اعتراف بلینکن به اعمال بیش از ۶۰۰ تحریم علیه تهران/ در جلوگیری از فروش نفت ایران ناتوانیم

وزیر خارجه آمریکا اعتراف کرد: ما هر روز برای مقابله با منابع مالی ایران تلاش می‌کنیم اما نتوانسته‌ایم مانع از فروش نفت توسط این کشور شویم.

به نقل از رویترز، آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده در جلسه استماع کمیته روابط خارجی مجلس سنای این کشور که برای بررسی بودجه وزارت خارجه آمریکا در سال مالی ۲۰۲۵ برگزار شد، در پاسخ به پرسش تد کروز سناتور تندرو جمهوری‌خواه که مدعی شد ایران در ابتدای دولت بایدن تنها روزی ۳۰۰ هزار بشکه نفت می‌فروخت و الان چگونه روزی ۲ میلیون بشکه نفت می‌فروشد، پاسخ داد: ایرانی‌ها به سختی برای دور زدن تحریم‌ها تلاش می‌کنند و ما هر کاری برای جلوگیری از این کار انجام می‌دهیم اما در جلوگیری از فروش نفت ایران ناتوانیم.

اعمال بیش از ۶۰۰ تحریم علیه تهران

در ادامه این جلسه استماع، بلینکن در پاسخ به این ادعای کروز که در نوامبر ۲۰۲۱ تعداد کشتی‌های ناشناسی که نفت ایران را را انتقال می‌دادند ۷۰ فروند بود اما در حال حاضر این تعداد به بیش از ۴۰۰ فروند کشتی افزایش یافته است، گفت: ما با اعمال بیش از ۶۰۰ تحریم، در تلاش هستیم تا به طور مستمر با این اقدامات ایران مقابله کنیم.

خروج آمریکا از برجام، یکی از بدترین تصمیم‌های دولت آمریکا

وزیر خارجه آمریکا در ادامه این جلسه استماع از تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق ایالات متحده برای خروج از برجام، به عنوان یکی از بدترین تصمیم‌های اتخاذ شده از سوی این کشور یاد کرد.

بلینکن با بیان اینکه متأسفانه خروج از برجام یکی از بدترین تصمیم‌های اتخاذشده بود، تاکید کرد: توافق برجام باعث مهار برنامه هسته‌ای ایران شده بود اما با خروج از آن توافق، اکنون در شرایطی به سر می‌بریم که محدودیت‌های اعمال شده تحت آن توافق از بین رفته‌اند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه توافق برجام زمان گریز هسته‌ای ایران را به حدود یک سال رسانده بود، مدعی شد: اما در حال حاضر این زمان، فقط به دو تا سه هفته رسیده است.

هیچ‌کس به اندازه بایدن از رژیم صهیونیستی حمایت نکرده است

وزیر خارجه آمریکا در ادامه جلسه استماع در مقابل کمیته روابط خارجی مجلس سنای این کشور با انتقاد هر دو جناح راست و چپ در مورد سیاست‌های دولت آمریکا در رابطه با رژیم صهیونیستی مواجه شد؛ بطوریکه سناتورهای جمهوری‌خواه دولت بایدن را عامل شکست (رژیم) اسرائیل دانستند و سناتورهای دموکرات هم گفتند که دولت بایدن برای کمک به غیرنظامیان غزه اقدامات بسیار ناچیزی انجام داده است.

بلینکن در پاسخ به این انتقادها بار دیگر بر حمایت دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا از رژیم صهیونیستی تاکید کرد و گفت: هیچ‌کس به اندازه بایدن از (رژیم) اسرائیل دفاع نکرده است.

وی در مخالفت با اتهامات جمهوری خواهان مبنی بر اینکه اقدام واشنگتن در ارسال نکردن تسلیحات به رژیم صهیونیستی موجب تضعیف شدن این رژیم و در نهایت شکست آن خواهد شد، گفت: زمانی که بحث حصول اطمینان از این موضوع در میان است که (رژیم) اسرائیل همه چیزهایی را که برای دفاع از خود در مقابل حماس نیاز دارد را دریافت می‌کند، بایدن از هیچ اقدامی در این خصوص فروگذار نخواهد کرد.

بلینکن در ادامه سخنان خود، افزود: با این وجود وقتی نوبت به بحث درباره رفح می‌رسد، ما بارها در ماه‌های گذشته نگرانی‌های عمیق خود را در مورد انجام هرگونه عملیات نظامی بزرگ در رفح و تاثیری که این عملیات بر غیرنظامیان خواهد گذاشت، به رهبری (رژیم) اسرائیل منعکس کرده و در این مورد کاملاً شفاف بوده‌ایم.

عادی‌سازی روابط میان رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی در پرده‌ای از ابهام

وزیر خارجه آمریکا در ادامه جلسه استماع در کمیته روابط خارجی مجلس سنای این کشور در رابطه با روند عادی‌سازی روابط میان رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی نیز، گفت: مطمئن نیستم که (رژیم) اسرائیل آماده سازش برای دستیابی به توافقی برای عادی سازی روابط با عربستان سعودی باشد.

بلیکن با اشاره به اینکه عادی‌سازی روابط میان تل‌آویو و ریاض مستلزم پایان جنگ در غزه است و ایجاد یک مسیر معتبر به سوی تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی است، اذعان کرد: من نمی‌توانم به شما بگویم که آیا (رژیم) اسرائیل آماده است تا در این لحظه کاری را انجام دهد که واقعاً عادی‌سازی را تحقق بخشد.

بلینکن قرار است روز چهارشنبه نیز برای شهادت دادن در دو دور دیگر از جلسات استماع کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان به رهبری جمهوری خواهان و یک کمیته فرعی تخصیص بودجه مجلس نمایندگان به کاپیتول هیل بازگردد.

منبع: ایرنا

برچسب ها: فروش نفت ، نفت خام
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۰۷ ۰۲ خرداد ۱۴۰۳
600 تحریم بر علیه ایران نشان دهنده خباثت دولتمردان آمریکایی ودرمقابلش بالندگی و دیوار محکم ایران مقابل این دیو صفتان هست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۳۸ ۰۲ خرداد ۱۴۰۳
چون این تحریمها همه دروغ و بازی بیش نیست اینها همه بازیهای سیاسی بیش نیست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۳۶ ۰۲ خرداد ۱۴۰۳
آمریکا جنایتکار شریک جرم اسرائیل جنایتکار در نسل‌کشی فلسطینی‌ها است.
آمریکا جنایتکار از 15 مهر ماه سال 1402 تاکنون نقش اساسی در نسل‌کشی در غزه دارد.
روابط آمریکا و اوکراین تهدیدی برای روسیه، منطقه و جهان است.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۲۶ ۰۲ خرداد ۱۴۰۳
ما به کوری چشم‌آمریکا روزی ۲ میلیون بشکه نفت با تخفیف ۲۵ درصدی به چین میفروشیم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۳۲ ۰۲ خرداد ۱۴۰۳
مرگ بر امریکا واسراییل واروپا البته سران وجنایتکارانشان
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۲۱ ۰۲ خرداد ۱۴۰۳
بنفع بایدن الزایمری و پارکینسون و تو
عجوز متوهم اعتراف به شکست کردی
وقتی دستی را نمیتوانی بشکنی
ان دست را ماچ کن و سر تعظیم بیار
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۰۰ ۰۲ خرداد ۱۴۰۳
آفرین‌خیلی خوب گفتی کاش میتونستن اونابخونن این پست ها
آخرین اخبار