سم پاشی بیش از ۲۰۱ هزار راس دام در سیستان و بلوچستان

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان گفت: داره کل دامپزشکی استان از ابتدای سال تاکنون اقدام به سم پاشی ۴۴۹ هزار و ۳۰۸ متر مربع جایگاه و ۲۰۱ هزار و ۴۳ راس دام کرده است.


مسعود اصغری  در خصوص علائم بیماری بیان کرد:عامل ویروسی بیماری با اشعه فرابنفش (مصنوعی/ نورخورشید) از بین می رود و خارج از میزبان دوام نمی آورد.

 وی افزود: در بسیاری از دام‌های اهلی و وحشی از جمله گاو، گوسفند، بز، شتر و شترمرغ به عنوان میزبان حساس (تکثیرکننده ویروس) هستند و در تماس بدون محافظت‌های بهداشتی با بافت و خون آلوده این دام‌ها احتمال ابتلا به این بیماری وجود دارد و پرندگان به جز شترمرغ میزبان حساس آن نیستند و می‌توانند کنه آلوده را از یک منطقه به منطقه‌ای دیگر انتقال دهند؛ در انسان نیز دارای علائمی مانند سردرد و سرگیجه، تب، درد عضلانی حساسیت به نور، خونریزی همراه بوده ولی در دام (به جز یک تب موقتی) علائم بالینی قابل مشاهده ندارد.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان مهم‌ترین راه‌های انتقال عامل بیماری به انسان را گزش توسط کنه آلوده، له کردن کنه آلوده با دست، تماس مستقیم با خون و بافت های آلوده دام، تماس مستقیم با خون و ترشحات انسان مبتلا به بیماری دانست.

یکی از عوامل موثر در انتقال کنه آلوده و انتشار بیماری «حمل غیر مجاز دام و پدیده قاچاق» است که نقش عامل انسانی در انتشار گسترده جغرافیایی بیماری در جوامع انسانی را نشان می دهدوی اظهار کرد: سم پاشی دوره‌ای بدن و جایگاه نگهداری دام در شکستن چرخه انتشار عامل بیماری در دام‌ها و به دنبال آن کاهش یا حذف رخداد بیماری انسانی موثر است که در این راستا اداره کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان از ابتدای سال تاکنون اقدام به سم پاشی ۴۴۹ هزار و ۳۰۸ متر مربع جایگاه و ۲۰۱ هزار و ۴۳ راس دام کرده است.

اصغری ادامه داد: اداره کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان از ابتدای سال تاکنون بیش از ۶ هزار و ۳۴۱ مورد از مراکز عرضه فرآورده‌های خام دامی بازدید کرده و همچنین به دلیل اهمیت موضوع آگاهی جامعه و نقش موثر این امر در پیشگیری بیماری از ابتدای سال تاکنون نزدیک به یک‌هزار نفر مورد آموزش قرار گرفتند.

وی در خصوص اقدامات پیشگیرانه این بیماری افزود: در گوشت حاصل از کشتار غیرمجاز دام به دلیل نداشتن استراحت کامل دام پیش از کشتار، خونگیری کامل و رعایت دوره پیش سرد، احتمال وجود ویروس عامل بیماری و ابتلای انسان بسیار زیاد است؛ اما در کشتار بهداشتی به دلیل خونگیری کامل لاشه پس از کشتار دام، تکمیل شدن مرحله جمود نعشی (دوره پیش سرد در کشتارگاه) به طور موثری باعث کاهش PH (اسیدی شدن) گوشت و از بین رفتن ویروس می‌شود.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان تاکید کرد: جگر حاصل از کشتار غیرمجاز دام به شدت برای انسان مخاطره‌آمیز است زیرا از نظر ارزیابی رتبه دوم خطر انتقال ویروس به انسان را کبد یا جگر به دلیل حجم زیاد خون عهده دارد البته نکته دیگر نیز این است که شیر هم باید به صورت پاستوریزه مصرف شود.

وی گفت: متاسفانه یکی از عوامل موثر در انتقال کنه آلوده و انتشار بیماری «حمل غیر مجاز دام و پدیده قاچاق» است که نقش عامل انسانی در انتشار گسترده جغرافیایی بیماری در جوامع انسانی را نشان می دهد؛ لازم است این افراد بیشتر از سود شخصی، به سلامت جامعه و آسیب‌های اجتماعی ناشی از موارد مرگ و میر ناشی از بیماری و تبعات اجتماعی اقتصادی آن برای خانواده آنها توجه کنند.

اصغری با بیان اینکه میزان مرگ و میر ناشی از ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو تا ۴۰ درصد مبتلایان است، ادامه داد: افرادی که سابقه تماس با دام، بافت و ترشحات خونی دامی داشتند در صورت مشاهده هر گونه علائم بالینی از جمله سردرد و سرگیجه، تب، درد عضلانی و خونریزی باید سریع به مراکز درمانی مراجعه و سابقه تماس مخاطره آفرین خود را به پزشک اعلام کنند تا با انجام فوری اقدامات درمانی، پیشروی بیماری متوقف شده و فرد از بیماری نجات می یابد.

برچسب ها: تب کنگو ، دامپزشکی
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار