توصیه‌های آتش‌نشانی برای نصب ایمن کولر

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران هشدار‌هایی را برای نصب و راه اندازی ایمن کولر‌ها در فصل تابستان ارائه کرد.

سید جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با اشاره به نزدیکی به فصل گرم سال گفت: فصل تابستان برای بسیاری از مردم بسیار فصل دلپذیری بوده و این فصل به فصل خانواده و تعطیلات و سفر مشهور است؛ اما گرمای تابستان، برای بسیاری از مردم غیرقابل تحمل است، به همین دلیل از انواع وسایل سرمایشی در جهت مطلوب سازی و خنک‌تر کردن هوا استفاده می‌شود.

وی با اشاره به استفاده از انواع کولر‌ها در فصل تابستان افزود: در این فصل می‌توان از کولر‌های آبی و برقی استفاده کرد با در خصوص کولر راه‌اندازی و نصب ایمن این کولر‌ها باید به برخی نکات توجه کرد.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران در تشریح نکات ایمن درباره کولر‌ها ادامه داد: نصب و راه‌اندازی کولر باید توسط سرویس‌کار مجاز انجام شود در غیراین صورت حتما باید دفترچه راهنمای کولر قبل از انجام هر اقدامی، مطالعه شود.

ملکی درباره مسائل الکتریکی این کولر‌ها نیز گفت: مسئله برق بسیار مهم است و باید مسیر انشعاب آن و سیم کشی را کنترل کرد تا در صورت بروز هرگونه خرابی، مشکلی ایجاد نشود. همچنین نصب فیوز مناسب، سر راه سیم فاز برق امری ضروری است.

وی افزود: بر اساس استاندارد جدید کولرها، سازنده از کلید قطع دو قطب (فاز و نول) استفاده می‌کند، همچنین سازنده از رله (کلید حفاظت جان) در مدار الکتریکی کولر استفاده می‌کند که در این صورت خطر برق گرفتگی بسیار کاهش می‌یابد.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران ادامه داد: سیم ارت منازل را نیز باید حتما به ترمینال سیم ارت کولر وصل کرد.

ملکی با اشاره به خیس شدن پوشال‌ها گفت: از ریختن آب توسط شیلنگ یا پارچ روی پوشال‌ها جدا خودداری کنید؛ زیرا این کار احتمال خطر برق گرفتگی و یا سوختن الکتروموتور را افزایش می‌دهد. همچنین هنگام سرویس کولر برای استفاده مجدد، حتما کولر خاموش باشد.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران ادامه داد: کولر را در فاصله حداقل ۲۰ سانتیمتری از کف نصب کنید و از قراردادن روی پایه‌های لرزان و یا پرتگاه خودداری کنید. همچنین هنگام سرویس کولر‌های گازی و آبی باید به این موضوع توجه شود که امکان سقوط افراد در حین سرویس کولر از لبه پشت‌بام؛ بالکن و ... وجود نداشته باشد.

منبع: ایسنا

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار