فیلم «درخت گردو» فاقد نگاه سیاسی و حاکمیتی است

نشست نقد و تحلیل فیلم سینمایی درخت گردو در سالن شیخ بهایی مجتمع دانشگاهی پیامبر اعظم دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب برگزار شد.

طالب رجب پور استادیار دفاع مقدس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب در نشست نقد و تحلیل فیلم سینمایی " درخت گردو " که در سالن شیخ بهایی مجتمع دانشگاهی پیامبر اعظم دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب و با حضور دانشجویان، استادان، کارکنان، تهیه کنندگان سینما و تلویزیون، وتعدادی از رزمندگان و سرداران دفاع مقدس برگزار شد با اشاره به عملیات نصر ۴ در ۳۱ خردادماه سال ۱۳۶۶ گفت: ارتش رژیم بعث عراق در قبال عملیات رزمندگان ایرانی که متهورانه موجب تصرف شهر استراتژیک ماووت عراق شدند جزانتقام از مردم بیگناه‌ اندیشه‌ای نداشت و لذا نیروی هوایی ارتش بعث در۱۳۶۶/۰۴/۰۷ بر سر مردمان بی دفاع سردشت و اهالی روستای رش هرمه آن منطقه بمب شیمیایی انداخت.

طالب رجب پور استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب با اشاره به برخی از ناگفته‌های دوران دفاع مقدس افزود: ارتش رژیم بعث عراق در طول هشت سال جنگ تقریبا درمدت ۶ سال آن، بیش از سه هزارتن مواد شیمیایی استفاده کرد وفقط دریک ونیم سال پایانی جنگ ۲۰۰۰ تن استفاده کرد که ۸۰۰ تن آن گاز خردل بودکه از آب و هوا سنگین‌تر وحتی در آب حل نمی‌شد درحالیکه شورای امنیت ملل متحد هرگز یک بیانیه علیه کشور‌های تجهیز کننده و استفاده کننده صادر نکرد.

وی افزود: نیروی هوایی ارتش حزب بعث عراق طولانی‌ترین بمباران بعد از جنگ جهانی در سال ۶۵ با ۵۴ فروند هواپیما و بمدت یکساعت و چهل وپنج دقیقه در اندیمشک قصابی راه انداخت و در آنجا هم ۳۰۰ نفر شهید و ۷۰۰ نفر از غیرنظامیان مجروح شدند.

طالب رجب پور با قدردانی ازمحمدحسین مهدویان کارگردان جوان فیلم سینمایی "درخت گردو" که محصول سال۱۳۹۸ ایشان است اظهار کرد: قصه تلخ ومظلومیت سردشت و روستای رش هرمه زادگاه اوس قادر مولان پور در حال فراموشی بود که عوامل این فیلم با هنرمندی متعالی خود، صدای مظلوم را همگانی کردند تا خواب زده‌ها بخود آیند و چشم شان باز شود.

طالب رجب پور استاد دانشگاه آزاد اسلامی تهران غرب در خصوص چرایی ورودسینما و هنرمندان به عرصه جنگ بیان کرد: مطالعه تاریخ ایران نشان می‌دهد که مردمان سرزمین ایران به رغم اینکه متمدن و صلح طلب بوده ولی بار‌ها مورد تعدی و تجاوز بیگانگان قرار گرفته وهنر سینما نه برای توسعه جنگ بلکه با نشان دادن زشتی‌ها و خسارت‌های جنگ از وقوع آن پیشگیری می‌کند و لذا هنر برای مهرورزی و توسعه همگرایی است و کارهنرمند نیزبازنشر زیبایی هاست هرچند در جنگ زیبایی نیست ولی سرتاسر دفاع، زیبایی و مدافعان از سرزمین خود بخشی از زیبایی‌های یک سرزمین اند.

این رزمنده و جانباز دوران دفاع مقدس با اشاره به برخی از سکانس‌های فیلم درخت گردو گفت: روایت نفسگیر وتلخی به صحنه سینما راه یافت که هم قاب هایش ساده و قابل فهم اند و هم قصه آن غمگنانه‌تر و دردناک‌تراست بنابراین هروقت تماشا می شود، تماشاگر بیشتر بفکرمی رود و متأثر‌تر می گردد که گویی فیلم "درخت گردو "هرگز خط پایانی ندارد؟!

رجب پور ضمن برشماری سکانس‌های فیلم درخت گردو گفت: یکی از ویژگی‌های منحصر بفرد فیلم "درخت گردو" فقدان هرگونه نگاه سیاسی و حاکمیتی توسط کارگردان جوان در آن است ومی توان گفت که پیمان معادی ایفاگر نقش مام قادر مولان پور به قصه تلخ و شیرین فیلم هویت بخشیده است هرچند بربرخی از سکانس‌های فیلم و محتوای فیلمنامه نقد‌هایی وارد است.

طالب رجب پور گفت: متن خوانی و نریشن خانم ساداتی ایفاگر نقش هما بخاطر تأثیر شگرف موسیقی فیلم که کاملا براساس صحنه‌ها تنظیم شده، لزومی نداشت و به نظرمن انتخاب مهران مدیری در نقش دکتر احمد هم نتوانست لحظات خوبی را برای فیلم رقم بزند.

الناز رحیم خویی استاد حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب گفت: ارتش رژیم بعث عراق با حمایت‌های تسلیحاتی همه جانبه جامعه جهانی و سلطه شرق و غرب و حمایت مالی شیوخ اعراب حوزه خلیج فارس و چراغ سبز سازمان‌های حقوق بشری با استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی، مردم بی دفاع شهر‌های مرزی مان خصوصآ شهر سردشت را شهید کردند و به عنوان جانیان قرن اخیر نامیده شدند.

استاد حقوق دانشگاه آزاد اسلامی افزود فیلم سینمایی "درخت گردو" به روشنی مظلومیت مردمان غیرنظامی را در میان کشاکش سلاح‌های ویرانگر کشتار جمعی و عدم دسترسی به مراجع قانونی بین المللی نشان داد.

رحیم خویی با اشاره به حضور قادر مولان پور به نمایندگی از مردم بیگناه سردشت و روستای "رش هرمه" با نشان دادن غیرت مردمان کرد در دادگاه لاهه اظهار کرد: چنین دادگا‌ه‌هایی صرفا فرمایشی و برای سرپوش گذاشتن اقدامات جنایت کارانه جنگی تشکیل می‌شود. 

حضرت حجت‌الاسلام دکتر اسعدی معاون دفتر نمایندگی نهادمقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی گفت؛ کارگردانانی همچون مهدویان و مرحوم سلحشور با ساخت چنین فیلم‌های فاخر، رسالت ارزشمند خود را در آگاهی بخشی‌های اجتماعی به نیکویی انجام می‌دهند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار