ثبت ۳۰۰ قطعه سمندر خال زرد

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه، گفت : در نخستین روز از سرشماری سمندر خال زرد در استان کرمانشاه، ۳۰۰ قطعه از گونه مشاهده و ثبت شد.

اصغر آغاز، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه گفت : سمندر خال زرد یکی از دوزیستان در خطر انقراض است که در ردیف گونه‌های فهرست قرمز اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت ـ IUCN ـ قرار دارد که از گونه‌های منحصر به فرد و زیبای رودخانه‌های شمال غربی استان کرمانشاه و جنوب غربی استان کردستان است.

وی عنوان کرد: سرشماری گونه سمندر خال زرد که جزو گونه‌های کمیاب و نادر در مناطق کوهستانی استان است، در شهرستان روانسر آغاز و در نخستین روز، ۳۰۰ سمندر خال زرد مشاهده و ثبت شد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه با اشاره به اینکه این سرشماری با حضور تیم‌های مختلفی از کارشناسان حیات وحش و محیطبانان یگان حفاظت انجام شد گفت: در این پایش، چشمه‌ها و جویبار‌های منطقه مورد بررسی قرار می‌گیرد و بعد از جمع‌آوری آمار، برنامه ریزی‌های لازم برای حفاظت از این گونه کمیاب سمندر توسط سازمان مرکزی و اداره کل استان انجام می‌شود.

وی افزود: شناسایی زیستگاه‌ها، شمارش جمعیت و تخمین افزایش یا کاهش سالانه تعداد آنها مهمترین هدف از سرشماری این جانداران دوزیست است.

آغاز عنوان کرد: عدم شناخت جوامع محلی از این گونه، تخریب زیستگاه، آلودگی منابع آبی زیستگاه به دلیل آفت کش‌ها، علف‌کش‌ها و کود‌های شیمیایی و ورود فاضلاب‌های انسانی، کاهش جمعیت گونه و تغییر کاربری منابع آبی و انتقال آن به خارج از زیستگاه توسط کشاورزان از عوامل تهدید کننده این گونه سمندر است .

برچسب ها: محیط زیست ، حیات وحش
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.