مقدمات ثبت جهانی مسجد جامع ساوه آغاز شد

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی گفت: مسجد جامع ساوه در فهرست پیشنهادی ثبت جهانی مساجد کشور قرار گرفت.

حسین محمودی با اینکه تاکنون قنات ابراهیم آباد و کاروانسرای باغ شیخ در استان به ثبت جهانی رسیده اند، اظهار کرد: بر این اساس مدیر پروژه ثبت مساجد ایرانی، روز گذشته از مسجد جامع ساوه بازدید کرد و بعد از بازدید در نشستی موارد مورد نیاز برای ثبت جهانی این اثر تاکید شد.

وی با بیان اینکه به زودی گروه ارزیاب یونسکو برای بررسی پرونده ثبت جهانی مسجد جامع ساوه به این شهر سفر می کند افزود: ما تلاش می کنیم تا این مسجد را به عنوان سومین اثر تاریخی استان در فهرست آثار جهانی به ثبت برسانیم.

️محمودی با تاکید بر اینکه مسجد جامع بسیاری از مولفه های ثبت جهانی را دارا است افزود: مقدمات پیشنهاد ثبت این مسجد در فهرست آثار جهانی در حال آماده سازی است.

به عقیده کارشناسان میراث فرهنگی احتمال می‌رود مسجد جامع ساوه بر بنای قدیم‌تری ساخته شده است به این معنی که از مصالح مسجد قدیمی‌تر یا بنای قدیمی‌تری مانند آتشکده در معماری مسجد شبستانی استفاده شده و در واقع ۱۷ لایه تاریخی در داخل گنبدخانه و فضای همجوار آن گواهی بر این مدعاست.

مسجد اولیه در واقع مسجدی شبستان‌دار بوده است و عمده مصالح به کار رفته در آن خشتی بوده و شواهد حاکی از آن است که دوره ساخت مسجد شبستانی به سبک خراسانی و رازی مربوط به دوران آل‌بویه یا دیلمان است.

پس از دوره آل بویه و استقرار سلجوقیان، عملیات ساخت ایوان‌سازی و مناره در مسجد جامع ساوه نیز آغاز شده و واقع از قرن ۶ هجری این مسجد دارای ایوان، گنبد، گنبدخانه و مناره شده است.

این مسجد در دوره‌های مختلف تاریخی با اضافه شدن تزئینات و معماری خاص هر دوره همچنان به حیات و کارکرد اصلی خود ادامه داد، در دوران پهلوی اول با توجه به رونق مناطق و مساجد مرکز شهر ساوه از جمله مجموعه مسجد انقلاب، به دلیل تراکم جمعیت و مراکز اقتصادی حول آن، برگزاری آئین‌های مذهبی از جمله نماز جمعه از مسجد جامع به مسجد انقلاب واقع در میدان انقلاب این شهر منتقل شد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.