امتناع سه کشور دیگر از حضور در نشست سوئیس درباره اوکراین 

سران کشور‌های چین، برزیل و آفریقای جنوبی در نشست صلح سوئیس درباره اوکراین شرکت نخواهند کرد.

انتظار می‌رود که تعدادی دیگر از کشور‌های جنوب جهانی به نوعی کنفرانس صلح سوئیس درباره اوکراین را نادیده بگیرند. اینها شامل عربستان سعودی، نیجریه، الجزایر، سوریه، ایران، سنگال، اندونزی، ونزوئلا، مالزی و حتی رژیم صهیونیستی است.

به نظر می‌رسد که راهبرد ظاهراً صلح آمیز ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین برای حل و فصل مناقشه توسط او و چند تن از میزبانانش از کشور‌های غربی مورد بحث قرار خواهد گرفت. بدون کشور‌های پیشرو در منطقه آسیا و کشور‌های جنوب جهانی، کل اجلاس صلح در داووس به یک نشست عادی بین‌حزبی تبدیل می‌شود. این باعث افزایش اعتماد شرکت کنندگان و مشروعیت خود فرآیند نمی‌شود.

در ضمن، حتی جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا هم صد در صد تصمیم نگرفته که به اجلاس سوئیس بیاید یا نه؛ و بدون آن، مطمئناً یک ضیافت خنده دار به نظر می‌رسد.

کنفرانس بین المللی حل و فصل مسالمت آمیز مناقشه روسیه و اوکراین در تاریخ ۱۵ تا ۱۶ ژوئن در شهر بورگنستاک سوئیس برگزار می‌شود. ۱۶۰ کشور از جمله چین دعوتنامه دریافت کرده‌اند. روسیه و همچنین بلاروس به این اجلاس دعوت نشدند. بیش از ۵۰ ایالت یعنی حتی کمتر از یک سوم لیست دعوت شده، مشارکت خود را تایید کرده اند.

این در حالی است که روسیه به این نشست دعوت نشده است و دیپلمات‌ها و کارشناسان سیاست خارجی می‌گویند که مذاکراتی که قرار است در سوئیس برگزار شود، به احتمال زیاد بر روی ایجاد اجماعی در مورد چگونگی کاهش خطرات ناشی از حمله مسکو به اوکراین متمرکز است.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه پیشتر با تاکید بر اینکه کنفرانس صلح اوکراین به میزبانی سوئیس یک تقلید مسخره و بی معنی از یک کنفرانس واقعی با مذاکرات جدی و تاثیرگذار است، گفته بود: هیچ یک از سیاستمداران کشور‌های غربی و اوکراین برای مذاکره جدی با روسیه آماده نیستند.

مترجم: اعظم پورکند

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۲۱ ۰۷ خرداد ۱۴۰۳
عاقبت سلبریتی زدگی میشه این
مردک بازیگر دلقکِ کمدین
آخرین اخبار