کشت گوجه فرنگی در ۵۸۰۰ هکتار از مزارع استان قزوین

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین از کشت گوجه فرنگی در سطح پنج هزار و ۸۰۰ هکتار از مزارع کشاورزی این شهرستان خبر داد.

حسن جلیلوند مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: تاکنون سه هزار و ۲۰۰ هکتار از مزارع استان به زیر کشت گوجه فرنگی رفته است که کشت این محصول همچنان ادامه دارد.

وی پیش بینی کرد: حدود ۵۰۰ هزار تن محصول از این میزان سطح زیر کشت برداشت شود.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: به منظور مصرف بهینه آب کشاورزی بر اساس برنامه الگوی کشت استان مقرر است در سال زراعی جاری سطح زیر کشت این محصول نسبت به سال‌های گذشته کاهش یابد که برنامه ریزی لازم بمنظور مدیریت سطح زیرکشت این محصول با در نظر گرفتن عملکرد بیشتر در واحد سطح انجام شده است.

جلیلوند اضافه کرد: با استفاده از ارقام اصلاح شده و روش‌های نوین از جمله ایجاد سایبان، توسعه کشت نشایی، آبیاری تیپ، استفاده از مالچ با لحاظ نمودن جمع آوری پس از برداشت برنامه ریزی شده است.

وی عمده ارقام کشت شده این محصول را بری ویو، دراتی، باسیمو، متین ذکر کرد و یادآور شد: بیشترین سطح زیر کشت این محصول مربوط به شهرستان تاکستان است.

این مسئول بیان کرد: تقریبا تمام سطح زیر کشت استان برای این محصول به روش نشایی و بیش از ۹۰ درصد سطح زیر کشت گوجه فرنگی استان به روش تیپ آبیاری می‌شود.

جلیلوند گفت: در سال زراعی جاری حدود ۱۰ درصد از مزارع گوجه فرنگی استان به روش کشت زیر تونل‌های پلاستیکی به منظور پیش رس کردن محصول و عرضه آن پیش از موعد مرسوم به بازار کشت شده است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.