پیشگیری از سقط ۴۰۰۰ جنین با اجرای طرح نفس / رشد ۱۸ درصدی زایمان‌های سوم به بعد

مشاور وزیر بهداشت و مدیر کل حوزه وزارتی گفت: اجرای طرح نفس در نجات فرزندان سقط، با کمک گروه‌های مردمی و فرهنگ سازی عمومی سبب جلوگیری از وقوع ۴هزار سقط شد.

 سید محمد پورحسینی مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در همایش ملی خانواده، فرزندآوری و جوانی جمعیت به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با اشاره به اجرای سیاست‌های اشتباه پیشگیری از فرزندآوری در گذشته اظهار کرد: این سیاست‌ها، مانع از رشد جمعیت در شرایط فعلی شده و وزارت بهداشت و مجلس شورای اسلامی با قوت، حل این موضوع را دنبال می‌کنند.

وی به اقدامات وزارت بهداشت در حوزه جوانی جمعیت اشاره کرد و گفت: بیش از ۲۲ نشست قرارگاهی با حضور نمایندگان مجلس و اندیشمندان و با فرماندهی وزیر بهداشت تشکیل شده است.

مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: ۹ کمیته جهت پیگیری و اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور تشکیل شده که دستاورد این نشست‌ها تاکنون ابلاغ ۵۳ دستورالعمل و آئین نامه بوده و از کاهش جمعیت تا حدودی جلوگیری شده است.

پورحسینی بیان کرد: با پیگیری‌های انجام شده در حال حاضر در سراسر کشور، مراکز سطح دو و سه درمان ناباروری فعال شدند، همچنین حمایت‌های بیمه‌ای از مادران باردار و شیرده تا هفت سالگی فرزندشان صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: رایگان شدن زایمان در بیمارستان‌های دولتی، افزایش ۳۰ درصدی خوابگاه‌های دانشجویی متاهلی، افزایش حقوق دستیاران پزشکی از دو میلیون تومان در ابتدای دولت به ۱۸ میلیون تومان، تقسیم‌بندی نیروی انسانی در دوران طرح و دیگر مشوق‌ها، از جمله اقدامات وزارت بهداشت در راستای ترویج فرزندآوری و جوانی جمعیت است.

مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی وزارت بهداشت، پیشگیری از رشد نزولی جمعیت و رشد ۱۸ درصدی زایمان‌های سوم، چهارم و پنجم را از جمله دستاورد‌های وزارت بهداشت در این زمینه عنوان کرد.

پورحسینی بیان کرد: اجرای طرح نفس؛ ابتکار استان یزد در نجات فرزندان سقط، با کمک گروه‌های مردمی و فرهنگ سازی عمومی سبب جلوگیری از وقوع ۴ هزار سقط شد.

وی به میانگین سنی کشوری اولین فرزند در پدر و مادر ایرانی که به ترتیب ۲۷.۳ و ۳۱ سال است اشاره کرد و گفت: این رقم در استان یزد یکسال کمتر و به ترتیب ۲۶ و ۳۰ سال است.

مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به اقدامات وزارت بهداشت در زمینه نگهداشت و سلامت کودکان اشاره کرد و گفت: با توجه به اهمیت سلامت در دوران کودکی، با مصوبات مجلس و از محل یک درصد ارزش افزوده، طرح رایگان درمان کودکان تا هفت سالگی آغاز شده است.

منبع :ایسنا

برچسب ها: سقط جنین ، زایمان ، طرح نفس
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
Belgium
محمود رازی
۰۳:۳۴ ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳
با وضع اقتصادی فعلی، فرزندآوری جنایت در حق آینده بچمونه
Iran (Islamic Republic of)
حمید
۰۲:۱۷ ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳
تورم رو مهار کنید تا جمعیت زیاد شود. تا زمانی که تورم هست تشکیل خانواده نیییست
Iran (Islamic Republic of)
فلفل
۰۰:۱۸ ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳
بجای افتخار به رشد بارداری های سوم به بعد ، زمینه ازدواج ۲۰ میلیون دختر و پسر در سن ازدواج را فراهم کنید تا طی کمتر از ۵ سال ۲۰ میلیون نفر به جمعیت اضافه شود.
البته این لازمه اش اصلاح اوضاع اقتصادی کشور است که رانت و فساد و بی سوادی و ناکارآمدی و درآمد نجومی کاسبان تحریم هرگز اجازه آنرا نمی‌دهد.
Iran (Islamic Republic of)
بهنام
۱۹:۳۳ ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۳
دولتهای فعلی وگذشته هیچ برنامه ای برای این ه ی جوانان فعلی نداشتند پس نتیجه میگیریم این همه اصرار به فرزند اوری فقط برای ان است که اکه جنگی شد سرباز داشته باشند