ایجاد آتش بر در ۹۵ درصد مناطق جنگلی گچساران

به منظور جلوگیری از گسترش آتش به جنگل ها و مراتع گچساران امسال ۱۰۰ کیلومتر آتش‌بُر در این مناطق ایجاد شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گچساران گفت: آتش بُرهای ایجاد شده در ضلع شمالی شهر دوگنبدان، اطراف جنگل های دست کاشت گچساران، کمربندی، کنار جاده های اصلی و فرعی و مناطق جنگلی گچساران که استعداد آتش سوزی را دارد ایجاد شده است.
 
قدرت الله علی پور با بیان اینکه در این طرح شیارهایی به عرض ۴ تا ۶ متر با استفاده از ماشین آلات سنگین که برای اطفای حریق انجام شد افزود: با شروع فصل گرما احتمال آتش سوزی های عمدی و سهوی در جنگل و مراتع افزایش می یابد.
 
وی ادامه داد: این میزان آتش بُر به منظور پیشگیری و کاهش میزان خسارت ناشی از آتش سوزی های احتمالی در فصل خشک با توجه افزایش سطح علوفه در مراتع شهرستان ایجاد شده است.
 
علی پور افزود: ۱۰۰ کیلومتر آتش بُر در سال گذشته در مناطق مختلف شهرستان اجرا شد.
 
۴۰ هکتار از مراتع گچساران در آتش سوخت
 
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گچساران گفت: امسال ۴۰ هکتار از سطح مراتع،مزارع و باغ های این شهرستان دچار آتش سوزی شده است.
 
وی ادامه داد: این میزان مراتع،مزارع و باغ های در ۱۹ فقره آتش سوزی طعمه حریق شد و آتش سوزی های امسال در مناطق سراب ننیز، دیل، مارین، باغ فردوس، امامزاده جعفر اطراف شهر دوگنبدان رخ داد.
 
علی پور با بیان اینکه از این تعداد آتش سوزی ۱۲ فقره در مزارع و باغ ها این شهرستان رخ داد، افزود: سه فقره از این آتش سوزی ها در مناطق ملی جاده دیل به مارین رخ داد .
 
۹۰ درصد از اراضی شهرستان گچساران را عرصه‌های ملی تشکیل می‌دهد که از این میزان ۷۰ درصد مرتع و جنگل است و ۳۲۰ هزار مرتع و ۱۱۵ هزار هکتار جنگل در گچساران وجود دارد.
 
گونه‌های جنگلی بادام، بلوط و بنه بیشترین وسعت جنگل‌های این شهرستان را به خود اختصاص داده‌ است.
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.