طرح گواهینامه آسان موتورسیکلت همچنان ادامه دارد/ ۶.۵ میلیون موتورسوار گواهینامه ندارند

رئیس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهور فراجا اعلام کرد که طرح صدور یک روزه گواهینامه رانندگی برای موتورسیکلت‌سواران فاقد گواهینامه همچنان درحال اجراست.

سرهنگ احمد کرمی اسد با اشاره به روند صدور یک روزه گواهینامه از سوی پلیس راهور گفت: بر اساس شرایط موجود در کشور، ما تصمیم گرفتیم فرایند صدور گواهینامه موتورسیکلت را تسهیل ببخشیم و در واقع مقرر شد گواهینامه‌های موتورسیکلت طی مدت یک روزه صادر شود. این گواهینامه بر اساس مصوبه هیئت وزیران صادر می‌شود و فرآیند خاصی دارد، از جمله اینکه فرد باید در دوره‌های آموزشی ثبت نام و شرکت کند. پس از گذراندن دوره، افراد باید در آزمون شرکت کنند، در واقع اینطور نیست که برخی تصور کنند حتما در عرض یک روز گواهینامه دریافت می‌کنند، بلکه افراد باید آموزش‌ها را به درستی فرا گرفته و در آزمون‌ها نیز نمره لازم را اخذ کنند.

رئیس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهور فراجا ادامه داد: در بررسی‌های پلیس مشخص شد که بالغ بر شش و نیم میلیون موتورسیکلت سوار در کشور ما، فاقد گواهینامه هستند و هنگامی که از سوی پلیس مورد سوال قرار می‌گیرند؛ مدرکی برای ارائه پلیس ندارند. به همین دلیل نیز از تیرماه سال گذشته طرح صدور یک روزه گواهینامه موتورسیکلت به صورت آزمایشی اجرا شد و مشکلات آن به مرور زمان رفع شد و در حال حاضر نیز درحال اجراست.

وی با اشاره به اینکه این طرح مختص افرادی است که موتورسیکلت دارند، اما گواهینامه ندارند؛ افزود: سایر افراد بدون موتورسیکلت نمی‌توانند در این طرح شرکت کنند و باید در ۲۱۰ مرکز آموزشی سراسر کشور ثبت نام کنند. اما اگر موتورسیکلت به نام پدر خانواده باشد؛ فرزند می‌تواند در این طرح شرکت کند.

رئیس مرکز صدور گواهینامه ادامه داد: متقاضیان دارای شرایط می‌توانند با مراجعه به سایت «آموزشگاه موتورسیکلت ایرانیان» به صورت خود معرف در این سامانه آن ثبت نام کنند و احراز هویت به صورت سیستمی انجام می‌شود. سپس افراد باید مدارک و مشخصات موتورسیکلت را وارد کنند. پس از انجام تمام مراحل، پیامکی برای متقاضی ارسال می‌شود مبنی بر اینکه تا ۲۴ ساعت آینده پلیس، به آنها شرایط را اطلاع خواهد داد. 

کرمی گفت: همکاران ما اصالت موتورسیکلت را می‌سنجند و پس از تائید این مدارک، به متاقضی مجددا پیامک برایش ارسال می‌شود که شما مراحل را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اید و اکنون باید هزینه این گواهینامه را پرداخت کنید.

وی با اشاره به هزینه‌های دریافت گواهینامه افزود: هزینه‌های آموزش، آزمون و صدور گواهینامه نزدیک به دو میلیون تومان بود، اما این رقم به صورت استانی اعلام می‌شد و هر استان با سایر استان‌ها متفاوت است، اما در این طرح ما تنها ۵۷۰ هزار تومان دریافت می‌کنیم و این رقم متغییر نیست.

رئیس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهور فراجا ادامه داد: پس از پرداخت هزینه، فرد نسبت به موقعیت مکانی خود، در یک آموزشگاه برای شرکت در دوره آموزشی شرکت می‌کند. ما در کشور ۲۱۰ آموزشگاه آموزش موتورسیکلت داریم که از این تعداد بالغ بر ۱۸۰ مرکز در این طرح شرکت کرده‌اند. 

وی افزود: زمانی که فرد برای شرکت در دوره آموزشی به آموزشگاه مراجعه می‌کند؛ پزشک نیز در محل حضور دارد و اگر سلامتی فرد تائید شود؛ در آموزش‌ها شرکت می‌کند، در واقع ما تمام مراحلی را که در گذشته طی چندین روز به طول می‌انجامید در یک روز و در یک مجموعه جمع‌آوری کرده‌ایم.

رئیس مرکز صدور گواهینامه با بیان اینکه افرادی که در این طرح شرکت می‌کند مهارت کافی درباره راندن موتورسیکلت را دارند؛ ادامه داد: آموزش‌ها نیز بر اساس توانایی‌های فردی است؛ اگر فرد توانایی کامل داشته باشد؛ کفایت آموزشی صادر می‌شود و فرد برای آزمون به افسر آزمون معرفی می‌شود. اگر فرد نیاز به آموزش بیشتر داشته باشد باید در دوره‌های آموزشی شرکت کند.

کرمی با اشاره به نوع آزمون‌ها ادامه داد: آزمون آئین نامه در این طرح شفاهی است تا سرعت بالاتری داشته باشد. همچنین در صورت قبولی در آزمون آئین نامه، فرد برای آزمون عملی اقدام می‌کند و در نهایت می‌تواند یک روزه گواهینامه موتورسیکلت بگیرد. در نهایت نیز ۲۴ ساعت بعد از قبولی در آزمون اطلاعات برای پلیس ارسال شده و در کمترین زمان گواهینامه برای فرد متقاضی چاپ و ارسال می‌شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۵
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۳:۴۹ ۰۸ ارديبهشت ۱۴۰۳
حالا همون ماشین ک ۶۹ روز هست نیامده بدید تا موتر
Iran (Islamic Republic of)
علی
۰۰:۱۹ ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۳
باسلام
تاکنون به مدت یکسال پس از اعلام پلیس راهور فراجا همچنان منتظر اجرای طرح گواهینامه موتور سیکلت در مازندران هستیم اما این طرح در مازندران اجرا نشده ظاهرا پلیس راهور مازندران قصد اجرای این طرح خوب را ندارد از رئیس پلیس راهور فراجا درخواست دستور اجرای طرح به استان مازندران را داریم.تشکر
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۵:۵۴ ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۳
الکی ۵۷۰ من تاحالا ۱۱۰۰ دادم
Iran (Islamic Republic of)
کارت
۲۲:۱۳ ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
ای بابا
Germany
ناشناس
۲۱:۲۴ ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
خیلی خوب است
Iran (Islamic Republic of)
علی کمالی
۱۸:۲۳ ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
آقای رئیسی چرا اعتبار گواهینامه های ایرانی را آن قدر ارتقا نمی دهید که درهمه کشورها گواهینامه های رانندگی ایرانی را به رسمیت بشناسند؟ در روابط دیپلماتیک با کشور های دنیا بیشتر تلاش کنید
Iran (Islamic Republic of)
داود روحانی
۱۸:۱۳ ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
سوال،ایا کسی که گواهینامه خودرو دارد باز هم باید آزمون آیین نامه بدهد؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۵۵ ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
طرح خیلی خوبیه عالی منم گرفتم
Iran (Islamic Republic of)
سعید
۱۴:۴۹ ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
موتور سوار تو این خیابان شلوغ حتماً باید گواهینامه و بیمه و کلاه کاسکت داشته باشه که خودش رو یه عمر تو دردسر نندازه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۳۷ ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
با توجه به همکاری خانمها تو بحث ححاب باید به اونها جایزه داد و مجوز موتورسواری بهشون داده بشه البته یه دامن کوتاه روی کمر مانتو بپوشن که برجستگی های بدنشون دیده نشه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۴۵ ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
وقتیکه 90 درصد پلاک موتور سیکلتها مخدوش است ، شما به دنبال گواهینامه هستید؟!!!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۱۷ ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
پس مرض دارید میگید گواهینامه یک روزه...
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۵۸ ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
طرح خیلی خوب عالیه من گرفتم دقیقامراحل بالا طی کنید خدا باعث بانی شو بیامورزه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۰۹ ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
این طرح برای همیشه بزارید
Iran (Islamic Republic of)
Yanke
۱۳:۰۸ ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
کدوم سایت ثپت نام کردی غیر از ۵۷۰ بازم هزینه داره
آخرین اخبار