وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد به دنبال دریافت اجازه رسمی بایدن است تا به اوکراین اجازه دهد با سلاح‌های آمریکایی به خاک روسیه حمله کند.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نوشت: وزارت خارجه آمریکا پیشنهادی را به دولت جو بایدن، رئیس جمهور این کشور ارائه کرده است تا به اوکراین اجازه رسمی دهد با سلاح‌های آمریکایی به خاک روسیه حمله کند. 

این پیشنهاد وزارت خارجه آمریکا به درخواست مقامات اوکراینی و پس از سفر مقامات وزارت خارجه آمریکا به کی یف مطرح شده است.

به گفته مقامات آگاه، اکنون در دولت آمریکا بحث‌های جنجال برانگیزی در مورد کاهش ممنوعیت استفاده از سلاح‌های آمریکایی در میدان‌های نبرد اوکراین و روسیه وجود دارد. نیویورک تایمز خاطرنشان می‌کنند، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، چنین پیشنهادی را در پس زمینه موفقیت‌های ارتش روسیه ارائه کرد. او چندی قبل در سفری از پیش تعیین نشده به اوکراین رفته بود.

به گفته این نشریه، این طرح هنوز به طور رسمی به بایدن ارائه نشده است. هنوز مشخص نیست که حمایت او از این طرح در میان حلقه‌های داخلی  و مخالف دولت آمریکا چقدر قوی است.

مقامات روسی پیشتر اعلام کردند اوکراین در حمله به شبه جزیره کریمه از سیستم موشک تاکتیکی ارتش آمریکا موسوم به ATACMS بهره گرفته است.  پس از آن وزارت دفاع روسیه اعلام کرد شش موشک ATACMS که از سوی ارتش اوکراین شلیک شده بود توسط پدافند هوایی روسیه بر فراز شبه جزیره کریمه سرنگون شد. 

لونید ایولف، نماینده پارلمان روسیه که سابقه عضویت در نیروی هوایی اتحاد جماهیر شوروی را نیز در کارنامه دارد، در این باره گفته بود: اوکراین در حمله موشکی خود به پایگاه هوایی روسیه در شبه جزیره کریمه از ۱۲ موشک ATACMS آمریکایی استفاده کرد.  استفاده از این سلاح ها به معنای مشارکت مستقیم آمریکا در این جنگ است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه گفته است که اگر واشنگتن ارسال سلاح به کی‌یف را متوقف کند، درگیری در اوکراین طی هفته‌ها پایان خواهد یافت. رئیس دولت روسیه گفت: اگر واقعاً می‌خواهید جنگ را متوقف کنید، باید تامین و ارسال سلاح را متوقف کنید - همه چیز در عرض چند هفته تمام می‌شود، همین.

یادآور می شود، دیوید کامرون، وزیر خارجه انگلیس هم اخیرا گفته بود اوکراین می‌تواند با تسلیحاتی که انگلیس به آن می‌دهد به خاک روسیه حمله کند.

مترجم: اعظم پورکند

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار