احیای تالاب گرده‌قیت نقده باعث کاهش شوری آب چاه‌های منطقه شد

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست نقده گفت: احیای تالاب گرده‌قیت این شهرستان بعد از ۲۵ سال، باعث کاهش شوری آب چاه‌ها در منطقه شده است.

اکبر قایمی رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست نقده گفت: آبگیری تالاب گرده‌قیت از مدتی قبل و با استفاده از آب رودخانه گدار شروع شده و هم اکنون با ورود ۳ میلیون مترمکعب آب، بخش‌های زیادی این تالاب احیا شده است.

وی اضافه کرد: در سال‌های گذشته با توجه به افزایش شوری آب چاه‌های این منطقه امکان استفاده از آب آن برای کشاورزی و دامداری غیرممکن شده بود، اما اکنون با احیای این تالاب، از شوری آب به مقدار زیادی کاسته شده است که همین امر مایه خوشحالی دامداران و کشاورزان شده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست نقده ادامه داد: احیای این تالاب در این فصل که پرندگان مشغول لانه‌سازی و جوجه‌آوری هستند، از اهمیت ویژه‌ای برای میزبان از پرندگان مهاجر و بومی برخوردار است و هم اکنون صد‌ها قطعه انواع مرغابی، چنگر و آبچلیک در محدوده این تالاب لانه سازی کردند.

وی اظهار کرد: آبگیری این تالاب تا اوسط خرداد ماه که رودخانه گدار در این منطقه جریان داشته باشد، ادامه دارد و پیش بینی می‌شود بیش از ۲ میلیون مترمکعب دیگر آب وارد تالاب شود.

قایمی افزود: احیای تالاب گرده‌قیت، علاوه بر این باعث شده درختان گز حاشیه تالاب نیز که به دلیل کاهش رطوبت خاک وضعیت مطلوبی نداشتند، اکنون شاداب و احیا شده و از خشک شدن رهایی پیدا کردند.

وی از همراهی و همکاری جوامع محلی پیرامون این تالاب به ویژه کشاورزان و باغداران در احیای این تالاب قدردانی کرد و افزود: تالاب‌ها نقش مهمی در حفاظت از منابع آب، خاک و هوا دارند و برای حفاظت از آنها با همه عوامل همکاری لازم را داشته باشند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.