یکی از مسوولان جنبش حماس تأکید کرد تصمیم دیوان بین‌المللی کیفری تشویق رژیم اشغالگر به ادامه جنگ نسل کشی است.

یکی از مسوولان حماس در واکنش به تصمیم دیوان کیفری بین‌المللی (ICC) برای صدور قرار بازداشت برای برخی رهبران حماس به رویترز گفت: تصمیم دیوان بین‌المللی کیفری تشویق رژیم اشغالگر به ادامه جنگ نسل کشی است. این تصمیم برابری بین قربانی و جلاد است.

پیش از این «کریم خان» دادستان ارشد دیوان کیفری بین‌المللی گفت این دادگاه به دنبال صدور حکم بازداشت برای چهره‌های مرتبط با درگیری‌های اخیر غزه است، از جمله «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم و «یوآو گالانت» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی.

این دیوان همچنین قصد دارد برای برخی از رهبران حماس نیز قرار بازداشت صادر کند، از جمله برای «یحیی السنوار» رئیس حماس در غزه، «محمد ضیف» فرمانده گردان‌های عزالدین قسام و «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی حماس.

با درخواست دادستان، اکنون هیاتی از قضات دیوان کیفری بین‌المللی باید درباره درخواست کریم خان تصمیم‌گیری کنند. اگر حکم جلب برای نتانیاهو صادر شود، این نخستین باری است که دیوان کیفری بین‌المللی رهبر ارشد یکی از متحدان نزدیک آمریکا را هدف می‌گیرد.

کریم خان به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت، نتانیاهو و گالانت به کشتار در غزه، استفاده از گرسنگی و قحطی به‌عنوان یک ابزار جنگی، جلوگیری از ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه و هدف‌گیری عامدانه غیرنظامیان در جنگ متهم شده‌اند.

منبع:ایسنا

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار