی به خدا داره.طبیعت و خصلت کویر همینه
Iran (Islamic Republic of)
ایران من
۱۱:۰۰ ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۳
چرا این حرف رو می‌زنی. عالم و طبیعت و هرچی که در آن هست همه آفریده و در ید قدرت خداوند یکتاست و هر جا و هر زمان که حکمتش باشه و اراده بفرمایند برای مقابله با دشمنان دین خودش به آنها فرمان نابودی دشمنان دینش رو میده و این ها همان معجزات الهیست که متاسفانه سست ایمانها نمی دانند و البته خودشان را به نادانی می‌زنند مثل قوم بنی اسراییل
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۵۶ ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۳
من با کاربر 10:18 موافقم و از افکار پوسیده کاربر 11:00 خوشم نمیاد. هرچیزی که عقل نمیتونه درک کنه میگن معجزه! و انگ سست ایمان میزنن. ایمان ما خیلی بیشتر از شماست. ما به خدای واحد اعتقاد داریم اما به اینکه هر پدیده طبیعی رو بردارید دینی کنید بیزاریم!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۰۶ ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۳
شن ها ؟؟؟!!! نه شوروی بود و بس. چقدر ساده اید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۵۱ ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۳
کار روسیه بود
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۳۷ ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۳
سلام سالروز شکست حلمه آمریک در طبس مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۵۳ ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۳
همه چیز کار خداست اما طوفان شن و زمینگیر شدن آمریکا عدم شناحت اطلاعاتی از محل بود
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۰۹ ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۳
چند سالی است که شایعه ای در باره این اتفاق با عنوان کمک شوروی به ایران در شکست حمله نظامی آمریکا در طبس مطرح شده،و آن اینست که عامل لو رفتن این عملیات و اطلاع دادن آن به انقلابیون سرویس کا گ ب شوروی بوده و باز خود شوروی مستقیمن با حمله به هلیکوپترها باعث شکست آن شده،در صورتی که این دست شایعات قصد مخدوش کردن و گم کردن رد پای نفوذی ها و انحراف افکار عمومی از جریان نفوذدر اوایل انقلاب است
موقع ورود هلیکوپترها وهواپیماها تمام رادارهای مسیر به دست فرماندهان پدافند نیروی هوایی خاموش بوده،نفوذی ها شرایط داخل تهران و فراهم کردن امکانات رو به عهده داشتند،حتی در بین دانشجویان هم نفوذ کرده بودند و میدانستند گروگانها کجا نگهداری میشوند و در نهایت بادستور بنی صدر ملعون ادوات نظامی جامانده که غنیمت جنگی بودند و فرمانده سپاه یزد داخل یکی از آنها و مشغول جمع آوری مدارک سری بود بمباران و شهید میشود.
مسلم بدانید اگر اسناد ازبین نمیرفت خیلی از نفوذی ها که اکنون نیز ناشناس مَشغول خرابکاری و ضربه زدن به انقلابند لو میرفتند.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۵۶ ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۳
مرگ بر امریکا مرگ بر امریکا
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۴۹ ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۳
مرگ بر امریکا مرگ بر امریکا مرگ بر امریکا
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۲۱ ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۳
ای خدا میشه یکم از این شن‌ها براي شکست رژیم غاصب بفرستی تا مردم فلسطین غزه مثل ما پیروز شوند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۵۳ ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۳
حتی نتونستن خودشونو به تهران برسونن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۵۲ ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۳
وعده الهی حق است و هیچ قدرتی نمی تواند مانع اجرای آن شود..
آخرین اخبار