دی‌کارلو:

هدف نشست سوم دوحه عادی‌سازی روابط با طالبان است

معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد هدف از نشست سوم دوحه برای افغانستان عادی‌سازی روابط طالبان با جهان است.

رزماری دی‌کارلو معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل در دیدار با امیرخان متقی وزیر خارجه طالبان گفت هدف اصلی سومین نشست دوحه در مورد افغانستان «عادی‌سازی» روابط طالبان با جهان است.

«حافظ ضیا احمد» معاون سخنگوی وزارت خارجه طالبان به نقل از دی‌کارلو افزود روابط طالبان با کشورهای همسایه و منطقه خوب است و باید در روابط دوجانبه با سایر کشورها نیز پیشرفت صورت گیرد.

اطلاعیه می‌افزاید معاون گوترش در ادامه اظهار داشت در سومین نشست دوحه در مورد مسائل مالی و بانکی، مبارزه با مواد مخدر و کشت بدیل برای کشاورزان افغانستان و تغییرات اقلیمی و تأثیرات آن بر افغانستان گفتگو خواهد شد.

وی اضافه کرد در این نشست علاوه بر نمایندگان کشورها و سازمان‌های بین‌المللی، نمایندگان بانک جهانی و بانک توسعه آسیایی نیز شرکت خواهند کرد.

دی‌کارلو اظهارداشت می‌خواهد با طالبان تعامل و در مورد خواست‌ها و نگرانی‌های دو طرف بحث و گفتگوی صریح داشته باشد.

متقی نیز در این تأکید کرد طالبان خواستار «اشتراک معنادار» در نشست سوم دوحه هستند و اشتراک تشریفاتی را مفید نمی‌دانند.

وی همچنین اظهار داشت باید درمورد ترکیب اشتراک‌کنندگان سومین نشست دوحه در مورد افغانستان نیز باید توافق صورت گیرد.

وزیر خارجه طالبان تصریح کرد: موضوعات اساسی در دوحه سه مورد بحث و بررسی قرار گیرد، سازوکارهای موجود تقویت شود، تمهیدات و تصمیمات اضافی و تحمیلی اتخاذ نشود و مسائل حاشیه‌ای و تشریفاتی توجه را از موضوعات اصلی منحرف نکند.

متقی همچنین گفت طالبان باید به‌عنوان «نمایندگان واقعی افغا‌نستان» در سازمان ملل حضور داشته باشند و موانع در این زمینه برطرف شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.