همکاری غول‌های فناوری برای حذف کربن از جو زمین

برخی از غول‌های فناوری مانند گوگل، متا، مایکروسافت و Salesforce در حال ایجاد ائتلاف جدیدی برای حمایت از پروژه‌های «مبتنی بر طبیعت» با هدف حذف دی اکسید کربن از جو هستند.

شرکت‌ها از دهه‌ها قبل از این تاکتیک استفاده می‌کنند که در آن با کاشت درختانی که دی‌اکسید‌کربن را ز طریق فتوسنتز جذب و دخیره می‌کنند، انتشار گازهای گلخانه‌ای توسط آن‌ها جبران می‌شود. هرچند انجام این کار ساده به نظر می‌رسد، اما شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد این استراتژی هر چند وقت یکبار با شکست مواجه می‌شود. به نظر می‌رسد که غول‌های فناوری اکنون با ائتلاف همزیستی (Symbiosis Coalition) فکر می‌کنند که می‌توانند اوضاع را تغییر دهند.

غول‌های فناوری در وب‌سایت ائتلاف خود توضیح می‌دهند:

«Symbiosis یک تعهد بازار حداکثر 20 میلیون تنی (میزان دی‌اکسیدکربن جذب‌شده) برای سرمایه‌گذاری در نسل بعدی پروژه‌های حذف کربن مبتنی بر طبیعت تا سال 2030 است که نتایج مثبتی را برای مردم و سیاره زمین به ارمغان می‌آورد.»

همکاری غول‌های فناوری برای حذف کربن

در بخش دیگری از وب‌سایت آن آمده است:

«احیای طبیعت برای دستیابی به اهداف آب‌و‌هوایی جهان ضروری است، اما پروژه‌های مبتنی بر طبیعت پیچیده و چالش‌برانگیز هستند. پروژه‌هایی که فناوری و تحقیقات جدید را برای اندازه‌گیری بهتر نتایج یکپارچه می‌کنند، مردم بومی و جوامع محلی را به طور عادلانه درگیر می‌کنند، و مزایای ترسیب کربن را با سایر منافع مشترک زیست‌محیطی متعادل می‌کنند، می‌توانند هزینه قابل توجهی داشته باشند.»

در ادامه آن گفته شده که هدف ائتلاف با وجود تمایل به سرمایه‌گذاری برای توسعه این پروژه‌ها، مشارکت با سرمایه‌گذاران همفکر، سازمان‌های غیردولتی، تعیین‌کنندگان استاندارد بازار و توسعه‌دهندگان پروژه است تا موانع را کنار بزنند و امکان انجام بیشتر این پروژه‌ها را فراهم کنند.

آلفابت، متا، شاپیفای (Shopify) و استرایپ نیز از سال 2022 ابتکار مشابهی با نام Frontier را آغاز کرده‌اند. هدف این ائتلاف پشتیبانی از فناوری‌های جدید حوزه حذف دی‌اکسیدکربن از جو است.

منبع: دیجیاتو

برچسب ها: گوگل ، متا ، مایکروسافت
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار