در گزارش باشگاه خبرنگاران جوان بخوانید؛

اعطای سهام عدالت به جاماندگان همچنان در پیچ و تاب اجرا

اعطای سهام عدالت به جاماندگان، سال گذشته عملیاتی نشد اما به گفته مسئولان از هفته گذشته جلسات جدیدی به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور برای تعیین تکلیف آن شروع شده است.

اعطای سهام عدالت به جاماندگان، کلاف سردرگمی که حتی بند قانونی هم کمک به اجرایی  شدن آن تاکنون نکرده است!

در تبصره دوم قانون بودجه ۱۴۰۱ دستگاه‌ها موظف به اجرای اعطای سهام عدالت به جاماندگان شدند، اما به دلایلی اجرای آن به سال ۱۴۰۲ موکول شد تا این که در برنامه بودجه ۱۴۰۲ در ماده ن احکام مرتبط با خصوصی سازی و واگذاری سهام دولتی، دولت موظف شد از محل سهام متعلق به دولت یا شرکت‌های دولتی در بنگاه‌های قابل واگذاری قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم (۴۴) قانون اساسی در سقف ردیف درآمدی ۳۱۰۵۰۰ نسبت به واگذاری سهام عدالت به کلیه جاماندگان مشمول دریافت این سهام، اقدام کند.

بلاتکلیفی اعطای سهام عدالت به جاماندگان که دیگر افراد را کلافه کرده و در همین راستا برخی از مخاطبان باشگاه خبرنگاران جوان با ارسال پیام خواستار پیگیری این موضوع شدند.

سهام عدالت
سهام عدالت جاماندگان
جاماندگان سهام عدالت شناسایی شدند

جاماندگان سهام عدالتی که شناسایی آنها هم به گفته احسان خاندوزی وزیر امور اقتصاد و دارایی در سال ۱۴۰۲ انجام شده است. او در این رابطه به باشگاه خبرنگاران جوان گفته بود: نو مشمولان سهام عدالت شناسایی شدند و ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر مورد تأیید قرار گرفتند.

اما چرا برخلاف بند قانونی اعطای سهام عدالت به جاماندگان در سال ۱۴۰۲ اجرایی نشد؟ موضوعی که روز‌های آخر اسفندماه سال گذشته احسان خاندوزی وزیر امور اقتصاد و دارایی در رابطه با آن مطرح کرده بود: با توجه به این که در مورد مبنای حقوقی سبد سهامی که باید به نومشمولان واگذار شود اختلافات حقوقی وجود داشت بنا شد ابتدا موانع حقوقی برداشته شود و بعد سبد سهام برای نومشمولان به تصویب برسد.

در ادامه هم ابراهیم بازیان سرپرست سازمان خصوصی سازی به تازگی در گفت‌وگو با یکی از خبرگزاری‌ها در پاسخ به این پرسش که واگذاری سهام عدالت با مدل سال ٨۵ که طیف وسیعی از جامعه با مشکل دریافت سهام عدالت روبرو می‌شدند، تکرار خواهد شد؟ تاکید کرد: دولت هیچ تعهدی نسبت به واگذاری سهام به تمام مردم ندارد چراکه واگذاری سهام ناظر به وجود منابع است، اگر منابع اجازه دهد سیاست‌های دولت و در واقع سیاست مجموعه حاکمیت، این بحث را رقم می‌زند. تاکید می‌کنم که شرط هرگونه واگذاری دارایی منابع دولت است و براساس آن می‌توان در این باره سیاست‌گذاری کرد.

 باشگاه خبرنگاران جوان برای پیگیری از آخرین جزئیات اعطای سهام عدالت به جاماندگان به سراغ وزیر اقتصاد احسان خاندوزی رفت و او گفت: هفته گذشته جلسات جدیدی را به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور شروع کردیم تا امسال به توافق حقوقی در داخل دولت برسیم که خبر آن به زودی اعلام می‌شود.

پیش از این هم مهدی حاجی‌وند، دستیار ویژه و مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفته بود: در حال حاضر هیچگونه ثبت نامی برای سهام عدالت وجود ندارد و اعطای سهام عدالت به جاماندگان منوط به این مورد است که هیأت دولت منابعی را برای توزیع سهام اختصاص دهد. بر همین اساس هرگونه لینک، تماس، پیامکی و... مبنی بر ثبت نام سهام عدالت جاماندگان کلاهبرداری خواهد بود و امیدواریم که افراد به این نکات توجه کافی را داشته باشند تا فریب نخوردند. بنابر این مردم حتما باید اخبار مربوط به حوزه سهام عدالت را از از رادیو و تلویزیون و رسانه‌های رسمی پیگیری کنند تا خدایی نکرده در این حوزه دچار چالش نشوند.

اعطای سهام عدالت به جاماندگان که حالا دیگر متاسفانه به یک چالش تبدیل شده و بسیاری از جاماندگان چشم انتظار تعیین تکلیف این موضوع هستند باشگاه خبرنگاران جوان پیگیر اعطای سهام عدالت به جاماندگان خواهد بود.

خبرنگار: کیمیا قلی‌پور 

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
بابک
۰۹:۰۹ ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۳
نام اصلیش سهام بی عدالتی هست،،، و دیگه اینکه قراره ماست مالی کنن سهام جدید رو،،، آخه نفری ده میلیون تومن سهامی که قراره پیگیری کنن چه ارزشی داره؟؟ لطغا به نرخ روز محاسبه کنید و ظلم نکنید به قشر نیازمند،،،،، والسلام
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۴۴ ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۳
اگه عدالته باید نیازمندان داشته باشند نه حقوق بگیرا ..که برعکس شد ودولت نداشت چند رغاز بده به مردم خودش
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۱۵ ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۳
قشر ضعیف از همه جا درمانده اما این بیت‌المال مال همس عدالتی در این سهام نیست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۳۰ ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۳
کسی چه دراین دولت وچه دردولتهای قبل عرصه پرداخت سهام به جاماندگان رانداشته وفقط وفقط حرف می زنند.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۱۸ ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۳
خدا جای حق نشسته
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۴۵ ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۳
لطف کنید هر چه زودتر تکلیف ما جاماندگان رو معلوم کنید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۴۰ ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۳
ایکاش اسمش سهام بود ،ولی عدالت نداشت. خیلی خیلی بد عدالت را معنی کردند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۱۴ ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۳
سهام عدالت فقط مال بهزیستی و کمیته امداد هست نه مردم عادی انگار بیت المال ارث پدر شون هست اون دنیا باید جواب پس بدی مسول نماینده ریس جمهور
آخرین اخبار