محله قدیمی دروازه ری قم لباس نو به تن می‌کند

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم از بازآفرینی محله دروازه ری خبر داد و گفت:علاوه بر تعریض معبر و بهبود سیما به دنبال تسهیلگری برای احیای این محله هستیم.

مجید متین‌فر،معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم با اشاره به پیشرفت پروژه بهسازی محله دروازه ری قم اظهار کرد: اقدامات خوبی در این زمینه انجام شد و در سال ۱۴۰۲ این پروژه به نتایج چشمگیری رسید.

وی با بیان اینکه در این محله ساختار اجتماعی در عین تعریض معبر حفظ خواهد شد، افزود: در طرح تفصیلی شهر قم محله دروازه ری با عرض ۱۸ متری پیش‌بینی‌شده که برای رسیدن به این هدف ۸۰ ملک این محله تملک شدند.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم با تأکید بر اینکه کار تعریض خیابان شهدای دروازه ری در دستور کار منطقه یک شهرداری قم قرار دارد، خاطرنشان کرد: در کنار این مسئله، به دنبال بازآفرینی شهری محله دروازه ری هستیم.

متین فر ادامه داد: بحث تأمین سرانه خدمات شهری و موضوعات بازآفرینی در محلات قدیمی و گسترش فضای سبز و فضا‌های فرهنگی نیز در این منطقه لحاظ شد.

وی با اشاره به ایجاد یک دفتر تسهیل گری در محله دروازه ری قم گفت: این تجربه می‌تواند به اقدامات مشابه در محلات شهر قم کمک کند.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم تصریح کرد: پروژه دروازه ری قدمت چند ده ساله دارد و توجه به آن از زمان سفر مقام معظم رهبری صورت گرفت و قسمتی از بازگشایی‌ها از آن زمان انجام شد.

متین‌فر با بیان اینکه پروژه بازآفرینی محلات فرسوده به‌ویژه بافت تاریخی ازجمله اقدامات در حال پیگیری است، گفت: نزدیک به ۲۰ درصد منابع حاصل از اراضی ۴۸ هکتاری پردیسان برای ارتقای کیفیت زندگی در محلات قدیمی شهر قم در نظر گرفته‌شده است.

وی با اشاره به اینکه بی‌توجهی به محلات شهری موجب جابه‌جایی جمعیت و گسترش آسیب‌های اجتماعی خواهد شد، اضافه کرد: امیدواریم با این اقدامات گشایش خوبی در جهت ارتقا کیفیت زندگی برای مردم و ساکنان آن مناطق به وجود بیاید و تعلق‌خاطر ساکنان در این محلات ارتقا پیدا کند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.