اسلامی گفت: سیاست ایران همواره این بوده که به‌صورت شفاف و در چارچوب پادمان و ان‌پی‌تی و قانون اقدام راهبردی مجلس فعالیت‌های هسته‌ای را پیش ببرد.

در آستانه فرارسیدن چهاردهم خرداد؛ سالروز رحلت امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، آیین گرامیداشت یاد و خاطره شهدای خدمت و نیز شهید آیت الله دکتر بهشتی و شهدای دادگستری استان اصفهان با حضور محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی و جمعی از مدیران صنعت هسته‌ای کشور و نیز مدیران ارشد دادگستری اصفهان برگزار شد.

اسلامی در این آیین اظهار کرد: فرارسیدن سالروز رحلت حضرت امام خمینی (ره) و شهادت حضرت آیت الله رئیسی و شهدای خدمت را تسلیت عرض می‌کنم و امیدوارم ایشان و سایر شهدای خدمت با صالحان و نیکان محشور باشند.

وی افزود: یکی از محور‌های بسیار مهم دوران ریاست جمهوری آیت الله رئیسی که با رهنمود‌های مقام معظم رهبری مدظله العالی همراه بود؛ موضوع ارتقای مدیریت حوزه روابط بین‌الملل جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: در دولت سیزدهم شاهد دیپلماسی کارآمد و موثر در برابر اقدامات جنون‌آمیز رژیم صهیونیستی بودیم که در این دولت و با تکیه بر این نوع دیپلماسی، ارتباطات موثر در مقابل رژیم غاصب صهیونیستی با قدرت و صلابت انجام گرفت.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران تاکید کرد: امروز مساله فلسطین به مساله اول جهان تبدیل شده است.

اسلامی ادامه داد: از برکت اقدامات موثر در دولت سیزدهم و دیپلماسی کارآمد آن؛ حق و حقیقت آشکار شد. این رویکرد با تلاش‌های شهید امیرعبداللهیان به تحقق پیوسته است و امروز در سراسر دنیا شاهد حمایت اقشار مختلف از مردم مظلوم فلسطین هستیم.

اسلامی تصریح کرد: خداوند متعال را شاکریم که انقلاب اسلامی و تفکر این جریان توانسته در مسیر مبارزه با ظلم و ستم دشمنان موثر باشد و حقانیت جبهه مقاومت و مردم مظلوم فلسطین اشغالی را به گوش جهانیان برساند.

وی تاکید کرد: روح امام راحل و شهدا شاد باشد که تبیین چهره واقعی دشمنان و ظالمان را محقق ساختند. 

اسلامی توضیح داد: یکی از مهم‌ترین نکات و رویکرد‌های اصلی انقلاب اسلامی، مبارزه با استکبار بوده و در سال‌های گذشته استکبارستیزی به معنای واقعی محقق شده است. با رویکرد جمهوری اسلامی ایران، معادلات فراوانی در منطقه تغییر کرده است.

وی با اشاره به خصوصیات شهید آیت الله رئیسی خاطرنشان کرد: حضرت آیت الله رئیسی توجه به مردم و حل مشکلات آنان را به شکل ویژه‌ای دنبال می‌کرد و در انجام امور به منویات مقام معظم رهبری توجه خاصی داشت که این موارد مهم در تمام فعالیت‌های این شهید بزرگوار قابل مشاهده است.

اسلامی اضافه کرد: از مهم‌ترین رویکرد‌های شهید رئیسی باید به عمل کردن به وعده‌ها و قول‌هایی که به مردم داده بود نیز اشاره کرد؛ ایشان به معنای واقعی کلمه به تحقق وعده‌ها پایبند بودند.

وی گفت: در جریان سفر‌های استانی، دور دوم سفر‌ها تنها در صورت تحقق مصوبات سفر نخست انجام می‌شد. رییس‌جمهور شهید بر اساس نتایج اجرایی شدن مصوبات سفر نخست به عملکرد هر یک از استان‌ها امتیاز می‌دادند.

نامگذاری مجتمع هسته‌ای اصفهان به نام «شهید آیت الله رئیسی»

وی گفت: آیت الله رئیسی همواره تاکید داشتند که صنعت هسته‌ای با سرعت بالایی مسیر پیشرفت را طی کند و ثمرات آن در خدمت زندگی روزمره مردم قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: همان‌گونه که اطلاع دارید امروز مجتمع منطقه هسته‌ای اصفهان به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز هسته‌ای کشور به نام «شهید آیت الله رئیسی» نامگذاری خواهد شد.

اسلامی اظهار کرد: ان‌شاء‌الله روح رییس‌جمهور شهید و سایر شهدای خدمت در پیشگاه حضرت حق از جایگاه بلندی برخوردار باشند و با صالحان و نیکان مشهور شوند.

پیشرفت‌های خیره‌کننده ایران در حوزه فناوری هسته‌ای

وی در ادامه آیین گرامیداشت یاد و خاطره شهدای خدمت و نیز شهید آیت الله دکتر بهشتی و شهدای دادگستری استان اصفهان با اشاره به پیشرفت صنعت هسته‌ای در حوزه‌های مهم و کاربردی گفت: علوم و فنون هسته‌ای جزو مهم‌ترین مولفه‌های قدرت‌ساز محسوب می‌شوند و کشور‌های قدرتمند به‌دنبال انحصار این حوزه هستند؛ ورود به حوزه‌های قدرت‌ساز از سوی این کشور‌ها ممنوع محسوب می‌شود.

وی اضافه کرد: تحریم‌هایی که در دهه‌های گذشته بر کشور‌ها تحمیل شده است؛ عمدتا در حوزه‌های دفاعی و نظامی و هسته‌ای بوده است، زیرا این حوزه‌ها قدرت‌آفرین محسوب می‌شوند.

وی تاکید کرد: به لطف خداوند متعال و با هدایت‌های داهیانه رهبر معظم انقلاب در حوزه فناوری هسته‌ای با تحقیقات و فعالیت‌های درون‌زا توانسته‌ایم به پیشرفت‌های بسیار خیره‌کننده‌ای دست یابیم؛ در عین حال سعی کرده‌اند با روش‌های گوناگون و تحریم‌های همه جانبه، ترور دانمشندان هسته‌ای، عملیات‌های خرابکارانه، پرونده‌سازی‌ها علیه فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای و ... مانع پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران در این عرصه شوند.

وی اضافه کرد: دشمنان جمهوری اسلامی ایران عملیات‌های ترور و جوسازی‌هایی را با هدف تاثیر بر اذهان انجام داده‌اند و همواره به دنبال سیاه‌نمایی فعالیت‌های هسته‌ای کشور ما بوده‌اند.

وی افزود: کشور‌های غربی علیه ایران با فشار‌های سیاسی به دنبال کاهش سرعت فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ما بودند. سیاست جمهوری اسلامی ایران نیز همواره این بوده که به‌صورت شفاف و در چارچوب پادمان و ان‌پی‌تی و نیز قانون اقدام راهبردی مجلس شورای اسلامی فعالیت‌های هسته‌ای را پیش ببرد.
 
رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: دشمنان ما نگران این موضوع هستند که دستاورد‌های صنعت هسته‌ای ایران گسترش و به سایر کشور‌ها انتقال یابد و نگرانی آنان از پیشرفت‌های صنعت هسته‌ای، پژوهش‌ها، تحقیقات، ارتقای ظرفیت‌های علمی و فناورانه همواره مشهود است.

وی عنوان کرد: پیشبرد اهداف صنعت هسته‌ای و جهاد تبیین از مهم‌ترین اهداف و رویکرد‌های ما محسوب می‌شود و در حوزه‌های مختلف نظیر رادیوداروها، سوخت هسته‌ای، فناوری پلاسما، فناوری پرتودهی، کوانتوم، برق هسته‌ای و ... شاهد پیشرفت‌های چشمگیر و ملموسی هستیم.

اسلامی گفت: خوشبختانه امروز مردم ما از این ثروت و نیز مواهب فناوری هسته‌ای در حوزه‌های گوناگون بهره‌مند هستند. اگر این در عرصه فعال نبودیم، مردم کشور از نتایج دستاورد‌های فناوری هسته‌ای محروم می‌شدند. به لطف الهی در چرخه سوخت هسته‌ای خودکفا شده‌ایم و اکنون جزو کشور‌های پیشرو و مطرح در سطح جهان قلمداد شده و در حوزه رادیودارو‌ها نیز جزو کشور‌های برتر محسوب می‌شویم.

وی عنوان کرد: در عرصه فناوری پرتودهی شاهد اقدامات بسیار خوب در حوزه‌های کشاورزی، صنعت، سلامت و ... هستیم و این فناوری در حال گسترش در سطح کشور است.

اسلامی گفت: ان‌شاء‌الله در سال‌جاری ۸ مرکز پرتودهی در کشور احداث می‌شود و امروز نیز نخستین مرکز در اصفهان مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. 

وی تاکید کرد: همه این پیشرفت‌ها توسط جوانان و دانمشندان صنعت هسته‌ای و با تکیه بر تحقیقات درون‌زا و تلاش‌های شبانه روزی این عزیزان، محقق شده است.

در این مراسم رییس سازمان انرژی اتمی ایران با اهدای لوح تقدیر از خانواده «امیر سرتیپ دوم محسن دریانوش» از خلبانان بالگرد سانحه‌دیده رییس‌جمهور و جزو شهدای خدمت تجلیل کرد.

گفتنی است آیین گرامیداشت یاد و خاطره شهدای خدمت و نیز شهید آیت الله دکتر بهشتی و شهدای دادگستری استان اصفهان از طریق ویدئو کنفرانس در مراکز دادگسترش استان پخش و دنبال شد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۴۶ ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
تا وقتی که شهید عزیز زنده بود که به توصیه هاش عمل نمیکردین الان فقط برای ریا کاری و خودنمایی اینکارو میکنین..خداوند شهید رئیسی را رحمت کنه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۰۷ ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
روح شهدای خدمت شاد و راهشان پر رهرو باد