تا پای جان برای دختر ایران

یسنا دیدار دختر بچه چهار ساله گمشده روستای یلی بدراق شهرستان کلاله پس از ۵ روز جست‌وجو به کمک کایت‌سوار داوطلب هلال‌احمر در زمین‌های کشاورزی یلی بدراق پیدا شد.

 صدای فریادها، اشک‌های شوق، گریه‌های بی‌امان و مردمانی که در میان علفزار‌ها می‌دویدند تا به یسنا برسند، همان صحنه‌هایی است که غروب روز پنجشنبه در روستایی در گلستان رقم خورد. «گلستان»، گلستان شد، یسنا نفس می‌کشید و زنده بود. همان دختربچه‌ای که پنج روز از ناپدیدشدنش در زمین‌های کشاورزی روستای یلی‌بدرآق شهرستان کلاله می‌گذشت. همان دختربچه‌ای که سرخ‌پوشان هلال‌احمر، نیرو‌های مردمی، روستاییان و ماموران انتظامی را به صحنه کشانده بود تا یکی از شیرین‌ترین ماموریت‌های امدادی رقم بخورد.

چهارشنبه بود که رئیس هلال‌احمر شهرستان کلاله اعلام کرد که در کنار خانواده یسنا می‌مانند و دست از عملیات جست‌وجو نمی‌کشند. آنها پای حرف خود ماندند. امدادگران و هلالی‌ها در کنار خانواده نگران این دختربچه ماندند تا اینکه بالاخره او را صحیح و سالم یافتند. آن غروب پنجشنبه در میان علفزار‌های زمین کشاورزی، یکی از سخت‌ترین عملیات‌های امدادی، با پایانی خوش همراه شد. کایت‌سوار داوطلب هلال‌احمر به صورت خودجوش به منطقه آمد. آنقدر گشت‌زنی کرد تا بالاخره او را یافت.

حالا سه روز از پیدا شدن یسنا می‌گذرد. او در بیمارستان است تا مطمئن شوند حالش به طور کامل خوب است. در این میان، سه روز است که ماموریت سخت هلالی‌ها و تلاش بی‌وقفه آنها به همراه نیرو‌های مردمی، سر زبان‌ها افتاده است. مردم ایران از شنیدن خبر پیدا شدن یسنا دلشاد شده‌اند. حال‌شان خوب است و هیچ‌کس نیست که بتواند کمک‌های سرخ‌پوشان هلال‌احمر را نادیده بگیرد. هادی کاهانی همان ناجی معروف این روزهاست. همان داوطلبی که خودش را به منطقه رساند، پرواز کرد و درنهایت دختربچه با لباس زردرنگ را یافت.

خودم تصمیم گرفتم برای کمک بروم

این ناجی هلال‌احمر که شوق و لبخند شادی را به خانواده یسنا هدیه کرد  جزئیات تازه‌ای از آن روز روایت می‌کند: «عضو جمعیت هلال‌احمر نیشابور هستم. ١١ سال است که کایت‌سوارم. از چهار سال پیش نیز مربی پیشرفته هنگ گلایدر هستم و آموزش را شروع کردم. از یک سال پیش بود که به صورت داوطلب عضو جمعیت هلال‌احمر نیشابور شدم. در واقع بهمن پارسال بود که از طریق یکی از دوستان کایت‌سوارم در یک مانور مربوط به جمعیت هلال‌احمر شرکت کردم. از همانجا متوجه شدم که چقدر امدادگر بودن لذت‌بخش است، بنابراین به صورت داوطلبانه عضو شدم و تا الان ادامه داده‌ام. از ماجرای یسنا در فضای مجازی باخبر شدم. کسی به من نگفت برو، خودم تصمیم گرفتم بروم و تلاشی برای یافتن این بچه کنم. در واقع چهارشنبه ظهر در یک پیج دیدم که روحانی اهل ترکمن صحرا اعلام کرده هنوز یسنا پیدا نشده است و از مردم کمک خواسته بود. همان لحظه با خودم گفتم حالا که لوازم و امکاناتش را دارم، چرا نروم. وسایلم را برداشتم و راهی محل شدم.»

پایان یک ماموریت شیرین

کاهانی وقتی به محل رسید، سوار کایت شد و دو ساعت گشت زد. به گفته خودش کار راحتی نبود: «پرسان‌پرسان خودم را به محل رساندم. وقتی رسیدم، هوا گرگ‌ومیش بود و داشت تاریک می‌شد، برای همین آن شب نتوانستم پرواز کنم. ساعت ٨ صبح روز پنجشنبه بود که پرواز کردم. تا ساعت ١٠:٣٠ جست‌وجو کردم و چیزی پیدا نکردم. باد بلند شد. مجبور شدم فرود بیایم، اما ظهر دوباره از مسیر ضلع جنوبی یعنی برعکس مسیری که صبح جست‌وجو کرده بودم، پرواز کردم. ٤٥ دقیقه طول کشید تا اینکه وسط علفزار او را دیدم. اول تصور کردم یک نفر است که دارد سلفی می‌گیرد، ولی وقتی دور زدم و بیشتر دقت کردم، دیدم خود یسناست. باورم نمی‌شد. از طریق بی‌سیم به همسرم گفتم که پیدایش کردم. همان اطراف بسیج مردم و نیرو‌های امدادی در حال جست‌وجو بودند. بالای سر آنها رفتم و اعلام کردم که یسنا پیدا شده؛ بالا سرشان می‌چرخیدم. به آنها گفتم از همین بالا شما را به محل پیدا شدنش می‌بردم. سه دقیقه بعد رسیدم بالا سر یسنا، مردم هم دویدند و مسیری که می‌رفتم را دنبال کردند. آنها به یسنا رسیدند و بغلش کردند. خودم اگر می‌خواستم فرود بیایم خیلی سخت می‌شد و ممکن بود بچه نیز بترسد، برای همین مردم را به سمت او هدایت کردم. البته اگر می‌دیدم در معرض خطر است تعلل نمی‌کردم و همانجا برای نجاتش فرود می‌آمدم.»

کاهانی ادامه می‌دهد: «وقتی یسنا را پیدا کردم، حسی را تجربه کردم که هیچ‌وقت آن را تجربه نکرده بودم. در این یک سالی که عضو هلال‌احمر شده‌ام، چنین نجات لذت‌بخشی را تجربه نکرده بودم. این ماموریت خیلی برایم شیرین بو د. اگر دوباره مورد مشابهی پیش بیاید باز هم با جان و دل انجام می‌دهم. من پرواز را دوست دارم و تازه فهمیدم که چقدر امدادگران همانقدر که کار سختی دارند، همانقدر هم حس‌های شیرین را در لحظه‌های نجات تجربه می‌کنند. وقتی عضو هلال‌احمر شدم، با خودم گفتم قطعا امدادگران با حال خوش مردم، حال‌شان خوب می‌شود. آنها با جان و دل زحمت می‌کشند تا لبخند روی لب مردم باشد. پس من هم می‌توانم این حس‌ها را تجربه کنم.»

همه دست‌به‌دست هم دادند تا روستای ما شاهد یک معجزه باشد

پنج روز تلاش شبانه‌روزی رقم خورد و درست زمانی که امید‌ها برای زنده‌بودن یسنا لحظه‌به‌لحظه کمرنگ‌تر می‌شد، چیزی شبیه یک معجزه رقم خورد. دختربچه ترکمن بار دیگر در آغوش مادر آرام گرفت. پس از پیدا شدن یسنا، مادرش که روز‌های سختی را در فراق دختر خردسالش گذرانده بود، گفت: «از همه کسانی که بی‌وقفه تلاش کردند، تشکر می‌کنم. تلاش‌های بی‌وقفه نیروی انتظامی، بسیج، هلال‌احمر و نیرو‌های مردمی را فراموش نمی‌کنم.»

این در حالی است که نورعلی بدرآق‌نژاد، دهیار روستای یلی‌بدرآق، از تلاش بی‌وقفه نیرو‌های امدادی تشکر کرد و گفت: «نیرو‌های امدادی در این چند روز دلسوزانه پای کار بودند. من به چشم می‌دیدم که خستگی، سختی کار و ناامیدی از پیدا نشدن یسنا، هیچ‌کدام باعث نشد تا امدادگران دست از کار بکشند یا از جان و دل مایه نگذارند. آنها تا آخرین لحظه مثل روز اول عملیات، جست‌وجو می‌کردند. هیچ چیز باعث نمی‌شد که دلسرد شوند. در کنار خانواده یسنا ماندند و درنهایت شادی را به آنها هدیه کردند.

 البته نمی‌توان کمک‌های نیرو‌های مردمی و روستاییان را نادیده گرفت. آنها نیز در کنار امدادگران هلال‌احمر لحظه‌به‌لحظه زحمت کشیدند. همه دست‌به‌دست هم دادند تا روستای ما شاهد یک معجزه باشد. یسنای ما به لطف همین زحمات برگشت.» پدر و مادر یسنا حالا مریض شده‌اند. در فراق دخترکشان روز‌های سختی را تجربه کرده بودند و حالا کمی بیمار شده‌اند. با این حال، هیچ چیز نمی‌تواند خوشحالی را که در صدایشان موج می‌زند، از آنها بگیرد. پدر یسنا در گفت‌وگویی کوتاه می‌گوید: «نیرو‌های امدادی ما را تنها نگذاشتند. شادی را به ما هدیه دادند. خوشحالی را به زندگی ما برگرداندند و هیچ‌وقت فراموش نمی‌کنم که چطور مثل دختر خودشان دنبال یسنا بودند و در کنار مردم و پلیس، برای ما زحمت کشیدند. اگر دست از جستجو برمی داشتند معلوم نبود چه اتفاقی برای یسنای ما می‌افتاد.»

وزیر کشور از نیرو‌های امدادی تشکر کرد

وزیر کشور با انتشار پیامی از تلاش نیرو‌های امدادی به‌ویژه هلال‌احمر برای یافتن کودک گمشده گلستانی قدردانی کرد.
متن پیام احمد وحیدی به این شرح است: «پیدا شدن یسنا دختر گمشده کلاله‌ای پس از پنج روز جست‌وجوی نیرو‌های امدادی اعم از هلال‌احمر و تیم‌های امدادی محلی، دل همه مردم ایران را شاد کرد.

ضمن تقدیر و تشکر از امدادگران و نیرو‌های انتظامی جهادگر و دلسوز ایران اسلامی که همواره دغدغه آسودگی مردم عزیز کشورمان را دارند، پیدا شدن دختر ایران‌زمین را به خانواده «یسنا» و ملت شریف ایران تبریک می‌گویم. امیدوارم همه دختران، پسران، زنان و مردان ایران عزیزمان، همواره در امنیت و آسودگی‌خاطر و به دور از بلایا به سر برند.»

٤ نفر دستگیر شدند

دیروز مشخص شد که یسنا ربوده شده بود. دادستان عمومی و انقلاب شهرستان کلاله استان گلستان از شناسایی و دستگیری عوامل اصلی ربایش کودک کلاله‌ای خبر داد.
سیدجواد میردوستی با اشاره به دستگیری متهمان اصلی ربایش یسنا کودک کلاله‌ای، گفت: «متهمان ۴ مرد هستند که یکی از آنها پس از بازجویی با صدور قرار بازداشت موقت، راهی زندان شد. ۳ متهم دیگر این پرونده فعلا در پلیس آگاهی برای بازجویی تحت نظر هستند و پس از تکمیل تحقیقات در مورد آنها تصمیم قانونی اتخاذ خواهد شد. بعضی از افراد بازداشتی جزء افرادی هستند که پیش از پیدا شدن یسنا، با دستور بازپرس پرونده به عنوان مظنون به پلیس آگاهی احضار شده بودند. انگیزه متهمان از ربودن این کودک پس از تکمیل شدن تحقیقات اطلاع‌رسانی خواهد شد.»

قدردانی کولیوند از نیرو‌های امدادی برای یافتن یسنا

 رئیس جمعیت هلال‌احمر در پیامی، ضمن تبریک به مردم و خانواده یسنا، از تلاش مداوم و خستگی‌ناپذیر نیرو‌های امدادی به‌ویژه کایت‌سوار داوطلب هلال‌احمر برای پیدا کردن یسنا چهار ساله پس از پنج روز مفقودی، قدردانی کرد.

در متن پیام پیرحسین کولیوند آمده است: «پیدا شدن دختربچه چهار ساله اهل استان گلستان پس از پنج روز مفقودی و دوری از خانواده، ‏اتفاق مبارکی است که با نقش‌آفرینی جمعیت هلال‌احمر نتیجه داد تا خانواده‌ای چشم به راه از ‏نگرانی بیرون آمده و مردم از این خبر خوب خشنود شوند و نیز ارزش خدمات نیرو‌های امدادگر و داوطلب ‏بیش از پیش در مقابل چشمان منصف جامعه نمایان شود. ‏

شکر خداوند مهربان را به جای می‌آوریم که عنایت خاص او موجب سربلندی جمعیت هلال‌احمر در این ‏عملیات بشردوستانه و تسکین قلوب خانواده‌ای شده است. ‏ اینجانب لازم می‌دانم کمال قدردانی و تشکر را از برادر عزیز و گرانمایه «جناب آقای هادی کاهانی»، مربی ‏هنگ گلایدر و عضو داوطلبِ جست‌وجوی هوایی جمعیت هلال‌احمر به جای آورم که با زنده‌یافتن یسنای ‏عزیز، صفحه‌ای زرین به تاریخ جمعیت هلال‌احمر اضافه کرد. ‏ به علاوه قدردانی خویش را از مدیریت، امدادگران و داوطلبان جمعیت هلال‌احمر استان گلستان و مردم ‏شریف کلاله به دلیل فعالیت خستگی‌ناپذیر در این عملیات ابراز می‌دارم و نیز قدردان تلاش‌های روابط عمومی هلال‌احمر استان گلستان هستم که با ‏مدیریت حرفه‌ای در پوشش اخبار این عملیات، نقش برجسته‌ای در پیشگیری از انتشار اخبار جعلی داشتند. ‏»

منبع: شهروند

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار