اجرای ۱۴ طرح کشاورزی در آذربایجان شرقی

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: ۱۴ طرح نیمه تمام بخش کشاورزی استان با اعتبار ۲ هزار و ۶۸۴ میلیارد ریال از مولدسازی املاک مازاد سازمان تکمیل می‌شود.

 فتحی با بیان اینکه مولدسازی یکی از راهبرد‌های سازنده در دولت سیزدهم است گفت: در آذربایجان شرقی هشت فقره ملک را که متعلق به سازمان جهادکشاورزی استان است شناسایی کرده و به عنوان املاک مازاد برای مولدسازی معرفی کرده ایم که ارزش این املاک ۲هزار و ۶۸۴ میلیارد ریال است.

وی ادامه داد: شبکه آبیاری و زهکشی پایاب سد قره گل سراب، شبکه آبیاری و زهکشی پایاب سد صومعه علیا، شبکه آبیاری و زهکشی پایاب سد مقصودلو، شبکه آبیاری و زهکشی پایاب سد پارام، شبکه آبیاری و زهکشی پایاب سد گله ده رود، شبکه آبیاری و زهکشی پایاب سد آیدوغموش، انتقال آب با لوله در سطح استان، اجرای جاده دسترسی به مزارع در نقاط مختلف استان، شبکه آبیاری و زهکشی پایاب سد شهید کاظمی ملکان، شبکه آبیاری و زهکشی (علاج بخشی سد آرباتان) از جمله طرح‌هایی است که برای اتمام آنها از اعتبار تامین شده از محل مولدسازی استفاده خواهد شد.

وی همچنین رفع موانع تولید را یکی از سیاست‌های اصلی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی دانست و اظهار کرد: سال گذشته ۲۱۰ پرونده مربوط به واحد‌هایی که حوزه فعالیت آنها کشاورزی است در ستاد تسهیل و رفع موانع استان مطرح و از این پرونده ها ۱۸۸ مورد تعیین تکلیف شد.

فتحی با بیان اینکه امسال نیز سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی خود را موظف می‌داند برای تحقق شعار سال مبنی بر جهش تولید با مشارکت مردم به رفع موانع تولید و تسهیل آن بپردازد گفت: در این زمینه ۴۱۵ مورد توسط همکاران بررسی و رفع مشکل شده است و تکلیف ۴۶ پرونده در حوزه طیور و ۱۳ پرونده در حوزه امور دام به ستاد ساماندهی صدور مجوز‌های تولیدات دامی سازمان ارجاع شده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به فعال کردن واحد‌های راکد و نیمه فعال حوزه کشاورزی در سال ۱۴۰۲ با استفاده از ظرفیت ستاد تسهیل استان و نهضت احیا گفت: سال گذشته ۶۱ واحد راکد با سرمایه گذاری هفت هزار و ۶۷۵ میلیارد ریال و با احتساب تسهیلات بانکی و آورده شخصی احیا شد و ۲۸ واحد نیمه فعال نیز به ظرفیت کامل تولید رسید که سرمایه گذاری صورت گرفته در این واحد‌ها با احتساب تسهیلات بانکی و آورده شخصی ۲ هزار و ۵۵۱ میلیارد ریال است.

وی افزود: برنامه سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی برای سال ۱۴۰۳ احیای ۷۰ واحد راکد در حوزه کشاورزی و افزایش ظرفیت ۵۰ واحد نیمه فعال است تا این واحد‌ها بتوانند با ظرفیت کامل تولید کنند.

فتحی در خصوص میزان سرمایه گذاری انجام شده در سال ۱۴۰۲ حوزه کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: سال گذشته در مجموع ۵۹ هزار و ۴۳۳ میلیارد ریال سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی آذربایجان شرقی انجام شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی افزود: از سرمایه گذاری یاد شده ۶ هزار و ۳۶۳ میلیارد ریال در حوزه صنایع تبدیلی و غذایی و زنجیره‌های تولید، یک هزار و ۸۲۵ میلیارد ریال در حوزه طرح‌های تولیدات دامی شامل دام، طیور و زنبورعسل، کرم ابریشم و نوسازی و بهسازی اماکن دامی، ۲ هزار و ۹۷۷ میلیارد ریال در حوزه طرح‌های گلخانه‌ای و زیر بخش باغبانی، ۲ هزار و ۵۱۶ میلیارد ریال در حوزه خط اعتباری مکانیزاسیون، ۲۳۸ میلیارد ریال در حوزه طرح‌های آبزی پروری، یک هزار و ۸۴۱ میلیارد ریال در حوزه سرمایه در گردش بذر، یک هزار و ۶۳۸ میلیارد ریال در حوزه طرح جهش تولید در دیمزارها، ۳۵ میلیارد ریال در حوزه طرح‌های آب و خاک (برقی کردن چاه‌ها و احداث استخر) و ۴۲ هزار میلیارد ریال نیز از منابع داخلی بانک‌ها شامل سرمایه در گردش بخش کشاورزی به عنوان تسهیلات پرداخت شد.

فتحی ادامه داد: پیش بینی می‌شود امسال بیش از ۶۴۳ هزار و ۸۳۱ میلیارد ریال سرمایه گذاری در بخش کشاورزی آذربایجان شرقی انجام شود که از این میزان ۳۰۰ هزار و ۸۲۲ میلیارد ریال آورده شخصی و ۳۴۳ هزار و ۹ میلیارد ریال تسهیلات بانکی خواهد بود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۵۶ ۱۱ خرداد ۱۴۰۳
???
آخرین اخبار