از سرگیری تولید تجاری و احیا کامل کارخانه بزرگ اسیدسیتریک

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان گفت : تا پایان امسال شاهد از سرگیری تولید تجاری و احیا کامل کارخانه بزرگ اسیدسیتریک کرمانشاه خواهیم بود.

محسن دارابی مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان با اشاره به آمادگی و حمایت کامل استان کرمانشاه برای احیاء کارخانه اسیدسیتریک که از واحد‌های زیر مجموعه «شستا» در کرمانشاه است، گفت : در سفر چندی قبل وزیر کار نیز موضوع احیاء این واحد مورد تاکید قرار گرفت و دو چالش اصلی پیش روی آن یعنی جرائم مالیاتی ۳۰ میلیارد تومانی و صدور پروانه بهره‌برداری موقت حل و فصل شد و اکنون چالش جدی دیگری مقابل احیا اسید سیتریک وجود ندارد.

مدیرکل صمت استان کرمانشاه از قول مدیرعامل کارخانه اسید سیتریک برای احیا این واحد در سال جاری و رسیدن به مرحله تولید صنعتی و فروش تجاری خبر داد و خاطرنشان کرد: تولید آزمایشی این واحد هم انجام شده است. 

دارابی از کارخانه اسیدسیتریک به عنوان یک واحد بزرگ و اقتصادی یاد کرد که سرمایه‌گذاری آن به نرخ امروز نزدیک به پنج هزار میلیارد تومان است و از تکنولوژی و تجهیزات خوبی هم برخوردار می‌باشد.

وی اشاره‌ای هم به اقتصادی بودن این پروژه داشت و یادآور شد: نیاز سالانه کشور به اسیدسیتریک حدود ۳۰ هزار تن می‌باشد که در حال حاضر تنها واحد «جوین» را به عنوان تولیدکننده بزرگ با ظرفیت ۱۸ هزار تن در سال داریم و مابقی نیاز کشور از طریق واردات از چین تامین می‌شود.

مدیرکل صمت استان کرمانشاه گفت: احیاء کارخانه اسید سیتریک کرمانشاه می‌تواند مابقی نیاز ۱۲ هزار تنی کشور به اسیدسیتریک را مرتفع کرده و کشور را از واردات به این محصول بی‌نیاز کند.

دارابی از افزایش تعرفه واردات اسیدسیتریک از پنج به ۲۶ درصد برای حمایت از تولید داخلی خبر داد و تاکید کرد: وقتی که امکان تولید و تامین اسیدسیتریک مورد نیاز کشور در داخل وجود داشته باشد، قطعا اولویت وزارت صمت نیز با تامین از داخل خواهد بود.

وی بار دیگر با بیان اینکه نسبت به راه‌اندازی این واحد بزرگ و اقتصادی در کرمانشاه خوشبین است، گفت: هر کاری که نیاز باشد برای احیاء اسیدسیتریک انجام خواهیم داد .

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Netherlands (Kingdom of the)
احسان
۲۰:۰۷ ۰۶ خرداد ۱۴۰۳
به امید اینکه مسئولین محترم تا رسیدن به مرحله تجاری سازی و هموار کردن مسیر فروش دست از تلاش برای کمک به کارخانه اسید سیتریک کرمانشاه برندارند