اختصاص ۲۵ درصد از تعهد اشتغالزایی دولت به فارغ‌التحصیلان

معاون اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اختصاص ۲۵ درصد از تعهد اشتغالزایی دولت به فارغ‌التحصیلان خبرداد.

 در جامعه زیاد شنیده‌ایم که «درس خواندم، اما بیکار هستم» این موضوع مختص به یکی دو نفر نیست و بر اساس اخرین آمار مرکز آمار کشور در زمستان ۱۴۰۲ سهم جمعیت بیکار فارغ التحصیل آموزش عالی از کل بیکاران ۳۹ درصد بوده است.

حال دولت سیزدهم که از ابتدای دولت با شعار ایجاد یک میلیون شغل کار خود را آغاز کرده توانسته هر سال این میزان را محقق کند و بر اساس آمار‌ها روند مثبت و رو به رشدی را تجربه کرده است و طبق داده‌های مرکز آمار ایران در سال ۱۴۰۲ نرخ بیکاری کل کشور به رقم ۸.۱ درصد رسیده که کمترین میزان بیکاری در دهه‌های اخیر به شمار می‌رود.

بر اساس آمار‌های موجود نرخ اشتغال ناقص ۸.۲ درصد و نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ سال به ۲۱.۲ درصد رسیده این در حالی است که طی سال ۱۴۰۲ خالص اشتغال ایجادی کشور ۷۷۵ هزار نفر بوده است.

در همین خصوص وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از کاهش نرخ بیکاری در ۷ استان به زیر ۷ درصد خبر داده است و گفته دولت در کاهش نرخ بیکاری رکورد تاریخی را ثبت کرده است.

به گفته وی عزم دولت بر این است که بتوانیم نرخ بیکاری را همواره کاهش دهیم و برنامه‌ریزی ما این است که در سال ۱۴۰۳ هم از مرز یک میلیون فرصت شغلی فراتر برویم و هم اشتغال پایدار در کشور ایجاد شود.

بزرگترین چالش و مسأله حاکمیت در حوزه بازار کار اشتغال فارغ التحصیلان است؛ به نحوی که طبق گزارش مرکز آمار ایران از هر ۱۰ نفر بیکار در یک مجموعه ۴ نفر فارغ التحصیل دانشگاهی هستند و آنچه بیش از هر چیز نمود دارد، نرخ بیکاری فارغ التحصیلان زن است که به حدود ۲۰.۲ درصد رسیده در حالی که نرخ بیکاری مردان ۷.۷ درصد گزارش شده است.

در حال حاضر راهکار پیشنهادی در خصوص کاهش نرخ بیکاری در استان‌های دارای نرخ بیکاری بالا، مشارکت و فعال کردن مردم در این استان‌ها و فراهم کردن بستر‌های استفاده از ظرفیت این استان‌ها برای اشتغالزایی با تکیه بر بنگاه‌های کوچک و متوسط است. همچنین اولویت دهی به کارخانه‌های تعطیل و نیمه تعطیل در این استان‌ها به ویژه شهرک‌های صنعتی و تامین سرمایه در گردش مورد نیاز آنهاست.

محمود کریمی بیرانوند معاون اشتغال و توسعه کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: با افتخار و برای اولین بار دولت سیزدهم ۲۵ درصد از تعهد اشتغال ایجادی خود یعنی ۲۴۵ هزار شغل جدید در سال ۱۴۰۳ را به حوزه فارغ التحصیلان اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه در این خصوص ابلاغ توسط وزرای کشور و کار به استانداران انجام شده است گفت: رصد دقیق، نظارت مستمر و هم افزایی میان دستگاه‌ها و استان‌ها حتما انجام خواهد شد.

خبرنگار: حسین قربانی

برچسب ها: اشتغالزایی ، تعهد
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۰۰ ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳
چرا به هیچ وعده مسئولین نمیشه اعتماد کرد
Iran (Islamic Republic of)
محمد
۱۱:۱۷ ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳
بورس نابود شد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۱۱ ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳
اصناف کشور با وصل شدن به سیستم برای بیشتر شغل ها درد سر درست کرده.... برای نمونه بنده ۱۳ سال پروانه کسب دارم و رفتم تعمیرات به جای اینکه تمدید کنه میگه بر از اول مدرک فنی تاریخ دار بیار و دوباره هزینه کلاس بده ... این که یک نفر شغل آزاد ۳۰ سال شغل آهنگری داره و تو سن بازنشستگی می گن برو مدرک فنی بیار یعنی چی . خجالت خوب چیزی هست یه کسی از زمان نعل اسب میکوبیده برو مدرک فنی بیار یعنی چی ... این مشکل پیگیری شود ... ادیسون هم داخل خونه درس یاد گرفته بهش بگن برو مدرک بیار یعنی چی ...لطف پیگیر باشید مشکل جدید تمدید پروانه کسب کل کشور شده این ....
Germany
ناشناس
۱۱:۰۹ ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳
دانشجو ها باید سرباز دانشجو بشن!
در آخر ۲۵ درصد با آزمون استخدام بشن
اول آموزش بهتر توی رشته خودشون می بینن
دوم سربازی اجباری تموم میشهَ
سوم دانشگاه رایگان میشه و حتی حقوق دستمزد هم دارند!
چهارم دولت بیشتر کنترل در رشته های مورد نیاز داره!
France
ناشناس
۱۰:۵۲ ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳
خدا لعنتتون کنه سال 95 با رتبه تک رقمی در رشته ارشد مهندسی معماری از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شدم و الان 8 ساله در به در دنبال کار به تمامی ادارات دولتی رو زدم و رزومه دادم. از این دانشگاه برتر کشور فقط تعهد خدمتیش که بابتش مدرک تحصیلیمون را گرو گرفتند برامون موند. کجای این مملکت داری با حرفهای حضرت محمد و حضرت علی سازگاره؟
Iran (Islamic Republic of)
محمود
۱۱:۱۸ ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳
همش دروغه. حرفهای همه دروغه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۵۶ ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳
مگه بیکار داریم؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۳۸ ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳
اونهایی که آشنا داشتن کارمند دولت شدند و بقیه هیچ
آخرین اخبار