نخستین کارخانه نوآوری صنایع غذایی کشور تاسیس می‌شود

نخستین کارخانه نوآوری صنایع غذایی در راستای تامین امنیت غذایی کشور و تکمیل ارزش غذایی کشور ظرف یک سال آینده ساخته و تاسیس می‌شود.

آیین تفاهم‌نامه تاسیس اولین کارخانه نوآوری صنایع غذایی ایران بین بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی ایران و معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور به امضا رسید.

با امضای تفاهم نامه‌ای میان رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و معاون علمی فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور، بنیاد مستضعفان نخستین کارخانه نوآوری صنایع غذایی را تاسیس می‌شود.

آیین امضای تفاهم نامه ایجاد اولین کارخانه نوآوری صنایع غذایی پیش از ظهر امروز با حضور حسین دهقان رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور برگزار شد.

با امضای این تفاهم نامه کارخانه نوآوری صنایع غذایی با محوریت توسعه طرح های تحقیقی در حوزه غذایی، زیست بوم فناوری شامل شتاب دهنده ها استارت آپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان مرتبط با تکمیل زنجیره ارزش غذایی ایجاد خواهد شد. 

این اقدام که در سال جهش تولید با مشارکت مردمی اجرایی می‌شود فضای کار اختصاصی و اشتراکی فعالان عرصه تولید اقلام راهبردی اولویت دار صنایع غذایی و محصولات فراسودمند و بستر لازم برای پاسخگویی به اولویت ها و نظام مسائل حوزه امنیت غذایی را به طور جدی فراهم خواهد کرد. 

کارخانه نوآوری صنایع غذایی با بهسازی فضایی بیش از ۲۰ هزار متر مربع در نزدیکترین محل به دانشگاههای برتر تهران طی ۲ سال به بهره برداری خواهد رسید و با ایجاد فب لب Fabab بزرگ ساخت و تولید مرتبط با صنایع غذایی به فضایی حرفه‌ای برای تبدیل ایده به محصول و کسب و کارهای فناورانه در محیطی تخصصی تبدیل می‌شود. 

گفتنی است این اولین کارخانه نوآوری است که با عنوان مرکز هم آفرینی امنیت غذایی و زیستی پایدار در کشور آغاز به کار خواهد کرد و همزمان با امضای این تفاهم نامه توافقنامه سه جانبه اجرایی ایجاد این مرکز نیز به امضای مدیر عامل شرکت مادر تخصصی صنایع غذایی سینا، مدیرکل دفتر توسعه زیرساخت معاونت علمی فناوری و مدیر عامل صندوق پژوهش و فناوری نوین پیشران رسید.

ایجاد فضای مناسب برای استقرار و فعالیت شرکت‌های نوپا و صاحبان ایده و کمک به تجاری سازی تامین مالی و توسعه بازار شرکت‌های دانش بنیان گامی مهم در راستای جهش تولید با مشارکت مردم و بهسازی محیط های صنعتی با هدف ایجاد زیرساخت رشد سرمایه انسانی کشور برای ارائه خدمات حرفه ای کسب و کار خواهد بود. 

دهقانی فیروزآبادی معاون علمی ،فناوری و اقتصاد دانش بنیان در این مراسم با بیان اینکه هزینه و زمان کارهای بزرگ افزایش یافته است بنابراین برای رسیدن  به این اهداف بزرگ باید تمامی بخش ها با یکدیگر همکاری کنند.

وی ادامه داد: ایجاد یک مرکز هم آفرینی در مرکز  تهران  در کنار آن مرکز ملی افزیش‌های زیست فناوری یک زنجیره واقعی برنامه ریزی شده برای تبدیل فکر و اندیشه و دست آخر ایجاد یک اقتصاد دانش بنیان و پویا ضروری است.

در ادامه این مراسم حسین دهقان رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی بیان کرد: براساس ماموریتی که برای بنیاد مستضعفان ترسیم شده بنیاد در عرصه‌هایی حضور پیدا خواهد کرد که رافع برخی از گلوگاه‌های امر توسعه علم و فناوری و تولید و حرکت در جهت ایجاد الگو‌های کارآمدی است که قابل تکرار و استفاده در حوزه‌های مختلف باشد، به خصوص مسائلی که اساساً بخش خصوصی و مردم قادر و مایل به حضور در آن عرصه نیستند، در عین حالی که نیاز به حمایت و مساعدت و راهبری دارند تا بتوانند ظرفیت‌های خود را در آن حوزه فعال کنند و بهره تلاش و زحمات خود را ببرند.

رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه این بنیاد تاکنون در مسیر توسعه کشور گام‌های اساسی برداشته است، افزود: بنیاد تاکنون در عرصه‌های متناسب با ماموریت خود گام برداشته و امروز ما به دنبال فراهم‌سازی زیرساخت‌های لازم در حوزه‌های اولویت‌دار برای کشور هستیم.

دهقان ادامه داد: بر همین مبنا یکی از بحث‌هایی که بنیاد مستضعفان آن را دنبال می‌کند موضوع امنیت غذایی است و در این حوزه از نهاده‌های دامی گرفته تا بازار عرضه و بهره برداری مورد توجه ما قرار دارد.

وی ادامه داد: تصور می‌کنیم باید بنیاد و دولت در جایی نقش آفرینی کنند که جهت ساز و تعیین کننده بوده و می‌تواند رافع مشکلات و موانع و گلوگاه‌های مسیر باشد.

دهقان اظهار کرد: تفاهم‌نامه‌ای که امروز امضا شد باید نقطه آغازی برای یک تجربه جدید در این حوزه قلمداد شود و تحقق این موضوع نیازمند همت و عزم جدی است. باید از این تجربه جدید مراقبت کنیم و دعا کنیم بذری که امروز کاشتیم در آینده به درختی تنومند تبدیل شود که کشور و ملت بتوانند از محصول آن بهره‌مند شوند. 

رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی اضافه کرد: باید تلاش کنیم چنین طرح‌هایی را فراتر از مرز‌های ملی کشور توسعه دهیم و کشور‌های دوست و همسایه و کشور‌هایی که نیازمند این مسئله هستند نیز بتوانند از برکات این محصول بهره‌مند شوند.

وی تاکید کرد: بنیاد با همه ظرفیت و توان مادی و معنوی در این حوزه قدم خواهد نهاد و در بحث فضای اقتصاد دیجیتال و هوش مصنوعی نیز نباید این عرصه خالی بماند و مورد غفلت و بی توجهی قرار گیرد و باید به نتیجه ملموسی از آن برسیم برهمین اساس در نظر داریم ظرف یک ماه آینده سندی را ساماندهی و اجرا کنیم که بتوانیم در راستای وفاق ملی و هم‌افزایی و هم آفرینی جدی این کار را دنبال کنیم.

خبرنگار: محبوبه کباری 

برچسب ها: غذا ، فناوری
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار