به دلیل افت سطح آب زیرزمینی و کسری حجم مخزن در محدوده مطالعاتی بیرجند، ممنوعیت توسعه بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی این محدوده تا ۵ سال دیگر تمدید شد.

 

شهابی‌فرد مدیر مطالعات شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی گفت: برای جلوگیری از افزایش روند افت سطح آب زیرزمینی، ممنوعیت بهره‌برداری از محدوده مطالعاتی بیرجند از ۱۷ اردیبهشت ماه امسال تا ۱۹ اسفند ۱۴۰۷ به مدت پنج سال تمدید شد.

او افزود: به موجب ماده ۴ قانون توزیع عادلانه آب این ممنوعیت که شامل ممنوعیت حفر چاه عمیق، نیمه عمیق و احداث قنات و یا هرگونه افزایش بهره‌برداری از منابع آب (به استثنای موارد مندرج در آیین‌نامه اجرایی قانون الحاق یک ماده به قانون وصول برخی از درآمد‌های دولت و مصرف آن در موارد معین و ماده ۵۷ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب سال ۸۴ و در حد سقف تخصیص آب ابلاغ شده) در دشت مذکور است، تمدید شد.

شهابی‌فرد مساحت محدوده مطالعاتی بیرجند را ۳ هزار و ۴۰۷ کیلومتر مربع اعلام کرد و ادامه داد: این دشت از مهر ماه سال ۱۳۶۵ تا مهرماه سال ۱۴۰۲ به طور متوسط سالانه ۴۶ سانتی متر با افت سطح آب زیرزمینی مواجه شده به گونه‌ای که افت مستمر سطح آب زیرزمینی سبب فرونشست دشت شده است.


بیشتر بخوانید


مدیر مطالعات شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی با بیان اینکه مجموع اضافه برداشت از محدوده مطالعاتی بیرجند در بازه زمانی مذکور ۲۳۶.۵ میلیون متر مکعب است، بیان کرد: برای بهبود وضعیت آبخوان‌های استان و سازگاری با کمبود منابع آب سطحی و زیرزمینی، سند سازگاری با کم آبی استان از اسفند سال ۱۳۹۹ در کارگروه ملی سازگاری با کم آبی تصویب و ابلاغ شد.

او تصریح کرد: در این سند که با همکاری استانداری خراسان جنوبی، شرکت آب منطقه‌ای، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، سازمان جهاد کشاورزی، دانشگاه بیرجند، شرکت آب و فاضلاب، سازمان صنعت، معدن و تجارت، اداره کل منابع طبیعی و سازمان محیط زیست استان تدوین و تصویب شده است، برای تمامی آبخوان‌های استان، میزان صرفه جویی برای رسیدن به آب قابل برنامه ریزی ذکر شده است.

شهابی‌فرد عنوان کرد: انتظار می‌رود با همکاری مسئولان استان و بهره برداران، این سند عملیاتی شده و از تشدید روند افت سطح آب زیرزمینی جلوگیری شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.